27.6% אחוזי הצבעה עד הצהריים

בעלי זכות הצבעה ייצאו היום לבחור בפעם השלישית בתוך שנה את הרשימה שתייצג אותם בכנסת ה-23, עד כה לא נרשמו אירועים חריגים וכמעט ולא היו אירועים שדרשו את התערבותה וטיפולה של משטרת ישראל בקשר לסדרי הבחירות.

02.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
27.6% אחוזי הצבעה עד הצהריים

 

מספר בעלי זכות ההצבעה בישראל 6,453,255, ברחבי הארץ הוצבו 10,631 קלפיות שייסגרו ב-22:00, מתוכן 15 קלפיות מבודדות לישראלים שקיים חשש שנדבקו בקורונה.

החל משעות הבוקר המוקדמות נערכת משטרת ישראל בכוחות מתוגברים במוקדי ההצבעה הפרוסים ברחבי הארץ, על מנת לשמור על הסדר והביטחון ולהבטיח את קיום ההליך הדמוקרטי באופן תקין ובהתאם לחוק.

לצד ההיערכות המבצעית של אלפי שוטרים, מתנדבים ולוחמי מג״ב באזורי ריכוזי הקלפיות, פועלת משטרת ישראל בכדי לתת מענה הולם גם לאירועי השגרה ולמאות אלפי המטיילים שצפויים לפקוד את אתרי הבילוי, הפארקים והכבישים ביום השבתון. שוטרי התנועה והסיור נפרסו ברחבי הארץ בכדי לפעול להסדרת התנועה בכבישים ולהכוונתה ולמתן שירותי משטרה מיטביים לאזרחי ישראל.

עד כה לא נרשמו אירועים חריגים וכמעט ולא היו אירועים שדרשו את התערבותה וטיפולה של משטרת ישראל בקשר לסדרי הבחירות, למעט מקרים בודדים ונקודתיים שטופלו מאז שעות הבוקר, בהם ניסיונות לחלוקת פתקים למצביעים מחוץ לקלפיות לצורך הצבעה במספר מוקדים ברחבי הארץ, ואירועי סדר מינוריים שטופלו ע"י המשטרה בסמוך למוקדי הצבעה.

כוחות משטרה גדולים, גלויים וסמויים, פועלים וימשיכו לפעול לאורך היום בריכוזי הקלפיות ובסביבתם בכדי להבטיח את מהלכן התקין של הבחירות, לשמור על הסדר הציבורי ועל שלום הציבור ובטחונו.

בעלי זכות הצבעה ייצאו היום לבחור בפעם השלישית בתוך שנה את הרשימה שתייצג אותם בכנסת ה-23.

כל בוחר רשאי להצביע בקלפי אליה הוא משויך לפי ההודעה לבוחר, ורק שם הוא רשאי לבחור. בעת ההגעה לקלפי יש להביא תעודה מזהה - תעודת זהות, דרכון או רישיון נהיגה עם תמונה. 

הקלפיות נפתחו למצביעים, בכפרים הדרוזים, כ20 אלף מצביעים מהכרמל. למעלה מ-20 אלף שוטרים ומתנדבים יפעלו ביום הבחירות לכנסת ה-23, כדי להבטיח הליך בחירות דמוקרטי ותקין.

במסגרת ההיערכות המשטרתית המיוחדת, החל מהבוקר, פועלים למעלה מ-18,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים לצד אלפי מאבטחים אזרחיים, מרביתם יתפרסו במוקדי ההצבעה השונים שיכללו: כ-10,840 קלפיות הפרוסות במעל ל-4,100 ריכוזים בכל רחבי הארץ, זאת על מנת לשמור על הסדר הציבורי והביטחון, ולהבטיח את קיום ההליך הדמוקרטי באופן תקין ובהתאם לחוק.

כ-5,630 בני אדם הנמצאים בבידוד ביתי בשל חשד להידבקות בנגיף הקורונה, יוכלו להצביע מחר ב-15 קלפיות מיוחדות - כך נמסר היום (ראשון) ממשרד הבריאות. בהודעה מיוחדת ביקש המשרד לעודד את הציבור להצביע ולהפיג את חשש מהידבקות בנגיף ביום הבוחר.

"האירוע בשליטה, מספר החולים בישראל מצומצם מאוד ואין הדבקות מקומיות", מסר מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב. "חשוב לנו שתממשו את זכותכם הדמוקרטית ותגיעו להצביע. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ומבצעים התאמות גם לטובת האנשים שנמצאים בבידוד ביתי כך שיוכלו ללכת להמשיך להצביע".

גם שירות בתי הסוהר השלים  היערכותו לקראת הבחירות לכנסת ה-23 של מדינת ישראל.

על פי חוק, כל אזרח ישראלי אשר מלאו לו 18 שנה הרשום בפנקס הבוחרים, ונתון במשמורת שב״ס ביום הבחירות (בכל סטטוס משפטי), זכאי לממש זכותו לבחור במקום כליאתו.

פוטנציאל המצביעים עומד על כ-7,900 אסירים וכ-1,550 אנשי סגל שב״ס. בכל אגף נתלו הודעות לבוחר בהתאם לתאריך הנקוב בחוק 21 יום לפני הבחירות.

55 קלפיות חולקו לבתי הסוהר ברחבי הארץ, חלקן נייחות וחלקן ניידות.

האסירים יוצאו מהאגפים על פי סדר אגפי ויקבלו אמצעי זיהוי מידי מנהלי האגפים, לאחר מכן יגיעו בליווי סוהרים אל הקלפיות הממוקמות בתיאום נציגי ועדת הקלפי, בתוך שטח בית הסוהר במקום שמבטיח את חשאיות הבחירה.

חברי ועדות הקלפי, למעט המזכירים, הינם אזרחים חברי סיעות. הקלפיות תהיינה פתוחות בין השעות 08:00-20:00 ולאחר מכן ייאספו מבתי הסוהר על ידי ועדת הבחירות.

בבחירות הקודמות מימשו את זכותם כ-%70 מבעלי פוטנציאל הצבעה .

מאז הבחירות האחרונות לכנסת ה-22 שנערכו בספטמבר 2019, גדל מספר בעלי זכות הבחירה המתגוררים בישראל ב-1.1%, שהם כ-62 אלף נפש. 78% מבעלי זכות הבחירה בישראל הם יהודים, 17% ערבים (מוסלמים, נוצרים ערבים ודרוזים), ערביי מזרח ירושלים והדרוזים ברמת הגולן לא נכללים.

אומדן בני ה-18 ומעלה בעלי זכות הבחירה החיים בישראל עומד על כ-5.9 מיליון.

כ-13% מבעלי זכות הבחירה הם צעירים בני 24-18, 29% בני 39-25, ו-32% בני 59-40. חלקם של בעלי זכות בחירה בני 60 ומעלה עומד על כ-26%.

על פי נתוני ועדת הבחירות המרכזית, מספר בעלי זכות הבחירה הרשומים בפנקס הבוחרים לכנסת ה-23 עומד על כ-6.5 מיליון איש.

83% מבעלי זכות הבחירה הם יהודים ואחרים, ו-17% הם ערבים.​

האומדן אינו כולל את בני 18 ומעלה הרשומים במרשם האוכלוסין ואינם בעלי זכות בחירה מכיוון שאינם אזרחים. בקבוצה זו נכללים בעיקר ערביי מזרח ירושלים והדרוזים ברמת הגולן.

כמו כן, האומדן אינו כולל אזרחים ישראלים בעלי זכות בחירה אשר שוהים בחו"ל תקופה ממושכת. בנוסף על כך, ראוי לציין כי גם מבנה הגילים באוכלוסייה משפיע על אחוז בעלי זכות הבחירה בקרב קבוצות האוכלוסייה השונות.

כך לדוגמה חלקם של הערבים בקרב הבוחרים (17%) קטן מחלקם באוכלוסייה (21%) משום שחלקם של הילדים, חסרי זכות בחירה, גדול יותר בקרב הערבים מאשר בקבוצות אוכלוסייה אחרות.

78% מבעלי זכות הבחירה המתגוררים בישראל הם יהודים, 17% - ערבים (מוסלמים, נוצרים ערבים ודרוזים) ו-5% – אחרים (נוצרים לא-ערבים ותושבים ללא סיווג דת – מרביתם עולים ובני משפחותיהם אשר אינם רשומים כיהודים במרשם האוכלוסין).

 

תגובות

מומלצים