ספק אם רשימת הנשים בעוספיה ודליה תיבחר

פורטל הכרמל קיים בשבועות האחרונים, תשאול טלפוני בקרב האוכלוסייה הנשית והגברית בעוספיה ודליה, לגבי הרשימה של סמירה עזאם והרשימה של מיראדה חסון, התוצאות מדאיגות מאוד.

12.10.2018 מאת: חסין חלבי
ספק אם רשימת הנשים בעוספיה ודליה תיבחר

חשוב לציין שזה לא סקר וצריך להתייחס לנתונים בכובד ראש, פורטל הכרמל פה לא קובע מהלך ולא מנסה להשפיע על הבחירות.

חישוב מנדט בעוספיה, אם אחוז ההצבעה יגיע ל 85 אחוז מתוך 9200 קולות בעלי זכות בחירה, יידרשו למנדט אחד מעל 550 קלות. זה אחוז המצביעים על מספר חברי המועצה.

בעוספיה הוגשו 15 רשימות, מהן 3 רשימות למועמדים לראשות המועצה, שמספר המושבים עומד על 11.

בדאלית אל כרמל הוגשו 14 רשימות, בסך הכל, מספר המושבים במועצה עומד על 13. למנדט ידרש בעת הצבעה של 85 אחוז, מעל 670 קולות.

פורטל הכרמל באמצעות טלפניות שהגיעו ל 247 נשאלים, מהם 62 אחוז נשים ו 38 אחוז גברים, מעוספיה ודאלית אל כרמל, שהגילאים של הנשאלים נעים בין 27 עד 40, הפנו 8 שאלות הקשורות לרשימת הנשים בעוספיה ורשימת הנשים בדליה, בנוסף לשאלה אודות תמיכה במועמד לראשות המועצה.

בדאלית אל כרמל, לפי התשובות שקבלנו, הרשימה שמובילה מיראדה חסון, ככל הנראה, לא עוברת את אחוז החסימה.

סיכום מתוצאת התשובות עולה כי, הרוב מעדיף לא לבזבז את קולו, הם יעדיפו להצביע לרשימה של מועמד גברי ממשפחתם ולא להצביע למיראדה, מקור הקולות שמקבלת מיראדה זה מספר תומכות אישית ועוד הפניה של קולות ממתמודד זה או אחר, כאן לא נוכל לפרט את כל הסיבות שנתנו בעניין מיראדה.

בעוספיה, רשימת הנשים חזקה יחסית ומקבלת תמיכה ואהדה, אבל יהיה לה מאוד קשה להשיג את כל הקולות הדרושים כדי לעבור את אחוז החסימה, למרות שמסתמן שהרשימה נמצאת במצב גבולי.

סיכום והסבר, עבור רשימת הנשים בעוספיה הרוב תומך ומאמין בסמירה אישית שיכולה להנהיג, אבל לא מאמינים שהרשימה הזו תוכל להשיג מנדט, לאור מצב הרשימות בעוספיה, בעיקר בגלל שכל המשפחות התגבשו לתת תמיכה אחד לשני ולא יכולים לתת לרשימת הנשים, כי כך יפגעו במועמד שלהם ובהסכמים שחתמו אחד עם השני בצורה כלשהי.

מה שאנחנו רואים שהרשימה הזו שמובילה סמירה, יכולה לעבור את אחוז החסימה, רק במקרה אחד, בזה שתקבל קולות מהמתמודדים לראשות המועצה, שיהיו מעוניינים בנשים כשותפות עתידיות ויש אפשרות כזו, לפחות אצל שניים שיש להם בנק קולות שיכולים לתת גם לנשים.

אם היו מתקיימות בחירות היום, שתי הרשימות מדליה ועוספיה, לא יעברו את אחוז החסימה.

חשוב לשים לב וללמוד את הרשימות הגדולות, בשני הכפרים, שחלקן לפחות יקבלו 2 מנדטים וחלקן כנראה לא יעברו את אחוז החסימה.

הכול על חלוקת מנדטים והסכמי עודפים, בבחירות ברשויות המקומיות, אחרי שמתחילים במלאכת ספירת הקולות, למשל אם הצביעו בישוב 11,000 בעלי קולות כשרים, ובאותו ישוב יש 11 חברי מועצה נבחרים בלבד.

כדי לדעת מה אחוז החסימה, בשלב הראשון, מחלקים את מספר הקולות הכשרים, למספר המנדטים (חברי המועצה), ז"א 11,000 חלקי 11, מתקבל המספר 1000 שזה המכסה.

לפי החוק, כדי להשתתף בחלוקת המנדטים, על הרשימה להשיג 75% מהמכסה (מתוך 1000), ז"א הרשימה צריכה 750 קולות של הבוחרים, במקרה זה 750 הוא אחוז החסימה.

אחרי אחוז החסימה מגיע שלב בדיקת הרשימות, חברי ועדת ספירת הקולות בודקים אילו רשימות עברו ואילו לא עברו את אחוז החסימה, למשל רשימות שקיבלו 500 קולות נופלות ונפלטות מהחישוב.

אם בישוב מתוך ה 11,000מצביעים, יצאו 9800 קולות כשרים, מחלקים את הקולות הכשרים על מספר המנדטים.

החלוקה בשלב זה היא לפי ערך הקולות במספר השלם, ז"א אחרי החלוקה מתעלמים מהשבר וכל רשימה תקבל מספר שלם של מנדטים, למשל אם רשימה קיבלה 2.3  תקבל 2 מנדטים.

אם הרשימות עשו ביניהם הסכמי עודפים, מחשבים את הרשימות המשתתפות כאילו מספר הקולות שלהן הוא של רשימה אחת, כך למשל מחשבים: אם אחת הרשימות קיבלה 1.6 ורשימה אחרת קיבלה 1.5, מחשבים את מספר המנדטים שלהם כאילו הם שווים ל 3.1, בזכות הסכם העודפים כל רשימה יכולה לקבל מנדט נוסף, במקום שהייתה מקבלת רק מנדט והייתה מתחרה עם כל שאר הרשימות על מספר המנדטים הנותרים.

אחר כך מחלקים את המנדטים הנותרים מהחלוקה לפי ערך השבר העשרוני הגבוה ביותר, למשל במקרה שלפנינו הרשימה שקיבלה 1.6 היא זו שתקבל את המנדט הנוסף לפי הסכם העודפים.

יש לחדד שאם אחת הרשימות שהתקשרה בהסכם עודפים עם רשימה אחרת, לא הגיעה לאחוז החסימה, יבוטל הסכם העודפים מיידית.

מצאתם טעות אנא הודיעו לנו באמצעות מייל editor@karmelp.co.il או טל 0545823934 - 0535823934

תגובות

16. בחורה לפני 7 חודשים
אין מקום לנשים בפוליטיקה
15. هيفاء לפני 7 חודשים
على مين
14. למספר 13 לפני 7 חודשים
אתה בסדר
13. ע, כ לפני 7 חודשים
אבו עמיד יא ג'בל
12. אישה לפני 7 חודשים
חבל על המאמץ
11. צעירה עם כבוד לפני 7 חודשים
בחירת רשמת הנשים
10. دورزي موطي رائسي على هيك وضع לפני 7 חודשים
يا سلام عليك يا زمن
9. امراة حرة לפני 7 חודשים
امراه وافتخر
8. ל7 לפני 7 חודשים
ל7
7. مدرسة לפני 7 חודשים
عنصور زايد
6. دورزي من الدالية وحزين לפני 7 חודשים
يا لعجب
5. אזרח לפני 8 חודשים
טובת הנאה
4. الحمدلله الله يطمنك.. לפני 8 חודשים
الحمدلله، انشالله ميطلعوش
3. في לפני 8 חודשים
في
2. מונא לפני 8 חודשים
אנשים צבועים
1. مروان לפני 8 חודשים
مكان

מומלצים