הבנק העולמי ישקיע 117מיליון דולר לאספקת מי שתייה לעזה

על רקע הגישה המוגבלת למי שתייה בטוחים בעזה, הודיע הבנק העולמי על מענק של 15 מיליון דולר שיועבר ל Water Security Development תוכנית ההתפלה המרכזית בעזה לפרויקט שלב I.

11.02.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הבנק העולמי ישקיע 117מיליון דולר לאספקת מי שתייה לעזה

צילום Ahed Izhiman

 

המיזם החדש שמטרתו לשפר את איכות וכמות המים בעזה ייהנה מסיוע מתואם של 42 מיליון דולר מהמדינות התורמות

 החברות בקרן השותפות לפיתוח תשתיות רב תורמים (PID MDTF) המנוהלת על ידי הבנק העולמי, ועוד 60 מיליון דולר במימון מקביל מכווית, מהקרן של כווית לפיתוח כלכלי ערבי - the Kuwait Fund for Arab Economic Development.

"אקוויפר מי התהום בעזה מתדרדר במהירות – הן בכמות והן באיכות המים, כאשר 97% מהמים הזמינים אינם ראויים לשתייה עבור האוכלוסייה בעזה, הצומחת במהירות. " על פי קנתן שנקר, המנהל האזורי של הגדה ועזה בבנק העולמי. "לכן אנחנו מתחילים במאמץ הנדרש והמתואם הזה ביחד עם שותפינו כדי להגדיל ולספק אספקה יציבה יותר של מים בטוחים לשתייה עבור משפחות בעזה".

שאיבת יתר של אקוויפר החוף הביאה להורדת מפלס מי התהום לצד חלחול של מליחות גבוהה ממי הים. בנוסף, אספקת המים בעזה זוהמה כתוצאה מביוב לא מטופל. כמענה לכך, הפרויקט יספק 30 מיליון קוב (MCM) של מים מתוקים נוספים כל שנה ל 16 עיריות בדרום ומרכז עזה, על ידי תמיכה בבנייה ושיקום של תשתיות.

הפרויקט הינו חלק מתכנית התפלת מים רחבה -Gaza Central Desalination Program  , המתפרשת ברחבי עזה, בתמיכתן של מדינות תורמות. הפרויקט פועל במטרה להקים מתקן התפלה עם יכולת ראשונית לייצר 55 מיליון קוב מי שתייה בשנה. כשלב ביניים במאמץ להקל על הצורך במי שתייה, הקהילה הבינלאומית תמכה בהקמת מתקני התפלה לטווח קצר. פרויקט Associated Works יקים בעזה מוביל מים דרומי, הכולל מאגרי אחסון להובלה ומיזוג נכון של המים המותפלים שהוזכרו לעיל יחד עם מים שנרכשו מ"מקורות" הישראלית, ועם מי תהום.

"רב תושבי עזה מסתמכים על מים מספקים פרטיים קטנים, יקרים ובלתי מפוקחים. הפרויקט לא רק ישפר את איכות החיים של כ 870,000 איש ויספק ביטחון במי השתייה – water security, הוא יאפשר חיסכון משמעותי בעלויות למשקי הבית בסביבה שברירית ומושפעת מהסכסוך", אמר סוהיל ג'מעאן, מנהל תחום פיתוח בר קיימא בבנק העולמי.

בנוסף, הפרויקט יעבוד גם על חיזוק יכולתם של מוסדות מים בעזה, כולל הקמת יחידה קטנה לניהול פעולות אספקת מים בכמויות גדולות בעזה, בכדי לייצר בסיס יציב להקמתה העתידית של חברת מים לאומית.

המדינות השותפות הינן דנמרק, הולנד, נורווגיה, צרפת, פינלנד, שוודיה, קרואטיה, פורטוגל, אנגליה ואוסטרליה.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים