מקדיש לקדיש כוחנו עולה

מידי יום אני עושה את שחרית בבוקר ליד איש אחד שמתפלל מאוד יפה ושוטף ורק במשפט קצר בסוף הקדיש נתקע "ורווח והצלה לנו ולכל עמו ישראל", הלכתי עם המשפט הזה לדרך וחשבתי לי אם הקדיש מדבר על עם ישראל מהי ההצלה שתצמח לעם הזה מהפלונטר הפוליטי שנקלע אליו?

26.10.2019 מאת: אלברט שבות
מקדיש לקדיש כוחנו עולה

 

פעם יוצא לו "וריח והצ'צ'ה לנו" פעם "ורוח וצ'צ'ה לנו" כל יום נתקע בוריאציה אחרת, מכריז עליה בקול רם ובכלל הוא לא חייב להרים את הקול במשפט הזה אך מתעקש.

גם היום שמעתי את "ורוח וצ'אצ'אה לנו" שלו ומשום מה חזרתי על המשפט בנוסח שלו לא בקול רם שלא לעשות פדיחות "ורוח והצ'צ'ה לנו ולכל עמו ישראל". בנוסח המקורי "ורווח והצלה לנו ולכל עמו ישראל ואמרו אמן".

היום ביציאה מבית הכנסת הלכתי עם המשפט הזה לדרך וחשבתי לי אם הקדיש מדבר על עם ישראל מהי ההצלה שתצמח לעם הזה מהפלונטר הפוליטי שנקלע אליו? עם שלם נכנס לרחוב סתום הרמטית ללא מוצא.

אז עוד בחירות ועוד בחירות ועוד בחירות...נו מה אז עד לאן. אתם חושבים שמשהו ישתנה בבחירות הבאות? אז אולי עוד אחוז וחצי יתעוררו ויצביעו אבל עדיין קיר ה-61 לא ייבקע, חסרים לימין עדיין 6 מנדטים הווה אומר כרבע מיליון פתקים בקלפי, וליברמן המאפיונר תפס רעיון נפלא: למה לי ללכת על ימין ושמאל, בוא נקבץ את שונאי היהדות לאגודה אחת והנה יש לנו מפלגה א-פוליטית בת רבע מיליון ישראלים ימניים ושמאליים כאחד.

אקבר רעיון. וכך קטף הממזר לתמיד את שלוש/ארבע המנדטים מהימין החסרים להשלמת גוש-חוסם הטיפוסי ודחס עַם שלם לרחוב נצחי ללא מוצא. פלונטר נצחי.

ואני חוזר איפא לקדיש שלי: "ורווח והצלה לנו ולכל עמו ישראל ואמרו אמן" - מה הרווח שיצמח לעם ישראל מהפלונטר הזה? איזה גלגל הצלה זורקים לנו חז"ל בקדיש? אני חושב שעליתי על הדבר הזה שהובטח לנו בקדיש. ורווח והצלה: הגיע הזמן שעם ישראל יציל את עצמו מהדיקטטורה הבלתי מוסוות בעליל ויחזור לדמוקרטיה האמיתית המשקפת את רצון הרוב: שינוי מהותי בשיטת הבחירות, כך שבבחירות הבאות תיווצר הכרעה שתביא לכינון ממשלה, ולדבר כזה יש סיכוי בהחלט אם הבחירות ייעשו בשני פתקים, אחד לראש הממשלה שיקבל את מירב הקולות להרכיב *ממשלה מקצועית*, ופתק שני למפלגות שירכיבו את הכנסת ותהיה ביכולתם להפיל את הממשלה עם 80 ח"כים או יותר.

באופן זה לא נגיע למבוי סתום כי לא יתכן שאותם קולות שיעניקו רוב לראש ממשלה להרכיב ממשלה- יעניקו במקביל את קולם למספר ח"כים שיביעו את אי-אמונם בממשלה.

בכל אופן ניתן לנבא כי השמאל יכשיל הצעה כזאת מתוך הכרתו כי לנציג הימין להרכבת ממשלה טכנוקרטית יתרון אלקטורלי טבעי על-פני עמיתו משמאל, ועל-כן אין מנוס ממשאל עם שיכריע בהצעה זו לפני שיערכו את הבחירות על פיה.

אין בנמצא הצעה חלופית. ראש ממשלה שיקבל את המנדט שלו ישירות מהעם ולא יהיה תלוי בשום הסכם קואליציוני. הוא יקים ממשלה טכנוקרטית אפוליטית שאמנם ניתן להפילה ברוב מוחץ של 80 ח"כים אך שוב וכאמור קשה להעלות על הדעת שאותם קולות שהעניקו רוב לראש ממשלה- יעניקו במקביל את קולם ליותר מ-80 ח"כים שיביעו את אי-אמונם באותו ראש ממשלה. ולמה אני כל כך בטוח כי זה מה שיקרה בסוף? כי כך הבטיח לי האיש שמתפלל לידי בבית הכנסת, והוא חוזר על הבטחתו מידי יום ביומו: "ורוח וצ'אצ'אה לנו ולכל עמו ישראל" ואני מאמין לקדיש שלו יותר מהקדיש של בן עמי ואברמוביץ' שזכותם לא תגן עלינו ואמרו אמן.

 

תגובות

1. מן הישןב לפני 1 שנה
מאמר לפי מידות

מומלצים