מוסדות ציבור בעוספיה לא מחוברים למערכת הביוב

תאגיד המים והביוב שעובד בכפרי הכרמל מזה תקופה, עדיין לא מצליח לפתור את כל הבעיות הקשות שמוסדות הציבור נבנו על תשתיות לקויות, בתחקיר של פורטל הכרמל והצפון עולה שמוסדות רבים נמצאים עם בור ספיגה והחמור מבינם בית הקשיש עמותת זקני הכרמל שמטפלת בקשישים בכרמל.

22.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מוסדות ציבור בעוספיה לא מחוברים למערכת הביוב

 

אחרי 70 שנה מאז הקמת מדינת ישראל, הכפר הדרוזי במיוחד בכרמל נשאר מוזנח ולא מטופל בכל הקשור למערכת הביוב והמים, שני הכפרים דאלית אל כרמל ועוספיה, הם בסיס למפגע חמור שעלול לזהם מי תהום, ובעיקר מפגע לאוכלוסייה המקומית המתגוררת בכפרים מבחינה בריאותית וזיהום סביבתי.

בפנייתנו בשאלות לתאגיד מוצקין, באמצעות דובר התאגיד אייל פרדיס, ביקשנו לקבל תשובות לגבי הנושא שרוב המוסדות הציבוריים לא מחוברים למערכת הביוב בכפרים.

"הבעיה העיקרית נמצאת בבניין עמותת זקני הכרמל בבית הקשיש, שצמוד לתחנת כיבוי אש ולמשטרת ישראל, שם יש בור ספיגה שברוב הזמן דולף וגורם לסכנת בריאות במיוחד לאוכלוסיית הקשישים שבמקום.

מבירור שערכנו, הבנו ששאבתם את הבור פעם אחת, ההנהלה הביעה רצון בפנינו שהיא מאוד רוצה להתחבר למערכת הביוב בכל מחיר ושכרגע מי שמונע את ההתחברות של בניין עמותת זקני הכרמל, זה תאגיד מוצקין.

אם אפשר לדעת מה קורה עם הדבר הזה ולמה זה מתנהל ככה?".

בכתבה שערכנו במקום מתאריך 6/5/2019 , תחת הכותרת  " מפגע תברואתי קשה בבית הקשיש " , דיברנו על המצב הקיים בשטח במתחם בניין עמותת זקני הכרמל.

 

בתשובה לשאלות שלנו, התאגיד באמצעות הדובר פרדיס אומר:

"1.    באזור המדובר ממוקמים מבנה משטרה, שירותי כבאות ומבנה המשמש לטיפול בקשישים עמותת זקני הכרמל.

2.    המבנים אשר הוקמו באזור הוקמו ללא תכנון מערך הביוב כי אם בורות ספיגה בנקודות רחוקות מהכביש שם ממוקם מאסף הביוב הראשי.

3.    בסיור שערכנו במקום התרשמנו כי בור הספיגה המתוכנן כנראה שתכולתו ביחס לכמות האנשים המטופלים בבניין נמוכה ביותר. כמו כן לא ברור מדוע לא עודכנה ע"י העמותה מערכת שאיבה לפינוי השפכים אל קו המאסף הראשי.

4.    כל האמור, מדובר על מפגע ופתרון שיכול היה להתבצע הרבה שנים לפני כניסת התאגיד לאזור. ולטעון היום לתאגיד הרי שזו טענה לא הוגנת.

5.    יחד עם זאת התאגיד הבהיר כי הוא מבצע 2 שאיבות בחודש מבור הספיגה אולם מתברר כי עד עתה לא היתה פניה מאת העמותה לפינוי בור הספיגה כמו שכל התושבים פונים למוקד התאגיד ותוך מספר ימים שואבים את הבורות.

6.    במקביל במסגרת תכנון מערכות הביוב באזור התאגיד נמצא בשלבי תכנון סופיים אשר יכללו גם את פינוי השפכים של המבנים הציבוריים הנ"ל, לאחר מכן התכנון יוגש לשיפוט ותקצוב במילת"ב ואנו מקווים כי הכל יאושר עד חודש אוגוסט 2020 לאחר מכן יבוצע מכרז ובתקוה כי בסביבות חודש אוקטובר יחלו גם העבודות הללו.

יצוין כי התאגיד מבצע תכנונים בתיאום עם תוכנית אב לביוב באזור על מנת להקים רשת ביוב מודרנית ולא תלאי על תלאי".

 

תגובות

3. עספאוי מזרח לפני 5 חודשים
בושה בושה בושה
2. אמיר לפני 5 חודשים
מקומם מאוד
1. תושב עוספיא לפני 5 חודשים
בושה

מומלצים