לפעול למניעת מפגעי יתושים למען בריאות הציבור

ראשי הרשויות המקומיות בישראל נקראו לפעול למניעת מפגעי יתושים למען בריאות הציבור, בשנה שעברה התגלו יתושים נגועים בקדחת הנילוס באזורים נרחבים בארץ, המשרד אף קורא לציבור הנתקל במפגעי יתושים לפנות לרשות המקומית ולדרוש טיפול.

18.04.2019 מאת: פורטל הכרמל
לפעול למניעת מפגעי יתושים למען בריאות הציבור

 

לנוכח התפתחות תנאי אקלים מתאימים ליתושים, פנה המשרד אל ראשי הרשויות וציין כי טיפול ולאורך כל עונות האביב, הקיץ והסתיו יוכל למנוע התפרצות מחלות שונות בחודשים הקרובים כולל מחלות קדחת מערב הנילוס, דנגי ואחרות.

האביב כבר כאן ובשבועות האחרונים השתררו תנאי אקלים מתאימים לפעילות יתושים. במשרד להגנת הסביבה מבהירים כי הדרך היעילה ביותר למנוע או לצמצם את התרבותם ולשבור את מעגל העברת המחלות לאדם – היא באמצעות מניעת המפגעים והפחתתם במקור. 

לפיכך פנה המשרד אל ראשי העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בישראל וקרא להם לפעול לאלתר למניעת מפגעים מפני שני מזיקים עיקריים: האחד הוא יתוש הטיגריס האסיאתי. יתוש זה המאופיין בצבע שחור ופסים לבנים פלש לישראל ומתפשט ביישובים רבים, בעיקר בחצרות בתים שבהם נמצאים מקווי מים קטנים המאפשרים את התרבותו. יתוש הטיגריס האסיאתי עלול להעביר לאדם נגיפים הגורמים למחלות כגון דנגי, צ'יקונגוניה, זיקה ואחרות. השני הוא יתוש הקולקס המתרבה במקווי מים גדולים יחסית דוגמת תעלות ניקוז, עוקץ בעיקר בשעות הלילה ועלול להעביר את נגיף קדחת מערב הנילוס ולגרום לתחלואה. המשרד הבהיר לראשי הרשויות כי כל עיכוב בטיפול באוכלוסיית היתושים היום עלול לגרום למפגעים קשים בחודשים הקרובים ולגרום להתפרצותן של מחלות.

בשנה שעברה אותרו יתושים נגועים במוקדים שונים ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום, בבדיקות שוטפות שעשה המשרד להגנת הסביבה. בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת במספר התלונות של אזרחים על מפגעי יתושים. באחריות הרשויות להפחית למינימום את מפגעי היתושים בתחומן.

מה על הרשויות לעשות לפי הנחיות המשרד

  • למפות את כל המוקדים העלולים להוות מקומות דגירה ליתושים.

  • להסדיר מוקדים אלו (על ידי מניעת הזרמות בחודשי הקיץ, ייבוש, ניקוז, הסרת צמחייה, פסולת ומכשולים אחרים).

  • לבצע ניטור שבועי של המוקדים על ידי מנטר מקצועי.

  • להדביר במידת הצורך רק בחומרי הדברה תברואיים המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

  • לעדכן את הציבור בדבר ייבוש מקורות המים ודרכי מניעה.

  • לקיים פעולות הסברה.

המלצות לציבור

  • לייבש מים עומדים בחצר, לרוקן דליים ומכלים, למנוע נזילות ודליפות מים מברזים וממזגנים בחצר ולהימנע מהשקיית יתר.
  • להתקין רשתות על דלתות הבית וחלונות הבית.
  • בעת הצורך למרוח על חלקי הגוף החשופים, כולל הפנים, תכשירים דוחי יתושים מורשים. 

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור הרחב להתריע ולדווח לרשויות על מפגעים, לצד אימוץ שיטות פשוטות להרחקת היתוש.

 

תגובות

מומלצים