בליעה של חפץ זר יכולה להיות מאוד מסוכנת

למיון ילדים במרכז הרפואי זיו הובא ילד בן 4 לאחר שבלע ונחנק ממטבע של 10 אגורות, ד"ר שלמה מרחבי מדגיש את הצורך בשמירה על ילדים והרחקתם מסביבה בה חפצים קטנים ומסוכנים מפוזרים על הרצפה או בהישג ידם ועלולים לסכן את שלומם ובריאותם.

28.08.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בליעה של חפץ זר יכולה להיות מאוד מסוכנת

 

הילד הובא לבית חולים ע"י אביו והוכנס מיידית לצילום רנטגן, ובו נראה בבירור מטבע בקוטר 22 מ״מ שעמד בחלק העליון של הוושט. הילד התקשה לנשום, היה באי שקט, רייר, לא יכל לשכב ונחנק מהרוק המצטבר. הוא הובהל במהירות לחדר הניתוחים.

במהלך הניתוח שבוצע עי ד״ר שלמה מרחבי מנהל יחידת א.א.ג וד״ר סער אוחיון רופא מתמחה ביחידה, המטבע נשלף במהירות ובהצלחה!

ד"ר שלמה מרחבי מדגיש את הצורך בשמירה על ילדים והרחקתם מסביבה בה חפצים קטנים ומסוכנים מפוזרים על הרצפה או בהישג ידם ועלולים לסכן את שלומם ובריאותם.

"בליעה של חפץ זר יכולה להיות מאוד מסוכנת", מסביר ד"ר מרחבי, "החפץ יכול להיכנס לדרכי הנשימה, ובמקרה החמור עלול לגרום לחנק. במקרים אחרים, כניסה של הגוף הזר לוושט, גורם להפרעה במנגנון הבליעה ופגיעה בכל מערכת העיכול.״

הסכנה של חנק כתוצאה מבליעה לא רצויה, אינה נחלתם של ילדים קטנים בלבד. בספטמבר 2018 הגיע למרכז הרפואי זיו ילד בן 12  לאחר שגלעין של אפרסק נתקע לו בוושט. הוא התקשה לנשום ומצבו הלך והתדרדר. בצילום סי טי אותר הגלעין בעומק הוושט, ובניתוח מורכב הוא חולץ, והילד שב לאיתנו.

 

תגובות

מומלצים