"רוצה להרגיש שבעדה יש מספיק אינטליגנציה פוליטית"

ד"ר אמיר חניפס, ראש מכון מחקר דרוזי, חבר מפלגת העבודה וראש ההסברה, בראיון לפורטל הכרמל, על התרסקות מפלגת העבודה גם במגזר והשפעת חוק הלאום על הדרוזים, ד"ר אמיר "לא שמענו קול אחד צלול וברור שאמר לא מצביעים למפלגות הימין שהיו אחראיות לחוק הלאום".

16.04.2019 מאת: חסין חלבי
"רוצה להרגיש שבעדה יש מספיק אינטליגנציה פוליטית"

 

שאלות רבות שנשאלות לד"ר אמיר, חבר במפלגת העבודה ואחד מהחלוצים שהתריע לפני שחוקק חוק הלאום, ולמה הדרוזים לא הענישו את המפלגות שפגעו בהם בחוק הלאום?.

ד"ר אמיר חניפס: "לטענות שמפלגת העבודה לא פנתה למגזר, מפלגת העבודה פנתה למגזר הלא יהודי, גם לדרוזים וגם לבדואים, לערבים במשולש ובדרום, לכולם, בקמפיין המפלגה ניסינו לגעת בנושאים החשובים של כל קבוצה וקבוצה, בכל מה שקשור לחוק הלאום והתחושות הקשות שיש, אני חושב שהיה ניתן לעשות יותר, ולא הצלחנו להגיע לכולם".

"מכלול של בעיות הביאו לתוצאה שקבלנו, כמפלגה מגיע לנו תוצאה יותר טובה, כי אנחנו המפלגה היחידה בשמאל שהביאה אלטרנטיבה לליכוד בנושא המדיני והחברתי".

ד"ר אמיר חניפס: "אני גדלתי בעבודה והייתי חבר בה מגיל אפס ועד היום, עשיתי את כל התפקידים בחיי דרך מפלגת העבודה, שכמעט כל התקופה שגרתי בארץ הייתי פעיל במפלגה. אין לי ספק שהעבודה עוד תתאושש, כי יש לנו דרך ברורה בנושא המדיני והחברתי, אנחנו מבינים שכחול לבן מין תאגיד שבא ביחד מקומץ של פעילים פוליטיים, חברי כנסת ורמטכ"לים, אבל אין שום מצע פוליטי, לעומת זה בעבודה אנחנו היחידים שיודעים לאן לכוון, אנחנו יודעים איך רוצים שישראל תראה".

ד"ר אמיר חניפס: "הייתי הראשון לפני הנהגת העדה הדתית והפוליטית, שהניף את הדגל האדום והתרעתי בפני השלכות חוק הלאום שהיה עוד ב 2015, לצערי רק הבינו שנפל דבר אחרי שהחוק חוקק והבינו שמצבנו בעייתי, במיוחד שחוק הלאום הפך לדגל הפוליטי שדרכו רצה רה"מ וממשלתו לשמור על מחנה הימין".

"לחוק הלאום השלכות שליליות על העדה ומעמדה כמיעוט במדינה, זה לא פייר שקבוצה כמו הדרוזים תרגיש רע עם חוק כזה".

ד"ר אמיר חניפס: "סבי שיח' סאלח חניפס, יחד עם שיח' לביב אבו רוכן, אבא חושי ויצחק בן צבי, היו אדריכלי ברית הדמים בין יהודים לדרוזים לפני קום המדינה, היום הנסיבות השתנו גם בקרב קבוצת הרוב וגם בתוך העדה הדרוזית. כמיעוט נרדף באותה תקופה של הקמת המדינה ראינו מפלט לחיים חדשים במדינה נורמלית דמוקרטית ולחיות כשווים בין שווים, זו היתה עסקה משתלמת, המצב היום השתנה". 

ד"ר אמיר חניפס: "תומכי הימין בעדה הסתכלו על זה שבסוף הליכוד מינה איזה אלוף, השר הראשון ונתן קצת תקציבים, אני אומר שאם רוצים למדוד מערכת יחסים בין עדה למדינה, צריכים למדוד ברמה קבוצתית ולא פרטית, מה שממשלת רבין נתנה לדרוזים, שווה את כל התמיכה שהדרוזים קיבלו בכל ממשלות ישראל".

"במקום שאנחנו נקבל את התקציבים בצורה מסודרת, אנחנו מקבלים את זה דרך משרד רה"מ, כאילו שאנחנו איזה להקה, המצב הזה היה טוב גם להנהגה הדתית וגם הפוליטית, ברמת הקבוצה חזרנו רק אחורה".

ד"ר אמיר חניפס: "אני רוצה להרגיש שבעדה הדרוזית יש מספיק אינטליגנציה פוליטית, שיכולה לשפוט גם את המנהיגות הדתית והפוליטית וגם את המנהיגות הפוליטית במדינה בראייה נכונה. לא שמענו קול אחד צלול וברור שאמר לא מצביעים למפלגות הימין שהיו אחראיות לחוק הלאום, אם אני אצליח להאיר על נושאים בעייתיים בעדה בצורה נכונה וישירה, בזה השגתי את המטרה".

לכל הדברים בסרטון

 

ד"ר אמיר חניפס פורטל הכרמל

תגובות

24. אמיר לפני 5 חודשים
מדינת
23. من الكرمل לפני 5 חודשים
واحة الديمقراطية
22. مواطن ساذج לפני 5 חודשים
متى نستفيق
21. סמיר לפני 5 חודשים
נזק נזק
20. אזרח דרוזי לפני 5 חודשים
אתה צודק
19. موحد كرملي- عسفيا לפני 5 חודשים
لا للحيرة والانكار
18. עספאוי לפני 5 חודשים
עספאוי
17. אמיר לפני 5 חודשים
היי
16. דרוזי לפני 5 חודשים
דר אמיר
15. מוואחד לפני 5 חודשים
לכל העדה הדרוזית להקשיב טוב ולקרוא
14. עיספאוי לפני 5 חודשים
דר אמיר היקר .....מפלגת העבודה תמכה בחוק הלאום
13. סאמי לפני 5 חודשים
תם
12. דלאויי לפני 5 חודשים
תסתכלו על הצד הטוב בעניין
11. אזרח לפני 5 חודשים
המדינה רוצה מושחתים ולא ישירים
10. מהגליל לפני 5 חודשים
יש לנו אחלה עדה
9. גל לפני 5 חודשים
חיים לא לפי תכנון
8. אזרח לפני 5 חודשים
מפלגת העבודה לא תרמה כלום לעדה
7. נחס תמיד לפני 5 חודשים
לא מאמין בימין ושמאל
6. דרוזי ליכוד לפני 5 חודשים
רק הליכוד טוב לדרוזים
5. جلساوي לפני 5 חודשים
الدروز
4. עיספאויי לפני 5 חודשים
אין מקום למפלגת העבודה עוד
3. ירכא לפני 5 חודשים
לפחות הליכוד נתן ח"כ
2. דרוזי אסלי לפני 5 חודשים
למי כן הצביעו הדרוזים
1. תושב לפני 5 חודשים
יא אמיר תתעורר זה דרוזים שקרנים

מומלצים