כתב אישום נגד המחבל שניסה לרצוח חיילי גולני

חיילים שהמתינו על המדרכה ברחוב דוד רמז, סמוך לכיכר התנועה נדרסו ע"י הנאשם, שהבחין בחיילים שעמדו על המדרכה ביציאה מהכיכר והחליט לבצע פיגוע דריסה במטרה להביא למותם של חיילים רבים ככל האפשר.

12.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
כתב אישום נגד המחבל שניסה לרצוח חיילי גולני

צילום דוברות איחוד והצלה

 

כתב האישום הוגש נגד סנד טורמאן בן 25, אזרח ישראלי ממזרח ירושלים, בגין נסיון רצח של חיילי גולני בירושלים לפני כחודש.

על פי עובדות כתב האישום, החליט הנאשם ממניע לאומני אידאולוגי, על רקע אירועים ועימותים הנוגעים לערביי ישראל, לבצע פיגוע טרור רצחני נגד יהודים.

במועדים 5-6.2.2020, ביקרו חיילים מחטיבת גולני בעיר ירושלים במטרה להשתתף בטקס השבעה בכותל המערבי. לפני קיום טקס ההשבעה, נערך לחיילים סיור לימודי בירושלים המכונה "בעקבות לוחמים", אשר מתחיל בטיילת ארמון הנציב ומסתיים בהתכנסות של כלל הפלוגות במתחם התחנה בעיר. בתום ההתכנסות, צועדים החיילים לכותל המערבי, שם נערך טקס ההשבעה. מכתב האישום עולה, כי בזמן שצעדו 38 חיילי גולני במסלול הסיור הלימודי, נסע הנאשם ברכבו והבחין בקבוצת החיילים, והדבר עורר את זעמו. בשלב מסוים, במהלך נסיעתו, החל הנאשם להשמיע פסוקים מהקוראן, ובניהם את סורה "אלאנפאל" העוסקת בדיני מלחמה וחלוקת השלל.

בשלב מסוים הבחין הנאשם בחיילים הצועדים בטור על המדרכה לכיוון מתחם התחנה, האט את מהירות נסיעתו, נסע לצד החיילים ושקל לבצע פיגוע דריסה, אולם לאחר שהבחין כי החיילים עומדים מאחורי עמודי ברזל הבין שלא יצליח להוציא את תכניתו אל הפועל, ולפיכך המשיך בנסיעתו לכיוון גן הפעמון, על-מנת לאתר מטרות נוספות לביצוע הפיגוע שתכנן.

כאשר הגיעו החיילים למתחם התחנה והמתינו על המדרכה ברחוב דוד רמז, סמוך לכיכר התנועה במתחם התחנה, חזר הנאשם עם רכבו למקום הפיגוע, הבחין בחיילים שעמדו על המדרכה ביציאה מהכיכר והחליט לבצע פיגוע דריסה במטרה להביא למותם של חיילים רבים ככל האפשר.

בכדי להוציא את תכניתו אל הפועל, בהתקרבו ליציאה מהכיכר, לחץ הנאשם על דוושת הגז, האיץ את מהירות נסיעתו, וכיוון את רכבו לעבר החיילים העומדים על המדרכה. הנאשם עלה עם רכבו על המדרכה ודרס בעוצמה רבה את החיילים שעמדו באותה העת על המדרכה. כעולה מכתב האישום, הנאשם המשיך בנסיעתו לעבר החיילים, פגע בחלקם והפילם לקרקע, תוך שרכבו גורר שני חיילים. הנאשם לחץ על דוושת הגז, הגביר את מהירות נסיעתו והמשיך בנסיעה כאשר הוא עולה עם רכבו על חיילים שהיו שרועים על הקרקע.

כתוצאה ממעשיו של הנאשם, נפגעו 12 חיילים בדרגות פציעה שונות, אשר פונו לבית החולים ונזקקו לטיפול רפואי.

לאחר המעשה הרצחני, נמלט הנאשם מזירת הפיגוע והמשיך בנסיעה מהירה לכיוון מחסום המנהרות. במהלך נסיעתו, סמוך לצומת דרך חברון התנופה, השליך הנאשם את מכשירו הנייד מרכבו. בעת שהגיע הנאשם למחסום המנהרות, סימן החייל באמצעות פנס נשקו לנאשם לעצור, אולם הנאשם המשיך בנסיעתו המהירה לכיוון בית ג'אלה, שם נטש הנאשם את הרכב, והמשיך בבריחתו לבית משפחתו בכפר נובא שבחברון אשר בו הסתתר. כתב האישום מייחס לנאשם ריבוי עבירות מעשה טרור של ניסיון רצח, לפי חוק המאבק בטרור.

כתב האישום הוגש על-ידי עו"ד שחר מלול מפרקליטות מחוז ירושלים (פלילי).

 

תגובות

מומלצים