נזק מוחי כתוצאה מחבלות ראש

חבלת ראש ופגיעת ראש, גורמות במקרים רבים למוות, עליה של 75% בפניות מפגיעות ראש בפרט עבור ילדים עד גיל 9 (בנים ובנות) מרבית הפגיעות התרחשו בגני משחקים או בזמן רכיבה על אופניים, בהעדר מחלקה נוירוכירורגית בזיו, נפגעי הראש צריכים להתפנות במסוק לרמב"ם.

19.06.2019 מאת: פורטל הכרמל
נזק מוחי כתוצאה מחבלות ראש

 

במרכז הרפואי זיו בצפת התקיים יום עיון ה-2 בנוירולוגיה פדיאטרית, בתחום נזק מוחי כתוצאה מחבלות ראש קלות ובינוניות וזעזוע מוח בילדים ובני נוער.

יום העיון התקיים ביזמת פרופ' אנתוני לודר יועץ בכיר לדיקן הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, אוניברסיטת בר אילן ומנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי זיו , בו השתתפו רופאים, סטאז'רים וסטודנטים לרפואה.

את הכנס פתח ד"ר ענאן עבאסי סגן מנהל המרכז הרפואי זיו שברך את המשתתפים, ואמר כי קיימת חשיבות גבוהה לקיום ימי עיון מקצועיים, להעברת הידע, מפי מומחים בעלי ותק וידע רב לרופאים הצעירים ואנשי הצוות ובעיקר בתחום חבלות הראש, עקב ריבוי פגיעות ראש רבות בשנים האחרונות כתוצאה מפעילות ספורטיבית, שימוש בכלי רכב חדשים כמו קורקינטים חשמליים, טביעות בבריכות שחיה וים, ותאונות רבות אחרות בהן נגרמו פגיעות ראש בעיקר בילדים.

מהנתונים שהוצגו בכנס עולה כי, חבלת ראש ופגיעת ראש, גורמות במקרים רבים למוות. קיימים גורמים רבים לפגיעות ראש והן הסיבה השכיחה ביותר למוות אצל אנשים מתחת לגיל 45 במדינות מפותחות, וסיבת המוות בכ-50 אחוז מתאונות הדרכים הקטלניות.

הסיבה לריבוי מקרים של פגיעת ראש היא חוסר מודעות בציבור לצורך בחבישת קסדה במצבים בהם יכול להיות סיכון לפגיעת ראש. זה נכון לגבי רכיבה על אופניים וקורקינטים חשמליים. או כל פעילות ספורטיבית שבה יש מרכיב של מהירות, כמו סקי, סנואו בורד, רולרבליידס, סקייטבורד, רכיבה ספורטיבית על אופניים, טיפוס צוקים ומצנחי רחיפה.

על פי מחקרים שנעשו בתחום היתה בשנים האחרונות עליה של 62% בפניות למרכזים לרפואה דחופה מפגיעות ספורט בכלל, ועליה של 75% בפניות מפגיעות ראש בפרט עבור ילדים עד גיל 9 (בנים ובנות) מרבית הפגיעות התרחשו בגני משחקים או בזמן רכיבה על אופניים.

באזור הגליל המזרחי והגולן יש מרכיב נוסף שמגדיל את מספר מקרי פגיעות הראש, והוא הנופשים. חלק ניכר מהם משלבים בחופשה פעילות ספורטיבית כלשהי, חלקה בתחום האקסטרים. גם במהלך טיולים בערוצי הנחלים קיימת סכנה לפגיעת ראש.

הבעיה היא שאין בבתי החולים באזור, זיו בצפת, או פוריה בטבריה, מחלקות נוירוכירורגית שמתמחות בפגיעות ראש, ולכן בכל פעם שמתרחשת תאונה עם פגיעת ראש, צריך להזעיק מסוק שייקח את הפצוע לבית החולים רמב"ם בחיפה.

מעבר לעלויות הכבדות שפינוי כזה מצריך, עובר גם זמן רב יחסית עד שהפצוע מגיע לרמב"ם, זאת משום שהמסוק מוזעק, רק לאחר שאמבולנס הגיע לשטח, והפרמדיק בדק את הפצוע והגיע למסקנה שיש פגיעת ראש המחייבת פינוי לרמב"ם. לכן זמן יקר מבוזבז.

הכנס שהתקיים השבוע בנושא פגיעות ראש, מסמן את החשיבות של הנושא, ואולי יהיה יריית פתיחה למהלך שיוביל להקמת מחלקה נוירוכירורגית בזיו.

 

תגובות

מומלצים