התגלו מקרים של שפעת עופות

משרד החקלאות קורא למגדלי העופות, עופות חצר, ציפורי נוי וכן לולי חופש, להקפיד לפעול על פי הנחיות השירותים הווטרינרים, להחזיק את העופות בתוך מבנים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח כדי להקטין את סכנת ההידבקות מעופות בר.

20.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
התגלו מקרים של שפעת עופות

 

שני מקרים נוספים של שפעת עופות התגלו ביממה האחרונה. מקרה אחד בפארק הלאומי ברמת גן והשני בלול רבייה במושב רם-און שבגלבוע. מתחדדת ההערכה כי גורם ההדבקה בכל המקרים שהתגלו עד כה הוא ציפורים נודדות. במשרד החקלאות עוקבים אחר הטיפול במוקדי השפעת, ופועלים לסיימו בהקדם

משרד החקלאות מעדכן כי שני מקרים נוספים של שפעת העופות התגלו ביממה האחרונה, האחד בפארק הלאומי ברמת גן והשני במושב רם-און, זאת לאחר שבשבוע שעבר התגלה הנגיף בשלושה מוקדים - בגן החיות התנ"כי בירושלים, בלול תרנגולי הודו בקיבוץ רבדים ובלול בקיבוץ מענית.

בפארק הלאומי ברמת גן התגלה ברבור החולה בשפעת העופות. עם קבלת התוצאות הראשוניות, הפארק הלאומי החל לפעול לטפל באירוע בהתאם להנחיות שניתנו על ידי גורמי המקצוע של משרד החקלאות.

מקום נוסף שהתגלה ביממה האחרונה, הוא לול רבייה במושב רם-און, במועצה האזורית גלבוע, המונה כ-34,000 עופות. גם כאן עם קבלת התוצאות הראשוניות, משרד החקלאות הטיל הסגר על הלול ומגבלות על משקי עופות בסביבה, בהתאם לנוהל. ד״ר רם כץ, רופא ראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים, הורה על הטלת הסגר על הלולים הנמצאים ברדיוס של 10 ק"מ מהלול החולה.

באזור ההסגר מבוצע ניטור המצטרף לשאר הביקורות והבדיקות שעורכים גורמי המקצוע של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בכלל הלולים בשגרה.

לנוכח זן השפעת הדומה בכל המקרים, מתחדדת הערכה של גורמי המקצוע במשרד החקלאות כי גורם ההדבקה שהביא להפצת המחלה בימים האחרונים הוא הציפורים אשר בתקופה זו נודדות ועוברות מעל ישראל וככל הנראה מביאות עמן את השפעת ממדינות זרות.

בתוך כך, משרד החקלאות קורא למגדלי העופות, עופות חצר, ציפורי נוי וכן לולי חופש, להקפיד לפעול על פי הנחיות השירותים הווטרינרים, להחזיק את העופות בתוך מבנים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח כדי להקטין את סכנת ההידבקות מעופות בר.

במשרד החקלאות מדגישים, ללא קשר לאמור לעיל, כי ככלל יש לקנות ביצים אך רק שהן ארוזות מכל צדיהן בקרטון או בניילון. כמו גם, חשוב לצרוך ביצים ועופות רק לאחר בישול כיאות.

 

תגובות

מומלצים