לזכרם של 500 חללי משמר הגבול

באנדרטת משמר הגבול בנחל עירון נערך טקס לזכר 500 נופלי ונופלות החיל מאז הקמת החיל בשנת 1951, בהשתתפות המשפחות השכולות וצמרת המשטרה, בתחילת הטקס הונחה אבן פינה להיכל ההנצחה החדש של החיל.

04.10.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
לזכרם של 500 חללי משמר הגבול

 

הטקס השנה בסימן רעות ואחוות לוחמים, אשר מקבלים משמעות נעלה בעת שירות קרבי במשמר הגבול. רעות ואחוות לוחמים הינם ערכים שמלווים את לוחמי מג"ב לא רק בפעילות המבצעית אלה גם בשגרה ולבסוף בתום השירות להמשך החיים. 

הטקס נערך באנדרטת משמר הגבול, במעמד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן ומפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי. בין המשתתפים היו גם מפקדי מג"ב לדורותיהם, משפחות שכולות, פצועי החיל, ספ"כ מ"י, ספ"כ מג"ב, גמלאי החיל, לוחמים ומתנדבים, ראשי רשויות ומנהיגי עדות ודתות, אשר התייחדו עם זכרם של הנופלים.

האירוע נפתח בדברי פתיחה של בנו של דב שפיגלר, המועטר הראשון של משמר הגבול שקיבל את עיטור המופת משטרת ישראל על פעולה שביצע בשנת 1957 בגבול סוריה כאשר תחת חילופי אש כבדים טיפל ופינה פצועים בחירוף נפש ופעילות למופת. 

לקראת סיומו של האירוע הופרחו 500 בלונים כמניין החללים, כאשר על כל בלון נכתב הקדשה של משפחה שכולה. 

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן אמר: "לוחמי משמר הגבול פועלים בחזית העשייה המשטרתית, בשמירת הסדר הציבורי, בלוחמה בפשיעה ובמאבק בטרור, ומוכיחים פעם אחר פעם את חשיבות החיל לשמירה על ביטחון ישראל. בכל מקום ובכל משימה, אנו רואים את המוטיבציה, המקצועיות, הנחישות ואוֹמץ הלב של הלוחמים אשר לזכותם הישגים רבים. חללי משטרת ישראל חרפו נפשם למען ביטחונה של החברה הישראלית. חללים אשר נפלו עבור ערכים שיש להם משמעות נצחית. צוואת הנופלים תמשיך להיות אות ומופת לכוחה ולערכיה של משטרת ישראל אשר היא ערובה לחברה חזקה. נצדיע לזכרם של חברים שאינם עוד עמנו, נחבק בחום את המשפחות השכולות ונישא יחד תפילה כי שורת הנופלים לא תארך עוד".

מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב(קובי) שבתאי אמר בדבריו: "כמי שצמח משורות החיל אני אומר שצוותי הלוחמים שלנו היו מאז ומעולם המראה של עם ישראל ושיקפו את כל גווני הקשת בחברה - אזולאי לצד אבו מנסור, אולמן לצד קוממי וקוצגה לצד חלבי, בני העיר לצד בני הכפר, לוחמים לצד לוחמות שירתו כרקמה אחת ונלחמו יחד שכם אל שכם בשם אהבת הארץ, בשם הרעות ובמסירות נפש. הם לא בחרו את המקום או את השעה ללכת אך וודאי בחרו את השליחות שנטלו על עצמם. על כן ראויים הם שנישא שבועת אמונים לזכור אותם - ההולכים, להוקיר לעד את מעלת קורבנם למעננו, לחנך לאור דרכם ופועלם, לאמץ ולחזק את המשפחות באהבה רבה ובאחווה מתוך שותפות גורל ומתוך צער עמוק על אלו שאינם עוד. משפחות החיל, ליבנו איתכם."

בטרם החל הטקס, התקיים אירוע הנחת אבן פינה להיכל ההנצחה והמורשת החדש של משמר הגבול, במתחם מוזיאון משמר הגבול במעמד של השר לביטחון פנים, מ"מ מפכ"ל ומפקד מג"ב.

בדבריו של מפקד מג"ב התייחס לחידושים שעובר מתחם המורשת של משמר הגבול: "כפי שהנכם רואים בית המורשת משנה בימים אלו פניו. על בסיס יסודות שהניחו מפקדי החיל בעבר ולאחר שהובלנו להבשלת התהליך, בשעה טובה עתיד להיבנות כאן היכל זיכרון והנצחה חדש שיתנוסס לגובה של שישה עשר מטרים ויכיל את שמות כל חללינו במשכן של כבוד".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים