משבר הפליטים בזמן הקורונה

ענבל לוינזון מנהלת בתכנית החברתית פרוייקט הדרים מתריעה "מי ידאג לפליטים?" רק בחיפה יש בסביבות 300 משפחות, מתוכם כ-100 ילדים, חיים בישראל מזה עשור ללא מעמד, ללא אשרת עבודה, מצבם קשה במיוחד יותר בימי משבר הקורונה, לפרטים

31.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
משבר הפליטים בזמן הקורונה

 

בימים אלו אין מישהו בארץ שלא חש את המשבר, אך עבור חלק מהאנשים המשבר הזה קשה במיוחד. אוכלוסיית מבקשי המקלט בארץ, המונה כ-35 אלף איש, אשר חיים בישראל עשור ואף למעלה מכך ללא מעמד, ללא אשרת עבודה, ועם נגישות מצומצמת ביותר לשירותי רווחה ובריאות. ארגון ארץעיר בשיתוף עם עמותת אלף קרן הדרים והמרכז לפליטים מתגייסים לטובת הפליטים בימים אלו.

גם בימים כתיקונם אוכלוסיית מבקשי המקלט היא מוחלשת במיוחד, על אחת כמה וכמה בימים אלו, בהם רובם הגדול מחוץ למעגל העבודה מכיוון שהעבודות בהן עבדו נסגרו (שיפוצים, הסעדה, ניקיון). מבקשי המקלט עובדים בעבודות בשכר זעום ואין להם חסכונות, הם חיים ממשכורת למשכורת וחווים קושי גדול בתשלום על המגורים והאוכל לאור המצב הנוכחי.

קיי, מהמרכז לפליטים בחיפה מספר "כיום רובם סגורים בבתים על פי ההנחיות, אך מבודדים במיוחד נוכח העובדה שאין להם כסף להטעין דאטה בטלפונים שלהם בתקופה זו ולכן הם מנותקים מהאינטרנט. בימים אלו אנו פועלים לראות מי צריך עזרה, אנו מגייסים אוכל ומחלקים למשפחות. רק בחיפה יש בסביבות 300 משפחות, מתוכם כ-100 ילדים, ואנחנו רואים שהביקוש לעזרה רק הולך וגובר, אין להם עתודות והם לא יודעים מי יעזור להם בעת משבר. אנו מנסים לגייס תרומות של מחשבים, כרטיסי חיוג, חבילות אינטרנט וכל דבר שיעזור להם להעביר את הזמן הזה בכיף בבתים".

ענבל לוינזון מנהלת בתכנית החברתית פרוייקט הדרים של ארגון ארץ עיר וקרן הדרים, אשר בימים רגילים עוסקים בהתחדשות עירונית ועבודה קהילתית באיזור שוק תלפיות, מספרת "בשעת החירום הנוכחית חברנו לעמותת אלף, ויחד אנחנו מפנים את מירב המאמצים למיפוי צרכים, גיוס תרומות ועזרה לאוכלוסיית מבקשי המקלט בשכונה. זוהי חובתנו המוסרית והאזרחית, לא להשאיר אף אחד לבד, זוהי בדיוק משמעותה של קהילה".

 

 

 

 

תגובות

מומלצים