הביקוש למתמחים בהייטק מיישובי המיעוטים

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה יצאה השנה ב-2 מקצים במסגרת מסלול לשילוב מתמחים מאוכלוסיית יישובי המיעוטים בתעשייה עתירת הידע. המסלול מרחיב את אפשרויות התמיכה במעסיקים הקולטים מתמחים מאוכלוסיית יישובי המיעוטים.

30.10.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הביקוש למתמחים בהייטק מיישובי המיעוטים

 

במסגרת המקצה הראשון אושרו 5 בקשות במסגרתן יקלטו 24 מתמחים בשוק התעסוקה בהיקף תקציבי של כ-2.2 מיליוני שקלים. במקצה השני הוגשו 10 בקשות בהיקף תקציבי של כ-4.8 מיליוני שקלים, במסגרתן יקלטו כ-50 מתמחים חדשים, בעלות שכר ממוצעת של כ-15 אלף שקלים.

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה מסכמת עד כה את המסלול הייעודי לשילוב מתמחים מאוכלוסיית המיעוטים בתעשייה עתירת הידע בשוק החופשי לשנת 2019.

המסלול מרחיב את אפשרויות התמיכה במעסיקים הקולטים מתמחים מאוכלוסיית יישובי המיעוטים, זאת על ידי תמרוץ העסקת עובדים למעסיק.

שיעור התמיכה בשכרו של העובד במסלול זה עומד בשנת ההעסקה הראשונה על 40% מעלות שכרו של העובד ובשנה השנייה על 30% (אשר גדלים ל-40% בתנאים מסוימים). מסלול זה משתלב בפעילויות כלל ממשלתיות לקידום העסקה של אוכלוסייה זו בשוק העבודה.

לאחרונה יצאה הרשות להשקעות במקצה נוסף, שני לשנת 2019. במקצה זה גדל הביקוש מצד החברות המבקשות לקבל סיוע, הוגשו 10 בקשות בהיקף תקציבי של כ-4.8 מיליון שקלים, במסגרתן צפויים להיקלט כ-50 מתמחים חדשים. בשנת הכספים 2018 הוגשו ואושרו 7 בקשות במסגרתן נקלטו כ-45 מתמחים בעלות שכר ממוצעת של כ-12.9 אלף שקלים בהיקף תקציבי של כ- 4.26 מיליון שקלים. הגידול בשנת 2019 ביחס לשנת 2018 עומד על כ- 64%, כאשר בסך הכל צפויים להיקלט בשנת 2019 כ-74 מתמחים חדשים.

בשנים 2012, 2017, 2018, 2019 בהם הופעל המסלול, סייעה הרשות להשקעות לכ-17 חברות שונות לקלוט כ-229 מתמחים מאוכלוסיית יישובי המיעוטים לענפי ההי-טק, בהיקף מענק כולל למעלה מ-24 מיליוני שקלים. עד כה המסלול מסתמן כהצלחה ומאפשר להרחיב את היצע העובדים המוכשרים מאוכלוסיית יישובי המיעוטים לתעשייה עתירת הידע.

חלק מהאישורים שניתנו בשנת 2019:

לחברת 'גליל סופטוור', הממוקמת בנצרת ומספקת שירותי תוכנה עבור חברות הייטק מהגדולות במשק, אושר מענק של כ-1.2 מיליון שקלים לטובת העסקת 15 משרות. זאת בנוסף ל-66 משרות אשר זכו בתמיכת הרשות במקצים הקודמים של המסלול.

לחברת 'סיראג טכנולוגיות בע"מ', הממוקמת בבאר שבע ומתמחה בפיתוח תוכנה לשליטה, בקרה ומעקב של רכיבי מערכות תעשייתיות אינטרנטיות,  אושרו 5 משרות במענק מאושר של למעלה מ-600 אלפי שקלים. 

לחברת 'ענאגל', הממוקמת בקריית שמונה ומספקת שירותי IT לחברות עסקיות ולגופים ציבוריים וממשלתיים, אושרו 2 משרות במענק מאושר של כ-240 אלפי ₪, בנוסף ל-31 משרות שזכו לתמיכה במסלולים קודמים של הרשות. 

ד"ר נחום איצקוביץ מנהל הרשות להשקעות ציין כי: "תעשיות ההייטק לסוגיהן נמצאות במצוקת כח אדם קשה ביותר, ניתן לומר כי תקרת הזכוכית של האפשרויות לקלוט עובדים ניצבת מעל לתעשיית ההייטק. המסלול כאן מאפשר להרחיב את היצע העובדים המוכשרים מאוכלוסיית יישובי המיעוטים לתעשיית ההייטק שכן שיעור העסקת משכילים מקרב אוכלוסייה זו הנה מצומצמת. ברשות להשקעות שוקלים אפשרות להרחיב מסלול זה לקבוצות אוכלוסייה נוספות, ששיעור השתתפותן בתעשיית ההייטק נמוך. יצוין כי המסלול פותח אפשרויות לקליטת העובדים ולשילובם בתעשיית ההייטק ובכך כולם יוצאים נשכרים".

 

תגובות

מומלצים