החיילים והבדואים מחזקים את הקשרים באוהל אברהם

רציחתו של לוחם הנח"ל, רון קוקיא ז"ל, לפני כשנה סמוך לבא"ח נח"ל שליד כפר כסיפה בדרום הארץ, על ידי אחד מתושבי האזור, יצר מתח בין חיילי הבא"ח, לבין התושבים בני העדה הבדואית מסביב לו.

07.11.2018 מאת: פורטל הכרמל
החיילים והבדואים מחזקים את הקשרים באוהל אברהם

במטרת קידום ערכי השיתוף והכרת האחר, הוחלט על הקמת סדרת מפגשים בין חיילי הבא"ח לתושבי הפזורה הבדואית הסמוכה לכפר כסיפה, במסגרת תכנית "אוהל אברהם" מתוך הבנה שרק דרך ההיכרות המעמיקה יפוג המתח בין שני הצדדים.

מח"ט הנח"ל, אל"ם דן גולדפוס, אשר הכיר את בני המיעוטים השונים לעומק במסגרת שירותו הצבאי, ויזם את יום הלוחם הבדואי בשיתוף עם קצין גששים בדואי, יזם את פרויקט "אוהל אברהם" בשיתוף עם בועז קוקיא, אביו של החלל רון קוקיא ז"ל, ומשרד הביטחון, מתוך ההבנה שהחששות של החיילים מהמגע עם תושבי האזור בני העדה הבדואית נבע מחוסר ההיכרות, אי ההבנה של האחר, והשוני בתרבות.

"הרעיון היה שמתוך החשש, להוציא את הטוב, את הביחד, את ההיכרות, והשותפות של אזרחי מדינת ישראל. להוציא את הטוב מהרע, כי הטוב תמיד מנצח!", אמר אל"ם גולדפוס, והוסיף: "מטרת העל של הפרויקט הזה שבו נפגשים לוחמי הבא"ח עם תושבי הפזורה הבדואית בכסיפה, היא להכיר אחד את השני, ומתוך ההיכרות האמתית ילוו אותנו מטרות נוספות".

עד עכשיו נערכו שני מפגשים, בראשון מהם השתתפו שיחים ובכירים רבים בני העדה הבדואית, משפחות שכולות בדואיות, מפקדים, נציגים ממנה"ל אוכלוסיות, ומשפחתו של רון קוקיא ז"ל, ובו הוצג הפרויקט.

המפגש השני היה מפגש של מפקדים, והמפגשים הבאים יהיו מפגשים של צעירים משני הצדדים, שיתקיימו בבא"ח ובפזורה. במפגש השלישי ישתתפו בתי הספר התיכוניים בכפר כסיפה, והתהליך הזה מתקדם בשיתוף עם ראש תחום הפעילות במגזר הבדואי והנוצרי במשרד הביטחון, פיני גנון. משרד הביטחון הוא הגוף שמכיר את החברה הבדואית, במיוחד בפזורה בדרום. ויש לו תפקיד משמעותי בנושא הזה.

״בזכות פיני גנון ואנשיו, הצלחנו ליצור את הקשרים שרצינו עם בני העדה הבדואית. אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה בין חטיבת הנח״ל למשרד הביטחון עבור פרוייקט מבורך זה, ובזכות שיתוף פעולה זה הצלחנו לייצר את ההיכרות העמוקה״ מספר אל״ם גולדפוס.

"למשפחת  קוקיא תפקיד מרכזי בפרויקט, הם משפחה אצילית שלמרות שלקחו מהם את בנם, היקר מכל, הם בירכו את הפרויקט, ונהיו שותפים בתהליך", אמר אל"ם גולדפוס, "בועז, אבא של רון, לקח את הנושא של הפרויקט הזה בשתי ידיים והוא רואה בזה את הדרך המרכזית להנצחת בנו רון, בשיתוף הפעולה וחיזוק הקשר".

סיים מח"ט הנח"ל את דבריו באמירה מהותית: "כולנו בתוך מדינת ישראל שותפים למה שאנחנו עושים, אנחנו אחראים לאיך אנחנו נחיה פה, ואני חושב שכל אחד צריך לראות את עצמו שהוא אחראי על הקשר המלא בין כל אזרחי ישראל, מהאוכלוסיות השונות. הצבא מהווה הזדמנות משמעותית לכל מי שרוצה לשבור את מעגל הפחד, להכיר ולראות. הצבא הוא לא של אחד, הוא של כולנו שמאפשר את הפלטפורמה הזו".

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים