בית המשפט לימאות בחיפה החרים אונייה שהשתתפה במשט לעזה

בית המשפט לימאות (בפני כב' השופט רון סוקול) קיבל את בקשת המדינה להחרמת האניה בשם  Zaytouna Oliviac אשר נעצרה על ידי חיל הים באוקטובר 2016 בדרכה לרצועת עזה.

10.02.2019 מאת: פורטל הכרמל
בית המשפט לימאות בחיפה החרים אונייה שהשתתפה במשט לעזה

 

בחודש מרץ 2016 התארגנה קבוצה של פעילות זכויות אדם במטרה למחות על הסגר הימי שהטילה מדינת ישראל על רצועת עזה . הקבוצה התארגנה תחת השם " משט הנשים" לצורך ביצוע המשט נבחרה הספינה zaytouna-Oliva  שבבעלות הגב' זהר רגב ( הספינה רשומה גם תחת דגל הולנד גם בשם spirit of Sardinia ).

מדובר באזרחית ישראלית המחזיקה גם באזרחות ספרדית ומתגוררת כיום בספרד. קפטן הספינה הייתה אזרחית אוסטרלית בשם מדליין חבוב.  ביום 16/09/2016 יצאה הספינה מברצלונה ספרד בדרכה לישראל עגנה בספר נמלים ואספה נוסעות נוספות. במהלך ההפלגה הצהירו מארגנות המסע כי בכוונתן להגיע לרצועת עזה ולעגון בנמל העיר עזה כמחאה על הסגר הימי.

ביום 27/09/2016 יצאה הספינה מנמל מסינה שבסיציליה כשעל סיפונה 13 נוסעות כשיעדה נמל עזה. כשהתקרבה הספינה לחופי ישראל, בהיותה במרחק של כ20 מייל מאזור הסגר, החלו נציגי חיל הים לשלוח לספינה תשדורות וקריאת להימנע מהפרת הסגר. והוצע לשנות את נתיב השיט ולעגן בנמל אשדוד. במשך מספר שעות נמסר לפעילות שעל הספינה כי אם לא ישנו את נתיב השיט, הספינה תיתפס ותובא לנמל אשדוד וכי ישנה אפשרות כי תוחרם.

לאחר שהוברר כי הספינה ממשיכה בדרכה לעזה, פעלו כוחות חיל הים על מנת לעצור אותה. חיילים עלו על הספינה והובילו אותה לנמל אשדוד. ( בספינה לא היה כל ציוד הומניטרי או אחר שיועד לתושבי הרצועה, והמשתתפות הבהירו כי המשט כולו נועד למחאה ולא להעברת ציוד) .

על רקע זה, ביקשה המדינה מביהמ"ש אישור תפיסתן והחרמתן של ספינות המנסות להפר את סגר הימי שהוטל סביב רצועת עזה.

בפסק הדין  נדרש בית המשפט לשאלת חוקיות הסגר, פירט את התנאים הנדרשים לחוקיות הסגר הימי וקבע כי "מהאמור מתחייבת המסקנה כי המצב ההומניטארי ברצועה אינו תוצאה של הסגר הימי דווקא" (פסקה 61)
ובהקשר לכך דחה את טענת באי כח האניה לפיה די בראיה כללית של נזק שהסגר הימי הוא אחד הגורמים לו, על מנת לקבוע את אי חוקיות הסגר הימי.

בית המשפט התבסס בין היתר על כניסת הסחורות וציוד הומניטארי לרצועת עזה דרך המעברים היבשתיים (פסקה 60).

עוד קבע בית המשפט כי "הניסיון להפר את הסגר הימי כאמצעי לביטוי מחאה מנוגד למשפט הבינלאומי המנהגי, פוגע באינטרס הציבורי ופוגע בתכליות הטלת הסגר ובמיוחד בתכלית של החלשת כוח עמידתו של ארגון החמאס ברצועת עזה" (פסקה 69)

עוה"ד ד"ר הדר מסורי מפרקליטות מחוז חיפה אזרחי המטפל בתיק בשם המדינה ציין כי " מעבר לכך שפסק הדין מהווה נדבך נוסף בחומת מגן משפטית כנגד ניסיונות חוזרים ונשנים לקעקע את הלגיטימיות המשפטית והציבורית של הסגר הימי אותו הטילה מדינת ישראל,  הוא כולל גם קביעות תקדימיות, אשר אחת מהן הנוגעת לשאלת מחאה אל מול החרמה  שטרם נדונה בפסיקה.

התיק טופל בפרקליטות מחוז חיפה אזרחי  בסיוע  מחלקת הדין הבינלאומי  בפרקליטות הצבאית.

 

תגובות

מומלצים