בראשית נוחתת על הירח

אם הכל ילך כפי שמתוכנן, ישראל הופכת למדינה הרביעית שמנחיתה חללית על הירח, בסכום כסף מזערי תנחית עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית את החללית "בראשית", לשידור החי מתוך חדר הבקרה ביהוד.

11.04.2019 מאת: מגד תאבת
בראשית נוחתת על הירח

תהליך הנחיתה עתיד להתחיל בשעה 22:05 וייארך כ-20 דקות, אז צפויה החללית לנחות. כל תהליך הנחיתה יבוצע בצורה אוטונומית, כשהחללית תקבל מידע מקדים מהקרקע ותנחת ללא שליטה מכדור הארץ.

עם נחיתתה, צפויה "בראשית" להעביר תמונת סלפי וסרטון היישר מהירח.

החללית תתחיל לבצע את תמרון הנחיתה בצורה אוטומטית לגמרי כ15-20 דקות לפני הנגיעה בקרקע - אין אפ אחד עם הגה או ג'ויסטיק, שולחים קובץ פקודות והחללית מבצעת הכל בעצמה.

מהרגע הזה אנחנו יכולים רק להחזיק אצבעות, אין לנו אפילו מספיק דלק כדי לבטל את הנחיתה.

בתקווה, תוך כדי הנחיתה, נקבל איזו תמונה או שתיים באיכות מאוד נמוכה מהדרך, זה תלוי קצת התקשורת עם

החללית (במקרה הטוב, 20 קילוביט לשנייה, מודם משנות ה-90, לא בדיוק קצב להורדת וידאו HD בזמן אמת)
תמונות באיכות יותר טובה - רק אחרי הנחיתה. יכול לקחת 10 דקות, יכול לקחת שעה, תלוי בלינק שיהיה לנו. וידאו - כנראה רק למחרת בבוקר.

עכשיו לחלק הקריטי - הנחיתה עצמה. צירפתי את מסך התצוגה שכולנו נראה היום בערב. יכול להיות שהוא קצת ישתנה, עוד עובדים על זה (חללית ישראלית אחרי הכל).

הריבוע האדום - מצב התקשורת עם החללית. אם יש תקשורת הריבוע יהיה בירוק (ירוק זה טוב)
בגדול, איך נדע אם נחתנו בשלום? אם הריבוע הזה ישאר ירוק גם אחרי הנחיתה ולא יהפוך לאדום כמו בתמונה שצירפתי.

איך נדע שנחתנו? רואים משמאלו את הריבוע של הגובה? הוא יתקרב לאט לאט לגובה 0. בגובה של כ-5 מטרים מעל הקרקע אנחנו אמורים להגיע למהירות 0, ואז לכבות מנועים וליפול במשך 2.5 שניות בעדינות אל הקרקע (2.5 שניות כי כח המשיכה של הירח הוא שישית מעל כדור הארץ).

את המהירות תוכלו לראות בשני הריבועים של ה-Velocity.

כלומר, אם תראו שהגובה הגיע ל-0 או קרוב, ועברו עוד כמה שניות והטלמטריה ירוקה - אפשר לנשום לרווחה.
בנוסף, העיגול מצד שמאל אמור להיצבע בתכלת (או ירוק) ברגע שהנחיתה הושלמה.

אה, בצד ימין רואים את המצב של 8 המנועים הקטנים, והמנוע הגדול במרכז. בזמן שהמנועים עובדים, הם נצבעים בכתום. זה עלול להבהב בגלל בעיות תקשורת רגעיות (טלמטריה), אז לא להיבהל אם זה מה שקורה 

אפשרויות נוספות:

1. יכול להיות שהחללית תנחת על צידה בגלל סלע או מכתש - לא כזה נורא! כל עוד אנחנו מתקשרים עם החללית, נוכל להוריד את הוידאו והתמונות, יש לנו 6 מצלמות, אז נקבל תמונות יפות בכל מקרה.
אם היא תנחת כך שהפנלים הסולארים לא יפנו לשמש (על הצד נניח)- אז כנראה יהיו רק תמונות ולא נספיק להוריד וידאו\ לפני שהסוללה תגמר.

2. נוחתים והטלמטריה באדום - לא להיכנס לפאניקה עדיין - תנשמו עמוק, ותוכלו לראות איך הצוות המדהים של ספייס מתמודד עם זה בקור רוח, מקצוענים אחרי הכל.

יתכן ומדובר בבעיית תקשורת של תחנות הקרקע או מכיוון החללית. הצוות של ספייס עבר על כל האפשרויות, וננסה להתגבר גם על זה. ובכל מקרה, הגענו לירח.

 

Landing the 1st Israeli spacecraft on the moon

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים