נקבעו סכומים אחידים לדמי מכרז ברשויות המקומיות

בשלטון המקומי הוחלט ליצור מתווה שימליץ על תקרת דמי השתתפות במכרז, וסכומים קבועים של ערבויות אותם ייגבו הרשויות המקומיות במכרזי התקשרות עם ספקים. בשלטון המקומי הוציאו לאחרונה מכתבים בנושא לראשי הרשויות ולמנכל"ים ברשויות המקומיות.

06.11.2018 מאת: פורטל הכרמל
נקבעו סכומים אחידים לדמי מכרז ברשויות המקומיות

המתווה גובש בין מרכז השלטון המקומי בראשות חיים ביבס, לשר הכלכלה אלי כהן וח"כ רועי פולקמן, שפעלו להוביל מהלך שיעגן בצורה מסודרת את גובה התשלומים שיידרשו בעלי עסקים לשלם לרשויות, ולמנוע מצב בו בכל רשות גובה ערבויות שונות.

יוזמה זו מצטרפת לרפורמת הרישוי בעסקים אשר עברה לפני כמה חודשים בכנסת, ותאפשר לעסקים רבים בישראל לקבל רישיון עסק על פי תצהיר תוך 21 יום, בלי המתנה לרשויות.

על פי המתווה, דמי השתתפות במכרז יעמדו על שיעור של עד 0.1% מהיקף המכרז, במסגרת המגבלות הבאות: סכום האגרה יעמוד על מינימום של 300 שקל ועד מקסימום של 5,000 שקל. בנוסף, רשות מקומית תוכל לדרוש ערבות מכרז שלא תעלה על שיעור של 2.5% מהיקף ההתקשרות, ערבות ביצוע  בטווח שבין 5-10% מהיקף ההתקשרות, וערבות טיב שלא תעלה על 50% מגובה ערבות הביצוע באותה התקשרות.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי: "המתווה החדש הוא חלק משורת פעולות שקידמנו השנה לטובת בעלי עסקים, ביניהן הרפורמה לרישוי עסקים. המתווה יוצר איזון והאחדה של הדרישות מספקים מחד, תוך התחשבות בצרכי הרשויות המקומיות בגיבוי כלכלי להתקשרויות מאידך. אימוץ המתווה יחסוך זמן וחוסר הבנות בין ספקים שונים לוועדות המכרזים ברשויות".

שר הכלכלה, אלי כהן: "המתווה החדש יקל משמעותית על מגזר עסקי רחב, תוך הסרת חסם שהקשה עליו בגישה למכרזים רבים. העסקים הקטנים והבינוניים הם קטר הצמיחה של המשק, אחראים למחצית מהתוצר ולכ-60% מהמועסקים במשק - והשקעה בהם היא אינטרס ציבורי".

חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו): "עסקים קטנים ועצמאיים נתקלו בקשיים לגשת למכרזים לאור העובדה שבכל מקום נדרשו לשלם סכומים שונים של ערבויות, ולעיתים לא יכולים היו לעמוד בהם. מתווה השלטון המקומי יקל על בעלי העסקים שיוכלו להגיש מועמדות כדי לספק שירותים שונים לרשויות. פעלנו לתקן עוד עוול בירוקרטי בכדי להקל עוד קצת על העסקים".

 

תגובות

מומלצים