חוזרים לקרב חיטין

להיסטוריה יש הרבה ערך והשפעה על אזורים שונים בארץ, שיחזור המסע והקרב ההיסטורי של חיטין בין הצלבנים למוסלמים חוזר לקרני חיטין, לראות את ההיסטוריה בעיניים.

07.07.2018 מאת: פורטל הכרמל
חוזרים לקרב חיטין

המועדון הישראלי לשחזור היסטורי "ממלכת ירושלים" ואורחים מחו"ל ישחזרו את הקרב בהתאם למחקרים היסטוריים במתכונת אותנטית של הקרב ההיסטורי-historical Reenactment and living history.

בשחזור ההיסטורי משתתפים כ-60 איש. בראשות חברי מועדון REGNUM HIEROSOLYMITANUM "ממלכת ירושלים" על ציודם כפי שהיה במקורו: שריונים, קסדות, חרבות, רומחים וקשתות, חלקם רכובים על סוסים, וחלקם נעים רגלית.

השחזור הפך למסורת המתקיימת זאת השנה השביעית ע"י המועדון המתמחה בשחזור התקופה הצלבנית (המאה ה-12). מועדון "ממלכת ירושלים" מלכד את מועדוני השחזור והסייף ההיסטורי מישראל וחו"ל, המיזם תופס תאוצה ומתרחב מידי שנה לאירוע ציבורי מרתק ואטרקציה תיירותית מלהיבה

ההפקה המורכבת מתקיימת בראשות גנאדי ניזניק, מומחה בארכיאולוגיה והיסטוריה של ימי הביניים וחבריו.

במהלך השנה נערכות כל ההכנות להכנת הציוד המגוון, חזרות בטכניקות הסייף וירי בחץ וקשת וכל התכנון הלוגיסטי כגון מסלול המסע, מוסיקה וריקודים אותנטיים (במשתה הלילה לפני הקרב).

האירוע מתקיים בסיוע המועצה האזורית גליל התחתון ורשות הטבע והגנים.

ההתעניינות באירוע מושכת אליה משתתפים מחו"ל- מספרד, ארה"ב, פולין, אוקראינה, גרמניה, קפריסין ולרבות רוסיה, המקיימת פסטיבלים לאורך השנה, וחברי מועדוני השחזור בה נמצאים בקשר הדוק עם עמיתיהם בישראל.

כך גם קיימת התעניינות של משתתפים מטורקיה וצרפת שנתיניהם היו בשעתו רוב המשתתפים בקרבות בין הצלבנים והמוסלמים.https://www.horns-hattin.com/

סיפור הקרב:

הקרב הגורלי התרחש לפני 831 שנים ב-4 ביולי 1187בין הצלבנים הנוצרים של "ממלכת ירושלים הצלבנית" בראשות המלך גי דה ליזיניאן ששלטה על חלקים ניכרים של ארץ ישראל, ובין הכוחות המוסלמים של השושלת האיובית בראשות הסולטן צאלח א-דין ששלטו על חליפות שהשתרעה מתכרית עירק, דרך סוריה ועד למצרים ואפריקה.

הקרב המר היווה את שיאו של אחד המאורעות אשר השפיעו ביותר על ההיסטוריה של א"י בימי הביניים. הצלבנים הנוצרים הגיעו מאירופה במסע הצלב הראשון, בתחילת המאה ה-11. בין הצדדים היו קרבות  מרים לאורך השנים, כוחות הצלבנים הורכבו מאבירים משוריינים מזויינים בחרבות ורומחים ורכובים על סוסים, שהיו ברובם חברי מסדרים צבאיים כטמפלרים והוספיטלרים יחד עם כוחות רגליים של בני ערים וכפרים מאירופה רובו אספסוף שהצטרף למסע ובני הארץ דור שני ושלישי, כולם לרובי מיגון קל מזויינים במגנים וחרבות. חלקם הקטן היו חיילים מקצועיים נושאי רובי קשת.

הכוחות המוסלמים ,שעלו במספרם על הצלבנים הורכבו בעיקר מערבים ממצרים וסוריה רבתי, סודנים וממלוכים, כ ח מחץ היוו ממלוכים וקשתים רוכבי סוסים ממוצא טורקי מצוידים במגנים וקלים בתנועה ומזויינים בקשתות מורכבות.

הקרב והמסע התרחשו  ב-3-4 ביולי, והתקיימו במטרה של כוחות הצלבנים לשחרר את טבריה ממצור המוסלמים, התחלתו הייתה במסע בן 30 ק"מ לכיוון היעד. לאחר מנוחה והתארגנות ליד מעיינות ציפורי, הצלבנים קיבלו החלטה גורלית ויצאו לכיוון טבריה. אחרי מסע קשה וקרב תוך כדי הליכה אל היעד ,עצרו הצלבנים ליד מסקנה-לוביה (קרוב לצומת גולני של היום) אחרי לילה קשה ביקשו הצלבנים למצוא דרך למקור מים והוא מעיין חיטין.

ב 4 ביולי, יום קיץ חם במיוחד, החלה תנועת הצלבנים ליעד, כוחות הצלבנים לפני תחילת המסע  מנו כ-1200 אבירים רוכבים על סוסים,4000 פרשים קלים סרג'נטים ובין 15,000 ל-18,000 חיילים רגילים. מסורבלים בתנועתם בגלל שריונם הכבד וחסרי מים .

המלווים שמנו כמה אלפים ביניהם חיילים מקצועיים נושאי רובי קשת וגם תושבים מקומיים, מגויסים חסרי ניסיון. אחרי יום ההליכה, ספגו הצלבנים אבדות רבות, ובשבת בבוקר, יום הקרב, כבר לא היו באותה כמות.

לעומתם הכוחות המוסלמים היו עדיפים במספרם,כ-45000 לוחמים מהם 12,000 פרשים מקצועיים, טורקים וממלוכים השולטים על מקורת המים.

הקרב התנהל בשטח מישורי למרגלות הר חיטין ועל ההר עצמו בשטח שהיה אפוף דלקות אש ועשן שהיקשו על פעולות הצלבנים.

הניסיון של הצלבנים להתבצר למרגלות ההר לא צלח, וגם התנועה מזרחה לכיוון הכנרת לא הצליחה.

הניסיון להגיע למקורות מים בסמוך לכפר חיטין לא עלה בידם. טבעת הכיתור סביב כוחות הצלבנים התהדקה וכן היה ניתוק הפרשים מכח הרגלים.

הסיבות לתבוסה הנוספות היה משבר המנהיגות ברמת הפיקוד העליון, וחוסר אמון בין מפקדים גבוהים.

כוחות הצלבנים הושמדו כמעט במלואם, חלקם ברח משדה הקרב כ-1000 איש לערך, חלק קטן נפל בשבי והובא לגלות כעבדים בדמשק, וראשו של אחד המפקדים דה שטיון נערף וכן גם אלו  של חברי מסדרים צבאיים שלא רצו להמיר דתם לאיסלם. הייתה זאת תחילת ההתמוטטות של ממלכת ירושלים, שנמשכה במשך המאה ה-12 ועד לתחילת המאה ה-13.

 

לוח זמנים של האירוע:

יום שבת  7.7.18 המסע השני והקרב על חיטין

9.00-9.30  הכנות ויציאה,10.00 עצירה ראשונה-ליד בית הקברות ביער לביא,11.00-11.30 עצירה שנייה בחוות השומר החדש  בנקודת תצפית.12.00 תנועה של כוחות הצלבנים להר חיטין,. 12.30-15.00 התארגנות הכוחות ושחזור של הקרב האחרון בהר חיטין במדרון המערבי.

דרכי הגעה לקרני חטין: הגישה דרך כביש 77 המחבר בין צומת גולני וטבריה, בין הק"מ 73-74 פונים ימינה דרומה לכיוון פורייה. פונים פניית פרסה לכביש 77, משם פונים שמאלה לכיוון צומת גולני ומיד ימינה, ומשם בדרך צרה הפונה שמאלה. כקילומטר וחצי בחורשת אקליפטוסים עד לחנייה לדרך הר חיטין.

קישור למסלול: https://www.horns-hattin.com/maps

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים