דחיית הסיוע האמריקאי עלולה לפגוע בביטחון ישראל

מכון ראות עיכוב הסיוע לישראל עלול לבשר על הפתעת יום כיפור בביטחון הלאומי של ישראל, מכון ראות, נאמר שההצלחה של מחוקקים מהאגף הפרוגרסיבי לעכב את הסיוע לישראל והמימון לכיפת ברזל היא אירוע היסטורי שקשה להפריז בחשיבותו.

22.09.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
דחיית הסיוע האמריקאי עלולה לפגוע בביטחון ישראל

 

סביר להניח שהמימון יועבר בסופו של דבר עד סוף השנה בדרך אחרת, ואולם ההחלטה מאפשרת הצצה לאתגרים לביטחון הלאומי של ישראל בעתיד הקרוב.

 

האיום של המפלגה הדמוקרטית להפיל את תקציב חבילת הסיוע שהובטחה לאחר מבצע שומר החומות בעזה במאי האחרון כסיוע חירום לישראל לטובת הצטיידות במיירטים ובסוללות כיפת ברזל, הוסר לסוף מסדר היום לאחר לחץ של חברי קונגרס פרוגרסיביים פופולריים במפלגה הדמוקרטי.

 

מי שמזוהה במיוחד עם המהלך הן חברות הקונגרס אלכסדנריה אוקסיו קורטז, אילהן עומר ורשידה טליב,  שכניסתן לישראל סורבה על ידי הממשלה הקודמת. אי-אישור הסיוע לצרכים הגנתיים של ישראל הוא תקדים שצריך להדיר שינה מישראלים.

 

ערן שישון, מנכ"ל קבוצת ראות קובע כי: "הסיכול של העברת הסיוע אינו נקודתי, ויושב על מגמות חזקות וארוכות טווח שעלולות להיות להן השלכות חמורות על הביטחון הלאומי של ישראל. ראשית, אף כי הממשל הנוכחי נחשב ידידותי לישראל, במפלגה הדמוקרטית ישראל הפכה להיות נושא שנוי במחלוקת. הקיטוב וההקצנה בפוליטיקה ובחברה האמריקאית, מאפשרים קבלה ונרמול הולכים וגוברים בשיח הפרוגרסיבי של רגשות אנטי-ישראליים. שנית, בשנים האחרונות עולה כוחם של ארגונים אמריקאים שמזוהים עם האידיאולוגיה של האחים המוסלמים, ואשר יוצרים ברית עם גופים בתנועה הפרוגרסיבית מצליחים להשפיע על מדיניות החוץ של ארה"ב במזרח התיכון (מסמך מכון ראות בנושא צפוי לצאת בשבועות הקרובים). שלישית , כפי שכתבנו במכון ראות עוד בקיץ -2019, הפער שנוצר בין ישראל ליהדות אמריקה הופך למגמות את הקהילה היהודית לחצויה לגבי התמיכה בישראל, ומאותגר מעמדם של גופים אשר פעלו באופן מסורתי למען ישראל, בראשם אייפא"ק. כתוצאה מכך, ישראל מאבדת את התמיכה הדו-מפלגתית בישראל, ולכן תמיכתה הביטחונית והכלכלית של ארה"ב בישראל והמחוייבות הבסיסית אליה מוטלות בספק."

 

ביידן נחשב בעיני רבים לנשיא הדמוקרטי הפרו ישראלי האחרון במובן המסורתי של המילה. ולכן על ממשלת ישראל להתעורר אל מול האתגר הנוכחי, ולהפוך את שיקום היחסים עם המפלגה הדמוקרטית לעדיפות עליונה. 
 מכון ראות היא עמותה שעוסקת בסוגיות קריטיות לעתידם של מדינת ישראל והעם היהודי.

מכון ראות משלב בין מומחיות תוכן למתודולוגיה סדורה שנשענת על שיטות מחקר, אסטרטגיה וטכנולוגיה ייחודיות, שמאפשרת לנו לזהות איומים חדשים (או הזדמנויות) כתוצאה משינויים במציאות.

 

 

תגובות

מומלצים