מה קורה בנושא סייעות לצהרונים לילדים עם סוכרת נעורים?

"חודש ספטמבר הוא ספטמבר השחור עבורנו מידי שנה - והשנה יותר מכל שנה, בשל העובדה כי משרד החינוך לא עומד בהתחייבותו", כך אומרים הורים לילדים חולי סוכרת נעורים סוג 1

03.09.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מה קורה בנושא סייעות לצהרונים לילדים עם סוכרת נעורים?

 

עם תחילת שנת הלימודים התשפ"ב המאבק של האגודה לסוכרת נעורים סוג-1 לא הסתיים!  משרד החינוך הודיע כבר לפני מספר חודשים כי הוא מקבל את העתירה  למימון סייעות לצהרונים לילדים עם  סוכרת נעורים כבר בשנת הלימודים הקרובה. לאחר פניות רבות של האגודה לסוכרת נעורים ( סוג 1) למשרד החינוך, נכון להיום, מספר ימים לפני תחילת שנת הלימודים, עדיין לא יצאו הנחיות לרשויות המקומיות.

 

הילדים והוריהם שוב נמצאים בפתחה של שנה במצב קשה, ללא מענה. האגודה לסוכרת נעורים דורשת עוד היום ולפני תחילת הלימודים שלכל ילד תהיי סייעת!

 

אלונה קרן-פז, אמא לשירה בת 7, מאובחנת עם סוכרת סוג 1 מגיל שנה וחצי, שהשנה תעלה לכיתה ב. "אנחנו כמשפחה ידענו להתעלות על כל הקשיים וגם במצבים שבהם בתנו שכבה בטיפול נמרץ בין חיים למוות. אנחנו עובדים ומנסים להנהיג חיים רגילים למשפחה שלנו, על אף כל המהמורות.

אני מצליחה לא רע, חוץ מכל מה שקשור למערכת החינוך... בכל שנה, ספטמבר הוא חודש שחור. וכך גם השנה".

והיא מוסיפה: "בשנים הקודמות ביליתי את חודשי הקיץ במציאת פתרון לצהרון. שמיניות באויר, תחנונים, בכי, כסף - הכל כדי שהילדה תוכל להיות כמו כל שאר הילדים. כדי שנוכל להמשיך לעבוד השנה סמכתי על הודעת משרד החינוך. חסכתי לעצמי את הסיוט הזה. ועכשיו נותרתי מול שוקת שבורה. אני מרגישה שמשרד החינוך עשה לי וידוא הריגה - גם לא לאפשר לילדה להישאר בצהרון כמו כולם, וגם לא לתת לי את הזמן לחפש פתרון בעצמי".

 

הורים רבים, שסמכו על הודעת משרד החינוך שהכריז על החלטתו לממון סייעות לצהרונים לילדים חולי סוכרת, נמצאים מול שוקת שבורה וחוששים לבאות הן בהיבט הכלכלי שישפיע על כל בני המשפחה והן בהיבט הבריאותי והחברתי של ילדיהם. סייעות מקצועיות לא שוריינו בשל הודעת משרד החינוך וכך גם לא נעשה רישום לצהרונים על ידי מרבית ההורים.

 

זו ההודעה המשמחת שיצאה בתחילת יולי. 

בשורה לילדים חולי סוכרת ולהוריהם: אחרי שנים של מאבק ציבורי ומשפטי - גם הם יוכלו להשתתף בצהרונים שבפיקוח משרד החינוך

 

משרד החינוך הודיע כי התקבלה עמדתם של העותרים לבג"ץ

(האגודה לסוכרת נעורים – סוג 1) - וכי החל משנת הלימודים הקרובה יממן המשרד סייעות לצהרונים לילדים חולי סוכרת

 

עד עתה נאלצו ההורים לממן סייעות אלו מכספם

 

לאחר שנים של מאבק ציבורי ומשפטי האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) זוכה בהישג משמעותי: משנת הלימודים הבאה אושר תקציב למימון סייעות לילדים חולי סוכרת (סוג 1) גם בצהרונים של ניצנים – משרד החינוך ותכנית מיל"ת.

 

בעתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) ועותרים נוספים, באמצעות עו"ד גיורא בן טל, עו"ד ונדה פיינברג ועו"ד הילה שלם ממשרד נתן מאיר ושות', דרשו העותרים כי תינתן הזדמנות שווה לילדים עם סוכרת נעורים להשתתף בצהרונים שבפיקוח משרד החינוך וזאת באמצעות מתווה ומימון סייעות אישיות גם בשעות פעילות הצהרונים. בעקבות העתירה, הודיע היום משרד החינוך כי בוועדה בין משרדית שהוקמה, התקבלה עמדתם של העותרים למימון סייעות לילדים עם סוכרת נעורים.

 

מדובר בהצלחה במאבק ממושך באפליה, שנוצרה כלפי ילדים עם סוכרת נעורים ומשפחותיהם, שכן נמנעה מהם האפשרות השווה להשתתף בפעילות הצהרונים, כיוון שלא אושר מימון לתשלום לסייעות שילוו את הילדים במסגרת הצהרון, נוכחות שהינה הכרחית ויכולה למנוע מצבים מסכני חיים.

 

בשל היעדר נוכחות של סייעת, נמנעה כאמור האפשרות של ילדי סוכרת נעורים ליטול חלק בפעילות הצהרונים ובכך הם ומשפחותיהם נפגעו והופלו כלכלית, חינוכית וחברתית. היום, בעקבות העתירה שהוגשה, התקבלה כאמור החלטה לאשר את הסייעות גם במסגרת הצהרונים, ומדובר בבשורה של ממש לילדי סוכרת הנעורים אשר אף מביעים את הערכה ותודה על הודעת משרד החינוך לפעול מיידית כאמור.

 

"זהו הישג משמעותי ומרגש לאחר שנים בהם לא יכלו הילדים לקחת חלק בצהרונים . מדובר בערים בהן מופעלים הצהרונים של משרד החינוך והחשיבות הינה לילדים ולהורים שנאלצו ברובם לעזוב את מקום העבודה. אנו בטוחים שהמענה יתרחב לכלל הצהרונים בארץ ובהם גם הצהרונים המופעלים על ידי חברת המתנסים וגופים פרטיים אחרים" כך לדברי אפרת טיש- מנכ״לית האגודה לסוכרת נעורים.

 

"אחרי שנים של מאבק,בהם ילדינו לא לקחו חלק בפעילות הצהרונים ,הגיע העת לתיקון ולשיוויון הזדמנויות. אנו שמחים ומודים על ההחלטה ,שתאפשר להורים רבים ובעיקר לאמהות לחזור למעגל התעסוקה ולהפסיק לממן סייעות באלפי שקלים מכיסן" כך לדרי טל מקובר, אמא של דור בן 5.5 סכרתי מגיל שנה.

 

 

תגובות

מומלצים