מרשם הפליטות לסביבה של המפעלים בישראל 

בדו"ח המפעלים הפולטים מזהמים שונים בישראל, בז״ן הגיעה למקום התשיעי מבין עשרת המפעלים המזהמים בישראל, יש לחדד שהדו״ח אינו לוקח בחשבון גם את הזיהום התחבורתי, זיהום מאוניות ומשאיות מובילות, אחסון של דלקים ותזקיקים בחוות השייכות לבז"ן ובחברות העובדות עימה.

03.09.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון

מפרץ חיפה 2020

 

המשרד להגנת הסביבה פירסם את דו"ח המפל"ס מרשם הפליטות לסביבה של המפעלים בישראל ובו מידע מקיף אודות המפעלים הגדולים בישראל הפולטים מזהמים שונים.

לעומת הדו״ח הקודם, הגיעה בז״ן למקום התשיעי מבין עשרת המפעלים המזהמים בישראל בזכות הפחתה בפליטות אך גם בזכות העובדה שמפעלים נוספים מזהמים יותר, באיגוד ערים מברכים.

עם זאת, השמחה מוקדמת מדי. יש לזכור כי רק בחודש יולי האחרון פירסם המשרד להגנת הסביבה את דו״ח מדד ההשפעה הסביבתי ודרוג חברות התעשייה המזהמות בישראל, שם ניתן לראות כי סכום הציון של שלושת מפעלי קבוצת בז״ן (בז״ן, גדיב וכרמל אוליפינים) מביאה את הקבוצה להוביל בראש רשימת בעלי מדד ההשפעה הסביבתי הגבוה ביותר וכחברה המזהמת ביותר בישראל, כל זאת כאשר מדובר בפעילות בסמוך לריכוזי אוכלוסיה.

חשוב לזכור, כי לצד החומרים אשר נסקרו בדו״ח המפל״ס, קיימים עדיין חומרים מזהמים רבים שלא נמדדים. ואכן, לאחרונה רכש האיגוד מערכת ניטור אוויר אשר בכוחה לנטר 60 חומרים נוספים, דבר שיאפשר תמונה אמיתית יותר של מצב הזיהום במפרץ חיפה.

הדו״ח אינו לוקח בחשבון גם את הזיהום התחבורתי, זיהום מאוניות ומשאיות מובילות, אחסון של דלקים ותזקיקים בחוות השייכות לבז"ן ובחברות העובדות עימה.

לבסוף, חשוב לזכור גם כי מדובר בחברה אשר ממשיכה לפעול תחת שגרת תקלות ואשר ננקטים כלפיה פעולות אכיפה בשל הפרת תנאים שנקבעו לה על ידי המשרד להגנת הסביבה. דוגמה לתקלה כזו אירעה היום בבוקר כאשר עשן נפלט מארובת מה"ג 4 במשך כ-20 דקות בשל תקלה שטיבה נחקר כעת. בחברת בז"ן דיווחו כי המתקן נמצא בתהליך השבתה כבר מספר ימים ומסיבה לא ידועה אחד האגפים בו נדלק באופן לא יזום.

בשבועות האחרונים פועל צוות האיגוד להכנת חוות דעת ובה ריכוז התקלות בעלות ההשפעה הסביבתית, ובסיומה יכין המלצות לפעולה לגורמי הרישוי במשרד להגנת הסביבה ובעיריית חיפה.

 

תגובות

מומלצים