מענק הסיוע למשתחררים מצה"ל ושירות לאומי

ועדה משותפת לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ חיים כץ דנה בתיקון לחוק קליטת חיילים משוחררים שיעניק מענק סיוע חד פעמי לכלל החיילים ומשרתי השירות הלאומי- אזרחי שסיימו או יסיימו לשרת בשנת 2020, זאת בשל משבר הקורונה.

14.12.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מענק הסיוע למשתחררים מצה"ל ושירות לאומי


 על פי ההצעה שהוגשה לוועדה חיילים בודדים וחיילים שבזמן שירותם הוכרו כזכאים לתשלומי משפחה (תשמ"ש) יקבלו סיוע מוגדל של 4,500 ₪. חיילים ומשרתי שירות לאומי–אזרחי ששירתו 22 חודשים לפחות יקבלו 1,800 ₪ וחיילים ומשרתי שירות לאומי-אזרחי ששירתו תקופה קצרה יותר יקבלו 1,000 ₪.

מענק הסיוע יינתן בתוך 30 יום מיום השחרור או עד ה-31 בדצמבר 2020, לחיילים שכבר שוחררו. לצורך מימון המענק יועברו 120 מיליון ₪ ממשרד האוצר ו-12 מיליון ₪ ממשרד הביטחון לקרן לקליטת חיילים משוחררים במשרד הביטחון, שתפעל להעברתו ישירות לחשבונות הבנק של החיילים המשוחררים הזכאים.
 
לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ ובניגוד לעמדת משרדי הממשלה, שונה נוסח התיקון למי שיסיימו לשרת עד סוף יוני 2021. לדבריו "הקורונה עדיין כאן, לפחות לחודשיים- שלושה הקרובים ולכן אין הבדל בין מי שמסיים לשרת בדצמבר 2020 ובינואר 2021. צריך למנוע התכנסות חוזרת ונשנית ושינויים תכופים ולהתאים את כל הוראות השעה של הקורונה לתקופה שהוגדרה בהוראות החל"ת- עד יוני 2021".

הוועדה אישרה לקריאה שניה ושלישית את נוסח ההצעה המתוקן, אולם נקבעה ריביזיה להצעה, בה יציגו משרדי הממשלה את עמדתם- האם יקבלו את התיקון או ימשכו את הצעת החוק. יעל אגמון, רכזת ביטחון באגף תקציבים במשרד האוצר העריכה בדיון כי הארכת תקופת הזכאות עד יוני 2021 תדרוש תקציב נוסף של 60-70 מיליון ₪ למימון המענק. 
 
בנוסף, דרש יו"ר הוועדה להכניס לזכאות למענק המוגדל גם משרתי שירות לאומי-אזרחי שהוגדרו כזכאים לדמי כלכלה מוגדלים, זאת על בסיס הקריטריונים  הקיימים בשירות. דרישה זו תידון בוועדה במסגרת הריביזיה, לאחר שתיבחן על ידי משרדי הממשלה היוזמים.​

 

תגובות

מומלצים