בישראל חוששים גם לאחר החזרה לשגרה

המשק לא יחזור לפעילות מלאה כפי שמצפים, 57% יימנעו מלשוב ולקנות בקניונים ויעדיפו חנויות בחלל פתוח, 53% מהישראלים לא יחזרו לטוס גם לאחר שייפתחו השמים, 67% מההורים יישלחו את הילדים לגנים, פעוטונים ולמשפחתונים, 56% יפחיתו את הבילויים מחוץ לבית, 42% יפחיתו את השימוש בתחבורה ציבורית.

11.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בישראל חוששים גם לאחר החזרה לשגרה

 

רגע לפני היציאה מהסגר, ערך מרכז הידע והמחקר הלאומי למצבי חירום הממומן על ידי משרד המדע והטכנולוגיה, סקר עמדות ציבור על מנת להבין כיצד ינהגו האזרחים עם תחילתה של אסטרטגיית היציאה וחזרתו של המשק לאט למסלולו.

מעל 1,600 משתתפים ענו על הסקר, יותר מפי שלושה מסקר ממוצע. השאלון האנונימי נגע במספר נושאים הנוגעים לחזרה לשגרה: חינוך, תחבורה ציבורית, קניות, טיסות ובילויים.

המחקר  נערך על ידי פרופ' דבורה שמואלי ופרופ' דורון קלינגר מאוניברסיטת חיפה, פרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית ופרופ' אבי גל מהטכניון, חברי מרכז הידע והמחקר הלאומי למצבי חירום.

נתונים מרכזיים שעולים מהסקר: 

חינוך – הגיל הרך: 67% מההורים ישלחו את הילדים לגנים ולמשפחתונים

1.    כאשר ייפתחו מחדש הגנים/משפתונים/פעוטונים אשלח את ילדיי אליהם כרגיל?
רוב ההורים, (67%) יישלחו את הילדים לגנים/משפחתונים/פעוטונים מתוכם 42% הודיעו שישלחו את הילדים ללא סייג (6). רק 33% הצהירו שלא יישלחו את הילדים למסגרות החינוך.  

2.    אשלח את ילדיי רק במידה ויינקטו צעדים שיפחיתו את המגע בין הילדים
רק 14% מההורים ענו כי ישלחו את הילדים רק אם יינקטו צעדים שיפחיתו מגע בין הילדים. רוב ההורים כ- 60% מההורים ענו כי עניין זה לא יהווה שיקול בהחלטה האם להחזיר את הילדים למסגרות. 

3.    אשלח את ילדיי למסגרות החינוך אך למשך זמן קצר יותר מבעבר
 רוב מוחלט של ההורים (80%) ענו כי לא יישלחו את הילדים לזמן קצר יותר מבעבר, מתוכם 57% ענו כי הם ממש לא מסכימים עם המשפט. רק 3% ענו כי אכן יישלחו את הילדים למשך זמן קצר יותר. 4.    אנסה למצוא לילדיי מסגרת אחרת עם מעט ילדים?
רוב מוחלט של ההורים 90% לא יחפשו מסגרות חדשות עבור הילדים שלהם עם מעט מידיי ילדים ויישארו במסגרת החינוכית הקיימת. 

חזרה לקניות בקניונים: 1 מכל 2 ישראלים לא יחזור לקניונים כמו בעבר

1.    לאחר השגרה אחזור לערוך קניות בחניות ובקניונים כמו מקודם
1 מכל 2 ישראלים (53%) ענו כי לא יחזור לערוך קניות בקניונים ובחניות כמו בעבר, רק 17% ענו בוודאות כי יחזרו לשגרה כמו לפני פרוץ הקורונה. 

2.    לאחר החזרה לשגרה אמנע מביקור בקניונים ואעדיף חנויות שאינן בחלל סגור
רוב הציבור (57%) ענו כי יימנעו מביקור בקניונים ויעדיפו חנויות שאינן בחלל סגור. מתוכם חמישית מהמשיבים ענו כי הם מסכימים לחלוטין עם המשפט. רק 16% אחוזים השיבו כי יעדיפו את הקניונים על פני חנויות בחלל הפתוח. 

3.    לאחר החזרה לשגרה אשתדל לקנות ככל האפשר באופן מקוון ואמנע מביקור בחנויות וקניונים
כמעט מחצית מהמשיבים (49%) השיבו כי ימשיכו לקנות באופן מקוון ויימנעו ככל הניתן מביקור בחנויות ובקניונים. 

טיסות: 53% מהישראלים לא יחזרו לטוס גם לאחר שייפתחו השמים אלא רק במקרים חיוניים

1.    לפני פרוץ המגיפה באיזו תדירות היית טס? 
 לפני פרוץ נגיף הקורונה כמעט שלושה רבעים מהמשיבים (72%) נהגו לטוס פעם עד מספר פעמים בשנה (35% ו-37% בהתאמה) ורק 5% לא נהגו לטוס בכלל. 

2.    לאחר שייפתחו השמים לטיסות באיזו מידה תטוס? 
 לאחר שייפתחו השמים יותר ממחצית מהמשיבים (53%) השיבו כי לא יטוסו בכלל או רק במקרים חיוניים (25% השיבו כי יטוסו רק במקרים חיוניים ו-13% לא יטוסו כלל) ורק 24% השיבו כי יחזרו לטוס כמו בעבר. 

שימוש בתחבורה ציבורית: 42% יפחיתו את השימוש בתחבורה ציבורית

1.    באיזו מידה תחזור להשתמש בתחבורה ציבורית? 
מהנתונים עולה כי 42% מהמשיבים יפחיתו את השימוש בתחבורה הציבורית בהשוואה לתקופה לפני פרוץ נגיף הקורונה ואילו 49% מהמשיבים ימשיכו להשתמש בתחבורה ציבורית באותה תדירות בה נהגו בעבר. רק 9% הודיעו כי יגבירו את השימוש בתחבורה ציבורית.  

 שימוש בשירותים מקוונים: 45% יגבירו את השימוש בשירותים באינטרנט ואת הקניות במשלוחים

1.    באיזו מידה תמשיך להשתמש בשירותים הניתנים באינטרנט
 כמעט מחצית מהמשיבים (48%) השיבו כי ימשיכו להשתמש בשירותים שניתנים באינטרנט ולקנות היכן שיש משלוחים באותה תדירות כמו לפני משבר הקורונה. 45% מהמשיבים ענו כי יגבירו את השימוש בשירותי האינטרנט והקניות במשלוחים ורק 7% ענו כי יפחיתו את השימוש בשירותים אלה. 

בילוי במסעדות, בתי קפה וברים: 56% השיבו כי יפחיתו את הבילוי במקומות האלה.  פער של 12% בין נשים לגברים
56% מהישראלים השיבו כי יפחיתו את הבילוי במסעדות, בתי קפה וברים בהשוואה לתקופה שלפני פרוץ הקורונה. 42% השיבו כי ימשיכו לבלות בדיוק כמו לפני הסגר ומיעוט זניח של 2% השיבו כי יגבירו את הבילוי. 

פילוח לפי גיל:  לגברים נטייה גבוהה יותר להמשיך ולבלות במסעדות, בתי קפה וברים כפי שנהגו לפני הסגר: כמעט מחצית מהגברים (48%) ימשיכו לבלות כמו בעבר בעוד רק כשליש מהנשים (36%) ייעשו כן. 

מרכז הידע והמחקר הלאומי בתחום ההיערכות למצבי חירום, שבו חברים כ-90 חוקרים, הוקם בינואר 2018 על ידי משרד המדע והטכנולוגיה והרשות הלאומית לחירום (רח"ל) במשרד הביטחון. מוסדות הליבה המעורבים במרכז הם אוניברסיטת חיפה, הטכניון והאוניברסיטה העברית בירושלים, יחד עם חוקרים מהמרכז למחקרים צבאיים ברפאל - מערכות לחימה מתקדמות, בית החולים רמב"ם, מדעטק המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל, מכללת תל חי ובית הספר לסיוע הומניטרי, וכן שותפים מעיריית חיפה ועמותת נתן - לסיוע הומניטרי בין לאומי.

משימתו של המרכז היא להוות מוסד מחקר חדשני אשר ישמש גם כצוות חשיבה למנסחי מדיניות, מקבלי החלטות, הקהילה האקדמית ואנשי שטח מכל המגזרים ותחומי העשייה. שתי הפונקציות המשולבות של המרכז הן - חקר עצמאי פורץ דרך  ומחקר מוזמן בתגובה לבקשות בזמן אמת מטעם רשות החירום הלאומית, משרדי ממשלה, נבחרי ציבור, ארגונים שאינם ממשלתיים ובעלי עניין אחרים.

 

תגובות

מומלצים