חברת בז"ן הורשעה בזיהום בעקבות שריפה במפרץ חיפה ב-2016

במסגרת הסדר טיעון הורשעו החברה ושלושה ממנהליה בעבירות של פזיזות, רשלנות ועבירות סביבתיות בגין שריפת הענק שפרצה בבתי הזיקוק בשנת 2016 והביאה לזיהום אוויר חמור. על החברה הוטל קנס כספי של 1.2 מיליון ש"ח.

03.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
חברת בז"ן הורשעה בזיהום בעקבות שריפה במפרץ חיפה ב-2016

 

בדצמבר 2016 פרצה שריפת ענק בבתי הזיקוק בחיפה במיכל אחסון דלקים שהכיל חומרים מסרטנים ומסוכנים. ענן שחור שעלה מהשריפה כיסה את שמי מפרץ חיפה במשך שעות רבות והביא לזיהום אוויר חמור.

המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום נגד חברת בתי הזיקוק לנפט בע"מ (בז"ן) וכמה ממנהליה בגין אחריותם לשריפה.

בחקירה שנוהלה על ידי צוות מיוחד של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה, משטרת ישראל והלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה עלה כי דליפת חומר דליק מגג המכל הדליקה שריפה שהציתה את הדלקים שבמכל והוציאה את האירוע מכלל שליטה לכדי שריפת ענק.

כוחות כיבוי אש פעלו במשך שעות רבות לכיבוי השריפה אשר הביאה לזיהום אוויר חמור ובלתי סביר.

במסגרת הליך גישור שנערך עם בז"ן הודתה החברה בעבירות של מעשי פזיזות ורשלנות, וכן בעבירות זיהום אוויר והפרות היתרים. הנאשמים הודו בכך שלא קיימו את נהלי החברה ולא הטמיעו אותם בקרב עובדיה, ועברו על הוראות הדינים הסביבתיים. בית משפט השלום בחיפה קיבל את הסדר הטיעון והטיל על בז"ן קנס כספי בגובה של 1.2 מיליון ₪.

כמו כן, שלושה ממנהליה של החברה הודו והורשעו באי מניעת עבירות סביבתיות כפי שהיו מחויבים בחוק, והוטלו עליהם קנסות בגובה 30-50 אלף ₪.

בנימוקיה לקבלת הסדר הטיעון, הזכירה השופטת א' קנטור את העובדה שאין זו ההרשעה הראשונה של בז"ן בתחום העבירות הסביבתיות ובמסגרת העונש הוטלה על בז"ן התחייבות כספית בסך 2.4 מיליון ₪ שלא לעבור במשך שנתיים אחת או יותר מן העבירות בהן הורשעה.

עו"ד עדי דמתי שגיא מהמחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה, שיצגה את המדינה בהליך, מסרה לאחר גזר הדין:

"הפרקליטות רואה חשיבות רבה בלקיחת האחריות של החברה על התנהלותה הרשלנית, ועל נשיאתם של מנהלים בה, בהם בכירים, באחריות לאירוע סביבתי ובטיחותי רחב היקף זה. הסדר הטיעון מביא לידי ביטוי את האינטרס של הציבור באכיפה משמעותית גם כלפי תאגידים, גם כלפי מי שמקבל בהם החלטות שטומנות בחובן סיכונים סביבתיים ואחרים".

 

תגובות

מומלצים