מותה של מהפכה

טראמפ לא העריך גודלו של כוח מהו. הוא החתול שביקש להכניע את הזאב ונכנס איתו לעימות. זה טראמפ. זה טראמפ המטורף הטיפש והאמיץ.

09.01.2021 מאת: אלברט שבות
מותה של מהפכה

 

רק איש מטורף כמו טראמפ יכול לעמוד מול ממשל הצללים ולהיכנס איתו לתחרות של הורדת ידיים. הוא לא הצליח ואני בוכה על הכישלון שלו כי זו הייתה הזדמנות חד פעמית בהיסטוריה האנושית כולה בעת החדשה והקדומה. אני חושב שמאז המהפכה הצרפתית לפני 200 שנה לא היה עוד ניסיון אמיתי של מהפכה כדוגמת הניסיון של טראמפ; ניסיון שלדאבוני מת באיבו ולא צלח.

כל איש שעיניו בראשו יכול להעריך גודלו של כוח מהו. גם בעולם החיות ההכרה הזו טמועה בנפש החיה, חתול לא ינסה להכניע זאב ולהיכנס איתו לעימות. אבל יש חתול שייכנס לקרב גם נגד אריה. חתול כזה הוא מזן מטורף טיפש גם אמיץ. זה טראמפ, הוא מטורף טיפש ואמיץ.

טועה מי שחושב כי ממשלות צללים הן ממשלות מאורגנות עם נציגויות ונציגים ויו"ר ואירגון עם תקציבי ענק ואנשי-סוד שחיים בצללים ודואגים ללוגיסטיקה ולכל פרט, שעורכים מכינים מסדרים שולחים שליחים מגייסים אנשים מבשלים תבשילים והכל נעשה בחושך מתחת לרדאר ומתחת אף הממשלות המכהנות בפועל.

שום התארגנות ושום סודות, ישנו שיתוף פעולה ספונטני בין אנשים שהאינטרסים שלהם נפגשו בצומת אקראית. זה הטבע זה טבע הדברים. הטבע מפגיש בין קבוצות שהאינטרסים שלהם זהים. למשל סוחרי נשק יכולים להיפגש עם סוחרי בדים עם אנשי תעשיות הנפט עם בעלי ספנות עם בעלי רשת לסוחר בנשים עם טייקונים עם בנקאים כאשר האינטרס של כולם הוא נגד הרגולציות הממשלתיות והנגזר מהם. בדרך כלל מפגשים ספונטניים מעין אלה קורים בשדות העושר וההון. אלי הון, אנשים עתירי נכסים, טייקונים, בעלי ממון, אנשים עשירים מאוד... לאנשים האלה מתחברים, גם בדרך הספונטנית כי זה קורה מעצמו, פוליטיקאים מושחתים שמזהים את ההזדמנות והפרצה. גם מדינות טוטליטריות ומשטרים דיקטטורים כגון סין רוסיה קובה ונצואלה מתחברות בטבעיות לקבוצות האינטרסים ומתואמות יחד בספונטניות.

ומדוע דווקא השמאל נקשר שמו בחיבורים אפלים שכאלה? תודה ששאלתם. כי השמאל חרט על דגלו את הליברליזם החברתי וזה בפני עצמו ערך רם וקדוש אך בו בזמן פותח פתח לפרצות שניתן לחדור דרכן בקלות יתר אל עולם החופש ולנצל את התפקיד והמעמד הפוליטי, בניגוד לליברליזם השמרני המשלב בתוכו גישה של מסורת היררכיה וסמכות... – ערכים מגבילים שנוטים לסייג ולצמצם מאשר לאפשר להתיר, ומטבעם לכווץ את הפרצות ולהדק את הפיקוח על בעלי התפקידים ונושאי הכלים.  

לא מן הסתם הרוב המוחלט של המעמד העליון ושל האנשים העשירים ביותר בארץ מנויים על השמאל הישראלי, אך לאו דווקא בארץ כי אם בכל העולם. לא מן הסתם שמו של ביידן ובנו האנטר נקשרו בפרשות לא נעימות מבית היוצר של סין העממית. לא מן הסתם וממש לא במקרה התקשורת הליברלית, שוב הישראלית או האמריקאית משוייכות ואף מחוייבות לאג'נדה השמאלנית. שם המשחק הוא להרחיב את הפרצות ולדלג דרכן אל האינטרסים הצרים. לא מן הסתם בעלי השליטה במדיה החברתית, אינסטגרם פייסבוק וטוויטר חסמו את צעדי האיש שביקש להצר את צעדם. לא במקרה כי אם דרך הטבע. טראמפ קרא תיגר על קבוצות האינטרסים ויצא במלחמת עולם נגד מדינות טוטליטריות ומשטרים דיקטטורים כגון סין רוסיה וונצואלה שמתחברים בטבעיות עם קבוצות האינטרסים בארצו, מתואמים איתן ומשתפים פעולה, וטראמפ חשף את הקשר הטבעי האפל הזה.

הוא קרא למלחמת עולם כלכלית נגד סין והשית עליה חרם וסנקציות על כי כלכלתה נשענת על גניבת זכויות יוצרים מכל העולם. הוא הראשון שקרא לילד בשמו והאשים את סין בגניבת זכויות יוצרים ועשה זאת בפרהסיה, לא השתמש במונחים מדיניים כי אם במונחים פשוטים ישירים; השתמש בשפת העם בשפה הישירה. הוא עשה אחד פלוס אחד והאשים את סין בהנדסת והפצת וירוס הקורונה שעצר את כלכלת העולם. הוא חשד בסין ובצדק ולוירוס הקורונה קרא מעל כל במה אפשרית 'הוירוס הסיני'. הוא ביקש להיכנס לונצואלה ולשלוף מתוכה את הדיקטטור ומושחתיו אך יועציו הקרובים עצרו בעדו ממש בגופם ומנעו ממנו להיכנס להפתקה זו.

הדבר המעניין בסיפור הזה כי טראמפ בעצמו איש בעל הון ועוצמה כלכלית, דומיננטי בענפים כלכליים מסועפים ומטבעו היה לחבור לשמאל הגמיש מאשר לימין המהודק, אך לא כן היו פני הדברים. את הפיתרון לסתירה הזו אני מוצא בשני ערוצים שחברו ביניהם וחשפו את סיפורו של האיש. מצד אחד אין ספק בליבי כי טראמפ במלוא פשטות המילה הוא פטריוט אמריקאי שאוהב את ארצו ומבקש את טובתה. צידו השני של החוט מביא אותנו לטראמפ הטייקון שמכיר את נפתולי המערכת ואת תחלואיה. הוא מכיר מעולמו העסקי את הפרצות ואת החיבורים החשוכים בין הפוליטיקה לאינטרסים של בעלי ההון ולמשטרים שלא בוחלים בשום אמצעי להשגת מטרותיהם הרחבות והצרות כאחד. וכך אני פורץ את דרכי למצולות הסבוכות של האיש טראמפ שביקש לטפל בליקויים של ארצו ולהחזירה, כך בפשטות, למצבה התקין.

אך לא עלה בידו הדבר. הוא לא העריך גודלו של כוח מהו. הוא החתול שביקש להכניע את הזאב ונכנס איתו לעימות. זה טראמפ. זה טראמפ המטורף הטיפש והאמיץ. והאמת תאמר, רק הוא יכל לשחרר את ארצו ואת העולם מציפורני אלי ההון המושחתים שאינם בוחלים בשום אמצעי להשגת דברם. רק הוא באישיותו הפשוטה והמורכבת כאחד יכל לחולל את המהפכה, וכשל. כשל כי לא העריך נכונה את הכוח האימתני הניצב מולו. נותר לאמריקה ולעולם לבכות ולהתייסר על הזדמנות פז שפוספסה...

 

תגובות

4. מן הישוב לפני 3 חודשים
הנשיא טראמפ .
3. דליה לפני 3 חודשים
לכתב עם הניתוח העלובה
2. אזרח לפני 3 חודשים
כותב יקר
1. אחת לפני 3 חודשים
מרתק ונכון

מומלצים