מעצר חייל בן 19 עד תום ההליכים

ביהמ"ש העליון קיבל את עמדת הפרקליטות והורה על מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים של חייל צה"ל, בן 19 , המואשם בביצוע עבירות נשק, החשוד ושותפיו חדרו לבסיס בו שירת החייל במטרה לגנוב רובי M-16 מהנשקייה, ומסר לשותפיו מידע אודות מיקום מחסני הנשק.

29.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מעצר חייל בן 19 עד תום ההליכים

 

בהחלטת ביהמ"ש העליון צוין, כי "המקרה דנן עוסק בהיערכות לשליחת יד בנשק צבאי שסופה מי ישורנו... גם כאשר מדובר בנאשמים צעירים שההמלצות של שירות המבחן בעניינם מקבלות משקל נכבד, בסופו של דבר אלה אינן מחייבות".

מדובר בכתב אישום נגד 4 נאשמים, שחדרו לבסיס "משמר הנגב" בו שירת החייל במטרה לגנוב רובי M-16 מהנשקייה. במסגרת הקשר, החייל מסר לשותפיו מידע אודות מיקום מחסני הנשק, דיווח על כמות של כ-2000 כלי נשק בנשקיה, העביר להם תמונות שצילם בבסיס, סיפר על האפשרויות לבצע את הגניבה ובזמן האירוע אף אבטח מבחוץ.

כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, הסגת גבול, עבירות נשק, פציעה בנסיבות מחמירות, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, ועוד. 
הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. בעניינו של החייל, המליץ שירות המבחן לשחררו מהמעצר.

בית המשפט העליון (כב' השו' ד' ברק-ארז) קיבל כאמור את עמדת הפרקליטות וציין, כי "אכן, נסיבות חייו של העורר אינו פשוטות, אולם, לא ניתן להפריז בהערכת המסוכנות העולה מן העבירות המיוחסות לו. נקודת המוצא היא החומרה הברורה הגלומה בעבירות נשק, שמקימות חזקת מסוכנות סטטוטורית. אולם, הדברים אינם מסתיימים בכך. המקרה דנן עוסק בהיערכות לשליחת יד בנשק צבאי שסופה מי ישורנו. כעולה מכתב האישום נגדו, העורר השתמש בגישה שניתנה לו למתקנים צבאיים לצרכים פליליים אשר היו עלולים להביא לפגיעה בחפים מפשע, ואף הביאו להתעמתות עם שני חיילים. כל זאת עשה העורר בתכנון משותף עם אחרים וביוזמתו, תוך התעלמות מוחלטת מהשלכות מעשיו.

בבית המשפט העליון יצג את המדינה עו"ד חיים שוייצר מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. בהליך המעצר בבית המשפט המחוזי- עו"ד אורלי פיתוסי מפרקליטות מחוז דרום (פלילי).

 

להלן לינק להחלטה

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים