מימדי כוחו של הטיעון האבסורדי

העתירה נגד המשך כהונת ראש ממשלה המואשם בפלילים התקבלה אושרה ונדונה בכובד ראש בהרכב של 13 שופטי בית המשפט העליון, ובגין חשיבות העתירה נשיאת ההרכב והעליון נתנה אישור חריג ביותר לשידור ישיר מאולם הדיונים שבסיומם העתירה נדחתה פה אחד על הסף מהטעם כי היא סותרת את אותו חוק היסוד. וואו...

09.02.2021 מאת: אלברט שבות
מימדי כוחו של הטיעון האבסורדי

 

קיים טיעון שאיש לא יכול לעמוד בפניו – הוא הטיעון האבסורדי שהאבסורד שבו כה גדול עד כדי שמשאיר אותך עם פה פעור ללא יכולת דיבור, ללא תגובה ללא מילים.

בדרך כלל היחס בטיעונים מהסוג הזה הפוך מהמקובל: ככל והאבסורד של הטיעון גדול יותר כך הפיות המתמודדות עימו מתקשות להיפתח מה שהופך אותו דווקא לטיעון חזק ויציב ומקשה על השומע להתמודד עמו ומימלא להפריכו. מול טיעונים מהסוג הזה פשוט נשארים פעורי פה ללא מילים כולל המוחות החדים ביותר.

למשל כשאתה מעיר לשוטר מדוע חנית בחנייה אסורה למרות ואינך במשימה ועונה לך כי אני שוטר, או כאשר שופט פוסק בניגוד גמור לנוסח החוק ועונה לתהייתך- "כי אני שופט".

טיעון כזה דווקא מתחזק כאשר האבסורד שלו גודל למימדים דמיוניים, כגון כאשר בית המשפט העליון פוסק בניגוד גמור לנוסח החוק ועונה לעדת פעורי-פה התמהים: כי אני בית המשפט העליון.

למשל כאשר בית המשפט העליון דן במעמד החוקתי של חוק יסוד ללא קשר לפסיקתו הסופית, ויותר מזאת כאשר בית המשפט העליון מקבל עקרונית עתירה נגד חוק יסוד ודוחה לאחר דיון מכובד את העתירה בתואנה כי סותרת את אותו חוק יסוד, כגון בעתירה נגד המשך כהונת ראש הממשלה המואשם בפלילים.

העתירה הזו התקבלה אושרה ונדונה בכובד ראש בהרכב של 13 שופטי בית המשפט העליון, ובגין חשיבות העתירה נשיאת ההרכב והעליון נתנה אישור חריג לשידור ישיר מאולם הדיונים שבסיומם העתירה נדחתה פה אחד על הסף מהטעם כי היא סותרת את אותו חוק היסוד.

"כוח הטיעון האבסורדי" לא פסח על כותב השורות ואני מתקשה להגות את השורה הבאה: מימדי האבסורד בשלושת תיקי ראש הממשלה הם שהביאו להגשת כתב האישום. תקראו את השורה הזו שוב: מימדי האבסורד הם האחראים לעריכת הדיון המשפטי בו יושבים שלושה שופטים מחוזיים וסוללת תובעים ועו"דים מטובי המוחות המשפטיים בארץ. למימדי האבסורד כוח ורק מכוחו נפתח משפט פלילי נגד האיש החזק ביותר במדינת ישראל – ללמדך על מימדי הכוח של האבסורד; כן של האבסורד.

רוצים עוד דוגמה אחרונה לטיעון אבסורדי ולכוח שלו? עיינו בערך הנימוק העומד מאחורי צוי איסור הפרסום שניתנו על-ידי שופטים לבקשת ראש התביעה הכללית לאי פרסום הקלטות נגדו.

כן לאבסורד יש כוח ומתוקף הכוח הזה הוגש כתב אישום נגד האיש החזק ביותר במדינה ונדחה האישום נגד איש החוק החזק ביותר במדינה.

 

פורטל הכרמל

תגובות

4. אזרח לפני 21 ימים
איפה הצדק ؟؟؟ למה כל הסחבת הזו ؟؟؟
3. אני לפני 21 ימים
גס וקשה
2. לאלברט שבות לפני 21 ימים
כמה שיותר מהר
1. יעקוב לפני 21 ימים
שטויות

מומלצים