היועמ"ש "מותר לרש"פ לפעול רק לפי האינטרס של ישראל"

עמדת היועץ נתבקשה במסגרת תביעה המתנהלת בבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד הרשות הפלסטינית. לאחר מספר שנות דיונים קבע בית המשפט המחוזי כי הרשות הפלסטינית כלאה ועינתה שלא כדין עשרות סייענים שסייעו לישראל למנוע טרור כלפי אזרחי ישראל.

20.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
היועמ"ש "מותר לרש"פ לפעול רק לפי האינטרס של ישראל"

 

חוות דעת של היועמ"ש נגד הרשות הפלסטינית - מותר לה לפעול רק לפי האינטרס של ישראל

לבית המשפט העליון הוגשה עמדת היועץ המשפטי לממשלה הקובעת כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה, היא אינה נהנית מחסינות ובתי המשפט בישראל מוסמכים לשפוט אותה על פשעים שביצעה בתושביה.

בית המשפט המחוזי אף פסק לתובעים פיצויים של מיליוני שקלים עבור ימי הכליאה, ולצד זה קבע כי הפיצויים בגין העינויים ייפסקו בהמשך, פיצויים הצפויים לעמוד על מאות מיליוני שקלים.

במסגרת ערעורים הדדיים שהוגשו לבית המשפט העליון ביקש בית המשפט העליון את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בשאלות בעלות חשיבות מדינית.

כאמור, היועץ המשפטי קבע כי על פי המשפט הבינלאומי הרשות הפלסטינית אינה נהנית ממעמד של מדינה ואין לה חסינות מפני שיפוט. היועץ המשפטי ציין כי אחד המבחנים החשובים שנקבעו במשפט הבינלאומי לקיומה של מדינה הוא שליטה אפקטיבית בשטח. היועץ ציין כי העובדה כי האחריות הביטחונית הכוללת והשליטה על המרחב האווירי ביהודה ושמרון הם בידי ישראל מפריכה את טענת הרשות הפלסטינית כי היא מדינה.

עורכי הדין ברק קדם ואריה ארבוס המייצגים את התובעים כנגד הרשות הפלסטינית מסרו כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא צעד חשוב נוסף בדרך לעשיית צדק עם עשרות סייענים שחרפו את נפשם בהגנה על אזרחי מדינת ישראל. אנו שמחים כי גם היועץ המשפטי לממשלה הלך בדרכו של בית המשפט המחוזי ואימץ את עמדתנו כי ראוי ונכון כי בתי המשפט בישראל ישפטו את הרשות הפלסטינית על פשעיה כנגד הסייענים ויחייבו אותה לשלם להם פיצויים.

 

תגובות

מומלצים