הליכים לגביית חובות שלא שולמו צריכים להתבצע רק על ידי המדינה

מנהל רשות האכיפה והגבייה בועדת הפנים של הכנסת: "רשות האכיפה והגבייה סבורה שנכון יהיה שועדת הפנים תקבע שהשימוש בחברות גבייה פרטיות לגביית חובות הרשויות המקומיות הוא מהלך לא נכון. הליכים לגביית חובות שלא שולמו צריכים להתבצע רק על ידי המדינה"

06.11.2018 מאת: פורטל הכרמל
הליכים לגביית חובות שלא שולמו צריכים להתבצע רק על ידי המדינה

כך אמר היום מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, בדיון על תיקון פקודת העיריות להסדרת פעילות חברות הגבייה כהכנה לקריאה שניה ושלישית.

תומר הוסיף, כי הרשות מציעה שההסמכה לשימוש בחברות גבייה תהיה בהוראת שעה למשך 4 שנים. בתקופה זו המרכז לגביית קנסות ברשות יבסס את גביית החובות עבור הרשויות ההתאם לתיקון.

לדברי מנהל הרשות, גם בתקופת הוראת השעה נכון שפעולות פיזיות כמו כניסה לבתים ותפיסת כלי רכב תתבצע רק באמצעות בעלי התפקיד, המפוקחים על ידי ועדת האישורים ברשות האכיפה והגבייה.

מנהל המרכז לגביית קנסות, דורון תשתית, ציין, כי מינואר 2019 המרכז נערך לגבות את החובות הפליליים של הרשויות. אנחנו מציעים מודל שבו הגבייה השוטפת תהיה  על ידי העירייה וגביית החובות על ידי המרכז. באופן כללי תוך 180 יום מסיימים לגבות  85 אחוז מהחובות במרכז.

חה"כ קארין אלהרר  ציינה, כי רשות האכיפה והגבייה עברה שינויים משמעותיים. "אם הרשויות המקומיות היו מבצעים את הגבייה בעצמם לא היינו מתערבים. מאחר שעושים שימוש בחברה פרטית אין מי שמבקר אותם".

לטענות שעלו בדבר הגבייה המנהלית שמבצע המרכז לגביית קנסות, הבהיר מנהל הרשות, כי המרכז מפעיל אמנם גבייה מנהלית אך הגבייה היא יעילה יותר ומבוקרת יותר ונקיטת הליכים מתקדמים, כגון עיכוב יציאה מהארץ, מחייבים פנייה לרשם  הוצאה לפועל שהוא גורם מעין שיפוטי. ההליכים מתבצעים על ידי עובדי מדינה ולא על ידי גורמים פרטיים ולפיכך הגבייה יעילה יותר והוגנת יותר.

 

תגובות

מומלצים