מאות שבחים יושנים בעסקים בכפרי הכרמל

פורטל הכרמל חושף את התנאים בהם שוהים השב"חים בתוך מתחם העסקים תחת הסגר ושערים נעולים בתנאים קשים וכל זה בגלל שהם לא יכולים לחזור ולהיכנס כל יום לישראל משער גלבוע בעיקר בגלל העדר אישורי שהייה.

11.06.2018 מאת: פורטל הכרמל
מאות שבחים יושנים בעסקים בכפרי הכרמל

במקומות שונים בתוך עסקים ובתים מושכרים שנמצאים בצמוד לכבישים הראשיים, תמצאו עובדים מהרשות הפלסטינית שנמצאים בלי אישורים לישון בקונטינר ובמחסנים, וחלקם במשרדים.

תופעת השוהים הבלתי חוקיים בכפרי הדרוזים בכרמל מתרחבת, בעלי עסקים אשר מלינים בעסקיהם עובדים מהשטחים, הם עוברים על החוק ומסכנים את האוכלוסייה המקומית ומצד שני גורמים עוול לאותם עובדים מהשטחים.

לעדות שלפנינו, עובד שמדבר מאחורי שער ברזל ומעבר לגדר, חלק מהשב"חים משתף פעולה וחלק נאלם ומסתתר.

בעסקים בהם לא ניתן למצוא עובדים מקומיים, כי תנאי העבודה קשים, בעלי עסקים מאמצים שיטה שמעסיקים פועלים, ובלילה משכנים אותם במתחם העבודה הגדול.

התופעה נצפתה בעסקים רבים, שכל אחד יכול לזהות ולראות אותם בתוך מתחמי העסקים, מסתובבים בשעות לילה, אבל הציבור משום מה אדיש לתופעה ולא מבין את ההשלכות, של מתן מקום לינה בתנאים כאלה במקומות השונים ללא פיקוח, גם אם העובד הוא אדם בסדר לא צריך להחזיק אותו בתנאים מחפירים כאלה.

לאותם בעלי עסקים שמעסיקים שב"חים ונותנים להם ללון אצלם, עדיף שישימו לב וידאגו לאוכלוסייה ממנה הם באו, כי בסופו של דבר, כולם משפחה אחת וכל דבר עלול להשפיע על האחרים.

שכן למקום שיש בו שב"ח אומר לנו "המשטרה יודעת, כולם יודעים ואף אחד לא עושה כלום, כי אותם בעלי עסקים כנראה יש להם גב, עד שלא יקרה אסון, אף אחד לא יתעורר".

אותם אלה שמלינים שב"חים, חייבים לדעת כי, לפי החוק, הדין בגין לינה ברשותו של אזרח בישראל של תושב זר או מי שסייע לשוהה הבלתי חוקי להשיג מקום לינה במישרין או בעקיפין בין בעצמו ובין על ידי אחר המועסק על ידו או מטעמו דינו שנתיים מאסר או קנס שמגיע ל 75,300 ₪.

הדין עולה לארבע שנות מאסר או קנס בשווי של 226,000 ₪ במידה והתבצעה הלנה או העסקה של שני תושבים או יותר.

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. עמיר חלבי לפני 12 חודשים
לעצור את

מומלצים