מי אישר למועצת דליה להרוס קברים ?

עצמות ואיברי מתים בערימה גדולה של עפר זה המחזה שרואים, קברים של עשרות שנים נעקרו ונעלמו בעבודה שמבצעת המועצה המקומית דאלית אל כרמל, מה השתנה אצל רפיק מאז 2009 שכתב שצריך לסגור את בית הקברות ולדאוג לבית עלמין חדש.

30.03.2015 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מי אישר למועצת דליה להרוס קברים ?

איך יתכן שקברים של יקרים רבים בני הכפר דאלית אל כרמל נמחקו ברגע ללא כל מפריע, ע"י המועצה המקומית דאלית אל כרמל, שנכנסה לעשות תיקונים ועקרה את הקברים מהשורש, מי שלא נפגע זה הקברים שהיה עליהם מצבות ומספרם קטן מאוד, מדובר בבודדים שלא נמחקו.

בשנת 2009 רצתה המועצה לעשות סדר בשיתוף השיח'ים, דאז קמה צעקה גדולה נגד ההחלטה, מה השתנה היום שמועצת דלית אל כרמל מאשרת עם כניסתה תב"ר ואחרי שנה וחצי נכנסת לבית הקברות והורסת את כל הקברים מהשורש, איך זה יכול להיות במדינה בה אוספים כל עצם ומביאים אותה לקבורה, אצלנו המועצה מוחקת אלפי קברים ברגע.

המחזה הקשה הזה לא נתפס ולא מקובל, מה שעושה מועצה מקומית שנבחרה לשמור על התושב ורגשות המשפחות, פוגעת ברגשות התושבים ובזיכרון יקיריהם.

בתאריך  9-11-2009, רפיק חלבי פרסם מכתב שכתב לראש המועצה דאז כרמל נסר אלדין, בו כתב "אל תהרסו את הקברים".

 

 {YouTubeVideo id=nXKyxNTInRc}

 

רפיק :"פונה למועצת העיר ומבקש שלא תהיה אוטומטית ומיכנית וחסרת רגשות ודורש שלא תמהר להרוס את הקברים, חבר המועצה ח'ליל חלבי צודק. אם אין ערך לאישיות או להיסטוריה מדוע בנו אנשי הדת קברים ליקיריהם בחצרות הבתים, בבתי תפילה או ליד קברי נביאים?

אקדים לאמור כי בצוואתי אדרוש לא לבנות לי קבר ..אינני מאמין בתחיית המתים, בטקסים פגאניים ובמיתוסים של זיכרון ואילו יכולתי לתרום את גופתי למדע הייתי עושה זאת בגאון.

אבל, ולמרות זאת, אסור להרוס היסטוריה של ישוב. אסור לחפור את קברי האבות גם אם זו דרישתם של אנשי הדת שאני רוחש להם כבוד רב. נשאלת השאלה: אם אין ערך לאישיות או להיסטוריה מדוע בנו אנשי הדת קברים ליקיריהם בחצרות הבתים , בבתי תפילה או ליד קברי נביאים ? מדוע הם עולים לרגל לקברי צדיקים? מדוע הם נושאים תפילות בימי זיכרון של חללי צה"ל ומערכות הביטחון? מדוע בכלל משתתפים בטקסים האלה?

רפיק חלביבתי עלמין הם עדות חיה להיסטוריה של עם ושל עדה. כל מי שביקר בלבנון עלה לקברו של כמאל ג'ונבלאט וכל מי שהגיע לסוריה השתטח על קברו של סולטאן אל אטרש. יהודים טסים לאוקראינה להשתטח על קברי צדיקים ואצלנו יאללה אודרוב הרוס וחסל. זוהי החלטה אומללה ובכייה לדורות ואין לכך כל קשר לאמונה דתית.

הצעתי בזמנו לראש המועצה ד"ר רמזי חלבי ועכשיו גם לכרמל נסר אלדין שידאגו לחלקות אדמה, אפילו בעלות כספית לכול מי שירצה לבנות קבר ליקירו. זוהי זכות אזרחית עליונה ואסור לוותר עליה.

מנהל מקרקעי ישראל ומדינת ישראל הפקיעו לנו אלפי דונמים, אז יתבקשו עכשיו להקצות עשרים דונם אדמה למתינו כי גם לנו יש זיכרון ויש כבוד למתים בצד האמונה בנצחיות הנפש .

לפני כשתים עשרה שנים נפגשתי עם אריאל שרון, שר התשתיות וביקשתי שמנהל מקרקעי ישראל יקצה אדמה לבית קברות למוסלמים בדלית אל כרמל וכששאל בקורטוב של אירוניה מדוע אני כה חרד לעניין, עניתי: " מי שאינו יכול לקבור בבטן האדמה את מתיו אין לו זכות להלך חיים על האדמה הזו". שרון הוציא מהמגירה נאום שכתב לזכרו של משה דיין והוסיף את המשפט לנאום ההספד.

פונה למועצת העיר ומבקש שלא תהיה אוטומטית ומיכנית וחסרת רגשות ודורש שלא תמהר להרוס את הקברים. חבר המועצה ח'ליל חלבי צודק ובכך הוא מביע רגש של פטריוטיות והבנה לערכים ההיסטוריים ולא ההיסטריים.

אל תיתפסו לחולשה שנצטער עליה בעתיד. יש לטפח את בית הקברות הזה, לסגור אותו ולדאוג מיד לבית עלמין רחב וגדול או אפילו לשני בתי עלמין".

בית הקברות בדליה 2015

ובתאריך 7-11-2009 פרסמנו כתבה תחת הכותרת " למה להרוס קברים כשיש חלופה "

תחקיר מיוחד על ההחלטה להרוס קברים ע"י המועצה והשיח'ים, מנהל מקרקעי ישראל הקצה 10 דונם לדאלית אל כרמל לשימוש כבית עלמין, 9 דונם לדרוזים ודונם 1 למוסלמים, למה אסור להרוס? ואם הורסים, לא את קברו של שיח' קופטאן חלבי ז"ל, מי זה שמנסה לעשות סדר על חשבון המתים?.
בינתיים הוגשה שאילתא לראש המועצה ע"י חבר המועצה חליל חלבי לא להרוס את קברו של המנוח שיח' קופטאן חלבי ואם כן להעלות את הנושא להצבעה במליאה.

שיח' כמאל חלבי כתב בעניין ל120 חברי כנסת להקצות שטח חדש לקבורה לדאלית אל כרמל וגם פנה באמצעות עו"ד באסם כמאל בנדון למנהל מקרקעי ישראל.

השאם שאמי פנה במכתב לראש המועצה כרמל נסראלדין: "בית העלמין מכיל מספר לא קטן של קברים לאישים שתרמו רבות לקידום העדה, הסרת המצבות מהווה ניסיון להשכיחם מתודעת הציבור".

 קבר שיח' קופטאן חלבי ז"ללפני שבועיים החלו האימאמים עם שיח' רג'א נסר אלדין לפעול מהמועצה בטענה שרוצים לעשות סדר בבית הקברות הקיים.

התקיימה ישיבה במועצה שהשתתפו בה ראש המועצה כרמל נסר אלדין, מ.מ ראש המועצה כרמי מקלדה, סגן ראש המועצה עלמי נאטור, השיח'ים אבו חסין עלי נסר אלדין, אבו מוניר קאסם נסר אלדין, אבו גאלב חאתם חלבי, אבו ויסאם נגיב והבה, סאבר מחיתאוי, אבו אמיר פואד כמאל, אבו עבדאללה סאלח בסיס, וגדי חסון, כאמל אמין נסר אלדין, מחמד נור אלדין חלבי, עארף נסר אלדין, מזכיר המועצה ריאד חסון, בישיבה עודכנו שהוקצה תקציב של 120 אלף ש"ח לשיפוץ בית הקברות הקיים בדליה, אחרי מספר ימים התקיימה פגישה בבית הקברות בין האמאמים, מ.מ. כרמי מקלדה, מהנדס המועצה ועוזר ראש המועצה, לסיכום התחלת העבודה.

השאם שאמי חשף בפנינו מסמכים המעידים שעם התחלת כהונתה של המועצה הראשונה בדליה, ראש המועצה המנוח קופטאן חלבי לאחר 3 מקרי מוות בדליה החליט להתחיל לקבור בחלקה הקיימת היום ואז הוא זומן עם חברי המועצה לחקירות במשטרה, אחרי מספר ימים זומן בנוסף לשיח' קופטאן ז"ל שיח' תופיק שאמי ז"ל למשרדי הממונה על המנהל בזמנו, הם התבקשו לוותר על חלקה של 18 דונם בגוש 11490 באדמות מנסורה תמורת החלקה הקיימת היום כבית קברות וכך עשו שיח' קופטאן חלבי ושיח' תופיק שאמי.

בית הקברות הקיים היום בדליה הוא משמש משנת 1952 כבית קברות לדרוזים בזכות ראש המועצה דאז קופטאן חלבי ושיח' תופיק שאמי זכרונם לברכה.

השאם שאמיבשנת 1970 אחרי פטירתו של שיח' קופטאן חלבי החליטה מליאת המועצה לבנות את קברו של שיח' קופטאן ז"ל.

במשך התחקיר ביקרנו במספר מקומות, בבית התפילה שנמצאים בו קברים שנבנו, חלקות פרטיות עם מצבות, בבית הקברות הישן במרכז דליה שנבנו בו מצבות.

היום המועצה עם מספר שיח'ים באים להרוס את ה28 מצבות בטענה לעשות סדר בבית הקברות הקיים במקום ללחם ולהתחיל להשתמש בחלקה שהוקצתה ע"י מנהל מקרקעי ישראל.

המנהל אישר לדאלית אל כרמל חלקה של 10 דונם בצד המזרחי לדליה, 9 דונם לדרוזים ודונם לעדה המוסלמית, כולל תקציב של 450 אלף ש"ח, המוסלמים באופן מיידי החלו בקבורה בחלקה שאושרה להם.

מסמך האדמה במנסורה 
ואילו העירייה התמהמהה בתכנון ובמעבר מיידי לחלקה החדשה, היום במועצה טוענים שמנהל מקרקעי ישראל חזר בו מלתת את האישור לחלקה.

האם זה נכון ? למוסלמים מותר ולדרוזים אסור? או שזה עוד כשל הנדסי וכשל ניהול מערכות העירייה או שזה היה מכוון ע"י הוועדה הממונה שלא רצתה לטפל בעניין באותה כהונה שלה לפני מספר חודשים?.

יכול להיות שהתקבלה החלטה של כל המשפחות שהסכימו להרוס את המצבות של יקיריהם, ההחלטה באה תחת לחץ דתי להסכים על המהלך שמוביל אותו שיח' רגא נסר אלדין עם שאר האימאמים והמועצה המקומית בדליה.

את קברו של שיח' קופטאן חלבי ז"ל לא יכולים להרוס גם אם בני המשפחה חתמו, כי כאן צריכה להתקבל החלטת מליאה ומי מחברי המועצה יסכים להרוס קבר של מנהיג שנתן 18 דונם אדמה יקרה תמורת בית הקברות הזה. יש לציין שחלקת הקבר של המנוח שיח' קופטאן נמצאת בהזנחה ובמצב עגום. 

מ.מ ראש המועצה כרמי מקלדה שהלך לפני שנתיים לבית המשפט והוציא צו מניעה נגד הריסת קבר אביו סלים מקלדה ז"ל, היום אומר לנו: "אם כולם חתמו אז אני גם חתמתי".

השאלה האם זה חינוך? מה זה תורם? כך אנחנו מכבדים את המתים שלנו? מה בדיוק המועצה מנסה לעשות?.

זה מה שאנחנו מנסים להשריש לצעירים ולצעירות בעדה.

הקריאה יוצאת לחברי המועצה וראש המועצה ולאימאמים, אל תשחקו בעניין הקברים.

הבאנו לכם סרטון מבית הקברות הישן ומבית הקברות הקיים והמצב העגום בו .

 

 {YouTubeVideo id=tQEfS3BN4ik}

תגובות

20. مجروحه לפני 6 שנים
اه يا زمن ليش .
19. בנת לפני 6 שנים
-
18. דרוזי דתי לפני 6 שנים
הנהגה שנמצאת בהסתיגות
17. ראמי לפני 6 שנים
האמונה והדת
16. תר חלבי לפני 6 שנים
העברה בבקשה
15. דלאוי כאוב לפני 6 שנים
רפיק לך הביתה יא כושל
14. חלבי קוח לפני 6 שנים
מי שלא מכבד נמחק
13. רפיק לפני 6 שנים
קברים
12. תושב לפני 6 שנים
כואב הלב
11. חלבי לפני 6 שנים
סוגיה רגישה שלא צריך להתעסק בה
10. ממשפחת חלבי לפני 6 שנים
חלביה לצערי הרב
9. יוסף לפני 6 שנים
צעד מתבקש
8. פושה לפני 6 שנים
יש להוציא צו
7. תושב הכפר לפני 6 שנים
דליה
6. תושב לפני 6 שנים
בושה וחרפה
5. *** לפני 6 שנים
المقبرة
4. תושבת השכונה לפני 6 שנים
מרתיח את הדם
3. חלבי לפני 6 שנים
צעד הכרחי ונכון
2. ש.לדון לפני 6 שנים
איפה אתרא קדישא ???
1. דלואני לפני 6 שנים
מהר תקומי אנשים

מומלצים