הגביה לא נאכפת בגין אי שמירת ניקיון

מתוך 2.5 מיליון ₪ קנסות שהוטלו בגין אי שמירה על ניקיון נגבו 200,000 ₪ בלבד, ח"כ מיקי חיימוביץ': "ועדת הפנים והגנת הסביבה מבקשת לקבל מהשלטון המקומי מידע מלא בכמה רשויות מקומיות אין פקחים סביבתיים מוסמכים, ובכמה רשויות רוצים להסמיך פקחים אולם נתקלים בחסמים".

01.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הגביה לא נאכפת בגין אי שמירת ניקיון

 

"מתוך 2.5 מיליון ₪ קנסות שהוטלו בגין אי שמירת ניקיון, נגבו 200,000 ₪ בלבד. אז איך משהו ישתנה?" שאלה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ' בדיון על ישראל נקיה. "בתחומים אחרים הגביה נאכפת בצורה יעילה. אם אתה לא משלם קנס חניה, מעקלים לך את הרכב. המדינה מטונפת כבר שנים. למה מחכים? זה משליך על איכות החיים היומיומית שלנו בצורה דרמטית".

חוקר מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ד"ר יהודה טרואן: "20% מהקנסות מונפקים על בסיס דיווח של נאמני ניקיון, רק על השלכת פסולת מתוך רכב. רוב הקנסות מוטלים במרחב הציבורי שאינו מקום רגיש, כמו גן לאומי, שמורת טבע או חוף ים. קנסות במקום רגיש, על סך 750 ₪ מהווים רק 4.2% מסך הדוחות. שיעור הגביה מסך כל הקנסות עומד על 13.5%, ו-12.9% מהכספים".

יוסי בר, סמנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה: "מתנדבים מקבלים מדי משטרה, ומתלווים לשוטרים שיש להם סמכות. זה משפר את יכולת האכיפה. עם זאת היכולת שלנו מאד מוגבלת. אנו מוכנים להקצות משאבים להכשרות וללוגיסטיקה ובטוחים שזה יביא לשינוי". יו"ר הוועדה, ח"כ חיימוביץ': "יש לו"ז גיוס?" יוסי בר: "זה עדיין בחיתולים. בשבוע הבא ניפגש עם ראש חטיבת קהילה במשטרה".

חגי לוין, איגוד ערים כינרת: "שיתוף הפעולה ההדוק בין שוטרים לפקחים בשכר, כשמי שקובע היכן מפקחים הוא הפקח, עובד בצורה מדהימה ומגביר את יכולת הפקח, שלבד הוא פחות אפקטיבי. אתמול תוגברנו בעוד 30 משמרות שיטור בשכר. זה משמעותי. להתמודד עם תאגיד גדול זה יותר קל, לשבת מאחורי עץ עם משקפת כדי להפיק קנס לאדם, לא תמיד יש זמן".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' פנתה לנציגת האוצר, גלי אמיר: "מתברר שדירוג השכר של הפקחים הוא חסם שמקשה על איוש התקנים. זה אצלכם".

גלי אמיר: "יש הסכמי שכר בשירות הציבורי. נקבעת עלות בהסכם מסגרת בין השלטון המקומי להסתדרות. ביקשו לשפר את שכר פקחי החניה, והוא תוקן בנובמבר 2019. לו הייתה מונחת בפנינו בקשה לשפר שכר פקחי ניקיון, היינו מתייחסים".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' סיכמה: " הוועדה מבקשת לקבל מהשלטון המקומי מידע מלא בכמה רשויות מקומיות אין פקחים סביבתיים מוסמכים, ובכמה רשויות רוצים להסמיך פקחים אולם נתקלים בחסמים כגון: מחסור בקורסים או עלות הסמכה. הוועדה מבקשת מהמשרד לביטחון פנים להעביר לידיה את הנוהל שגובש במשרד לגיוס מתנדבים למשטרה ולענות לוועדה האם ניתן לפשט יותר נוהל זה לקיצור זמן הגיוס של המתנדבים?".

 

תגובות

מומלצים