חותמים אימון ומקבלים את המתגייסים החדשים

הם מוצבים באחת מהגזרות הנפיצות במדינה ונחושים לעמוד מול כל איום שעומד בדרכם, רגע לפני שהמתגייסים הטריים מצטרפים לשורות היחידה, לוחמי יחידת הסיור המדברית חותמים אימון אינטנסיבי בעזה, וחושפים בפנינו את כל השינויים והחידושים שצפויים למחזור אפריל 19 עם הגעתם לבא"ח גבעתי.

14.04.2019 מאת: פורטל הכרמל
חותמים אימון ומקבלים את המתגייסים החדשים

 

שום דבר לא יחס"ר לכם: "המשפחה" ששומרת על הדרום חותמת אימון ומקבלת את המתגייסים החדשים.

צבע הכומתה הסגולה אינו נדיר בנוף הצה"לי, וכל המביט בה מקשר את הגוון הייחודי לחטיבת השועלים "גבעתי". אך בין שורותיהם, ניצבים לוחמים שעצם הימצאותם במקום הוא לא שגרתי. כאלו, שבחרו להתגייס, לתרום מעצמם ולתת חיים ומשמעות למשפט "סגול לא יורד במים" - לוחמי יחידת הסיור המדברית.

הייחוד של היחס"ר נובע מהאנשים שממלאים את שורותיו. אחד אחד, מבלי לפסוח על איש, הגיע מרצון אמיתי לשרת כלוחם בצה"ל. "כל הפסיפס של החברה הישראלית נמצא כאן", מתאר סרן רוחי דבס, מ"פ ביחידה, "בדואים, נוצרים, ערבים ויהודים, משרתים זה לצד זה, כתף אל כתף. זה תמהיל מדהים ומיוחד שלא קיים בשום מקום אחר בצבא".

בימים אלה, לצד ההיערכות למחזור המתגייסים הקרוב שכר נמצא ממש מעבר לפינה, נחתם גם באופן רשמי פרק האימון של היחידה, שלאחר תשעה שבועות ארוכים בבא"פ דרום בהם תרגלה את כל סוגי הלחימה במקצועיות, יצאה לתרגיל אחד מאתגר ואחרון, שבאופן כמעט סימבולי - נגמר ביום הגיוס של הלוחמים החדשים.

"האימון כולו נבנה בצורה הדרגתית, כך שעם כל שבוע שחולף העלנו את רמת הקושי", מספר סרן דבס, "נגענו בכל החתכים והמסגרות, החל מרמת הלוחם בקצה ועד לרמת תפקוד היחידה כגוף אחד ושמנו דגש על הכשירות המבצעית והמוכנות שלנו לאתגרים המשתנים במרחב עזה וביישובים הסמוכים".

 

את הפוקוס כיוונו תחילה על המיקרו - ובצורה מדויקת חישלו והשחיזו את הטקטיקה של כל אחד מהחיילים. "בנינו תוכנית שתאמן את הלוחמים ללחימה בשטח בנוי ופתוח כדי לדעת לתת מענה לאזורים שנמצאים בקירוב לחבל הרצועה ובמטעים הפזורים באזור", מחדד המ"פ, "עשינו גם תרגילים פלוגתיים, ועם חלוף הזמן הנושאים החלו להיות רוחביים יותר ודימינו תרחישים שקשורים למשימת ההגנה של הגדוד בחירום".

את אותה משימת הגנה כל לוחם מכיר מקרוב  "הגנת הגבול בגזרת עזה, שמירה על ביטחון היישובים וסיכול האויב", כפי שהגדיר אותה סרן דבס בדבריו. ויש בכך צורך של ממש, בעיקר כשמדובר בגדוד שמוכוון לאחת מהגזרות המורכבות ביותר, ושעל כתפיו מוטלת האחריות להכיר אותה כמו כף ידו.

"בכל פעם שהגזרה מתחממת, ההיכרות שלנו איתה וההשפעה שלנו עליה באה לידי ביטוי בצורה משמעותית", משתף המ"פ, "היינו בלא מעט תעסוקות מבצעיות כאן, סיכלנו אינספור חדירות ותפעלנו הפרות סדר מתוך היכרות אמיתית של האויב מהצד השני של הגדר - וזה קלף חזק שאין לו תחליף".

המתגייסים הטריים שעתידים להצטרף לשורות הגדוד צפויים ליהנות ממספר חידושים שנכנסו ממש לאחרונה ליחידה. "אנחנו פועלים כל הזמן ליצור דברים חדשים שיסייעו ללוחמים שלנו לבצע את משימתם על הצד הטוב ביותר", משתף המ"פ, "מבחינתנו - האנשים באים לפני הכל".

כחלק מתפיסה זו, היחידה מספקת מעטפת שלמה שמקיפה את המשרתים בה לאורך כל הדרך - קורסי העצמה שמסייעים בלמידת השפה העברית, כתיבת קורות חיים, מציאת "מקצוע לחיים" כחלק מפרויקט מיוחד שמבטיח למשוחררים לעתיד עבודה בשוק האזרחי, ואף שבועות ערכיים ומלמדים שמשמרים את החיבור של הלוחם ליחידה ולארץ.

"בשבוע שעבר יצאנו בפעם הראשונה לשבוע 'בעקבות המורשת'", חושף סרן דבס, "היינו כל היחידה ביחד וטיילנו בכל קצוות הארץ, מירושלים, דרך כפרים בדואיים ועד לחיפה - המטרה הייתה ליצור שיח בין החיילים ולהרים את המוטיבציה".

"רגע לפני תחילת ההכשרה החדשה בבא"ח גבעתי, ותחילת המסע כלוחמים ביחידת הסיור 585, חשוב לי שהמתגייסים ידעו דבר אחד", מסכם סרן דבס, "הבחירה האמיצה שהם עשו כדי להגיע וללחום היא מיוחדת ומוערכת, והמקום שהם מגיעים אליו הוא מחבק, מכיל ומחשל. אנחנו סמוכים ובטוחים שהדור החדש ידבוק ברוח הלחימה. ובינתיים, אנחנו מחכים להם כאן  במשפחת היחס"ר".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים