נבחר ציבור שהורשע בעבירה קלון לא יוכל להתמודד לכנסת

מוצע לשלול את זכאותו של שר או חבר הכנסת לשוב ולהיבחר לכנסת אם הורשע על ידי בית המשפט בשל עבירה שיש עמה קלון שביצע תוך כהונתו כנבחר ציבור.

06.12.2018 מאת: פורטל הכרמל
נבחר ציבור שהורשע בעבירה קלון לא יוכל להתמודד לכנסת

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק יסוד: הכנסת תיקון נבחר ציבור שהורשע בעבירה שיש עמה קלון של חבר הכנסת מיקי רוזנטל.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות רבו המקרים שבהם נבחרי ציבור שקיבלו מנדט מקהל הבוחרים עברו עבירות בזמן כהונתם והורשעו על ידי בית המשפט בשל עבירה שיש עמה קלון.

מטרתה של הצעת חוק זו היא לשמור על כבודה ומעמדה של כנסת ישראל בקרב הציבור במדינת ישראל ועל האמון בה.

החוק כיום מאפשר למי שעברו שבע שנים מתום תקופת המאסר שריצה לשוב ולהיבחר בבחירות לכנסת. יש לציין כי "קלון" אינו מושג בעל הגדרת משפטית מדויקת, והוא שאוב מעולם האתיקה ההתנהגותית בחברה.

לפיכך מוצע לתקן את סעיף 6 לחוק-יסוד: הכנסת, ולשלול את זכאותו של נבחר ציבור לשוב ולהיבחר לכנסת אם הורשע על ידי בית המשפט בשל עבירה שיש עמה קלון שביצע תוך כהונתו כנבחר ציבור."

ח"כ רוזנטל הציג את ההצעה ותקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו שנכח באולם: "אני מבין שמבקר המדינה דחה את בקשתך למימון הגנתך על ידי אנשי עסקים. לא הבנתי למה אתה צריך כל כך הרבה עורכי דין אם לא היה כלום. 40 משפטנים על דבר שלא היה?" נתניהו השיב בציניות: "ראש הממשלה בורח".

בהצבעה שמית תמכו בהצעה 39 והתנגדו 64.

 

תגובות

מומלצים