המעגל העבד והאדון

זה לא סוד כי פייסבוק שולטת במליארדי חשבונות שמאחוריהם עומדים בני אנוש בשר ודם שהשתעבדו לרשת מבלי להבין איך מתי ועל מה. במו עיני ראיתי אנשים בוגרים בעלי מקצועות חופשיים ואקדמאים, משכמם ומעלה הממתינים בסבלנות לסיום עונשם שמנהלי פייסבוק הטילו עליהם.

19.01.2019 מאת: אלברט שבות
המעגל העבד והאדון

 

במו עיני ראיתי אנשים בוגרים בעלי מקצועות חופשיים ואקדמאים, משכמם ומעלה הממתינים בסבלנות לסיום עונשם שמנהלי פייסבוק הטילו עליהם

צפיתי אתמול באחד הערוצים בסרט 'המעגל' (The circle) בכיכוב 'אמה ווטסון'. סרט בדיוני והעלילה מספרת על רעיון שהגה צעיר שעובד בחברת מולטימדיה גדולה, בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ארה"ב. הרעיון בגדול הוא ליצור מאגר ממוחשב של נתונים כגון מאגר ביומטרי אך לא רק, המגמה שהמאגר יכיל את מלוא הנתונים של בני אנוש, הפיזיקלים, הנפשיים, תחביבים, מיקום גיאוגרפי, תעסוקה, מצב כלכלי... כל מאגר נתון שבן אנוש נמנה עליו. המטרה ממאגר כזה הוא שהנמנים עליו ייהנו מתכונת השיתוף.

היום אם אני צריך השתלת כליה אני אמור ללכת למאגר מסוים ואם צריך עבודה פונה למאגר של חיפוש עבודה כגון לינקדאין, ואם צריך שידוך הולך למשרד עם מאגר כלות ואם צריך ואם צריך... הרעיון הוא ליצור מעגל מוגדר של אנשים שיפקידו מרצונם הטוב את נתוניהם במאגר ממוחשב שיעמוד לרשות כל השותפים במעגל, וכמובן גם הם ייהנו ממאגר הנתונים לכל צרה שלא תבוא.

הרעיון קרם עור וגידים ותוך תקופה קצרה נמנו עליו מיליוני אנשים. בנקודה הזאת, אחת העובדות בחברה, 'אמה ווטסון' ולא אחרת, לקחה את הרעיון מיליארד צעדים קדימה והציעה כי האנשים הנמנים על המעגל יקיימו ביניהם תקשורת שיתופית מלאה, שכל חבר במעגל יענוד על צווארו מצלמה קטנה שתעביר לכל המעגל בשידור חי את כל צעדיו, את כל מה שעושה במהלך היום, עורך קניות יושן כותב מייל או מדבר בפלאפון הכל גלוי וידוע ומזומן בפני כולם.

אין יותר סודות בין איש לרעהו, הכל יודע את הכל על הכל ובכל רגע נתון ניתן ליצור קשר ויזואלי ולנהל שיחה עם כל שותף דרך הפלאפון שקולט את נתוני המאגר. ואמנם יש לוותר כאן על גורם הפרטיות הכל כך קרוב לליבנו, אולם היתרון עולה לאין ערוך על החיסרון: כולנו חברים כולנו נהנים מכולנו, כולנו יד אחת גוף אחד.   

הרעיון מצא חן בעיני שני בעלי החברה ואולם נתקלו בבעיה עקרונית: כיצד ישכנעו את האנשים לוותר על פרטיותם לטובת הפרויקט שבסופו של יום כולם יהנו ממנו. הפור נפל על ווטסון בעלת הרעיון והיא קיבלה על עצמה באופן הרואי להיות המודל שיענוד את המצלמה הקטנה 24/7 מלבד 3 דקות כשנדרשת לעשות את צרכיה בשירותי הבנות, 3 דקות.

'אמה ווטסון' היפה שלנו ויתרה באופן הרואי מלא על כל פריט מפרטיותה ונפתחה למעגל שכבר חברו אליו 80% מתושבי ארה"ב. היא עשתה זאת מתוך שכנוע עצמי מלא כי הדבר טוב וחיוני, לאו דווקא לחברי המעגל כי אם לאנושות בשלמותה. מנהלי החברה האחראים על התפעול ביקשו להראות לחברי המעגל כיצד ניתן לקטוף את פירות הרעיון, ובאסיפה הכללית, בשידור חי, עלתה ווטסון על הבמה והעלתה הגיג מסוים: כמה זמן יקח לתפוס פושע מסוכן שמאיים על ביטחון כל חבר מחברי המעגל.

המחשב פלט רשימה שמית של אלפי פושעים מסוכנים שברחו מהכלא, ובאופן אקראי נפלט שם אחד כאשר ווטסון, המחוברת ל-80 אחוז מתושבי ארה"ב מבקשת בשידור חי מחברי המעגל לדווח על הפושע הזה אם יתקלו בו, ותוך פחות מעשר דקות אחד החברים במעגל מדווח על מיקומו המדויק של הפושע, המשטרה נכנסה לפעולה ושמה את ידה על הפושע. כל העולם משתאה ומליוני חברים משתכנעים לענוד את המצלמה לעולמי עד. 

העוקץ יגיע כאשר ידיד אחד ידווח לווטסון כי בעלי החברה מנצלים את 'מאגרי' המעגל ומתרגמים את הקבצים האדירים לכסף עובר לסוחר. באסיפה השנתית הבאה תזמין ווטסון, באופן פתאומי וידידותי לכאורה, את שני בעלי חברת המולטימדיה השולטים ביד רמה במאגרי המידע לעלות לבמה.

שניהם עולים בשמחה לבמה ובשידור חי מול מיליוני הצופים מבקשת משניהם דבר מובן לכאורה: אם יואילו אף הם, שניהם, לענוד את המצלמה הקטנה ולהיות פתוחים בפני המעגל לפעולות השוטפות היומיומיות, למיילים שכותבים, ובעיקר לתנועות חשבונותיהם בבנקים השונים ולמיליארדי הדולרים שהשיגו בניצולם הציני למאגרי המידע האנושיים של מיליוני החברים במעגל. 

עד כאן העלילה בסיפור הבדיוני והשאלה האומנם בדיוני? לאמיתו של דבר איני מוצא סיפור מציאותי מזה ולא על שום מה. אני מהמר, ואני חושב שמהמר נכונה, כי אף כותב התסריט כיוון לאותה המציאות אותה ראיתי מול עיני, כאשר הלכה למעשה אנו חיים אותה יום יום, וכן אגיד את המילה, אנו משועבדים למציאות הזו מרצוננו הטוב ובאין מוצא מחוסר ברירה. 

זה לא סוד כי פייסבוק שולטת במליארדי חשבונות שמאחוריהם עומדים בני אנוש בשר ודם שהשתעבדו לרשת מבלי להבין איך מתי ועל מה. במו עיני ראיתי אנשים בוגרים בעלי מקצועות חופשיים ואקדמאים, משכמם ומעלה הממתינים בסבלנות לסיום עונשם שמנהלי פייסבוק הטילו עליהם. יש לי הרגשה שכל החסימות בפייסבוק הן לא תוצאה של אלגוריתם מסוים. איש לא יושב במשרדי פייסבוק בודק ומגיע למסקנה כי משה ודנה עברו על כללי הקהילה בפוסט איקס או ואיי; איש לא קורא ומעיין.

לא פעם נחסמתי על ידי הצוות שיושב באמריקה הלטינית על פוסט שנכתב בעברית. כן יש להם אלגוריתם שמחשב את כמות המתלוננים על תוכן פוסט מסוים, וכאשר מגיעה כמות זו למספר מסוים הפוסט או הקישור נחסמים אוטומטית, וזאת בשביל ליצור את הרושם כי יש דין וכללים ואתיקה בפייסבוק, צוקרברג יישבע על זאת.

גברותי ורבותי פייסבוק רכשה את אינסטגרם ואם איני טועה גם את וואטסאפ ונא אל תתלו אותי בחוצות העיר אם טעיתי. בסופו של יום, וזה הכיוון, כל האפליקציות המנהלות את חיינו יפלו אחד אחד בידו של הכל יכול; של העולה על כולם ושל העשיר מכולם. וואטסאפ, אינסטגרם, פייסבוק, טוויטר וגוגל הם לא חמשת חומשי התורה כי אם חמשת חומשי האפליקציות השולטים בנו ומנהלים את חיינו.

כל אפליקציה חושפת פן אישי ומיוחד בנו כאשר בחישוב מסכם אנו חשופים בפני אגודת החמישייה הזאת כתינוק עירום ביום היוולדו. יום יבוא וחמשת החומשים יפלו בידו של אחד שיעלה על כולם, ואנו ניפול בפניו כעבדים נרצעים לכל דבר ועיקר. בשמי ובשם מיליארדי העבדים על כדור הארץ אקוד קידה בפניו ואתפלל עלי ועל מיליארדי אחיי שיחמול עלינו ועל עוללנו ויתן לנו את המנה היומית מאוגדת חמשת האפליקציות.

אחי ואחיותי איננו נוסעים אל העידן הזה, אנו נמצאים כבר עמוק בתוכו וזו המציאות היומיומית שלנו. אם ברצונכם להתעמק ולהעיף מבט על המציאות הזו נא חפשו את סרט 'המעגל', את השיק על קידום הסרט כבר קיבלתי.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים