נחשף אתר פרהיסטורי נדיר בן חצי מיליון שנה

אתר פרהיסטורי חשוב ונדיר מלפני כחצי מיליון שנים, המתפרש על פני כ-10 דונמים, נחשף בחודשים האחרונים בחפירה ארכיאולוגית משותפת של רשות העתיקות והחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

08.01.2018 מאת: פורטל הכרמל
נחשף אתר פרהיסטורי נדיר בן חצי מיליון שנה

באתר שהשתמר בצורה מרשימה ויוצרת דופן, נמצאו מאות פריטי אבני צור אשר שימשו את האדם הקדמון לציד ולחיתוך מזון. במקום, אליו ככל הנראה חזרו הקדמונים שוב ושוב, היו זמינים שלושה צרכים בסיסיים - מים לשתייה, סוגי מזון שונים של צמחייה ובעלי חיים, וסלעי צור מהם יצרו את הכלים.

בארץ ובלבנט - המזרח התיכון הקדום, ידועים רק אתרים ספורים נוספים מתקופה זו, המזוהה עם שלב מאוחר של "התרבות האשלית". החפירה הארכיאולוגית מתנהלת במימון רשות מקרקעי ישראל, אשר פועלת להרחבת היישוב ג'לג'וליה.

"כלי הצור שנחשפו בכמות יוצאת דופן במהלך החפירה, מספקים מידע חשוב על אורח החיים של בני האדם הקדמונים בתקופה הפליאוליתית התחתונה באזורנו'' אומרים החוקרים מעין שמר, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, ופרופ' רן ברקאי, ראש החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. ''נראה כי התנאים הסביבתיים שהתקיימו בג'לג'וליה לפני כחצי מיליון שנה, יצרו סביבה מועדפת, אליה חזרו הקדמונים שוב ושוב.

את כלי הצור שנמצאו באתר בכמויות יוצאות דופן, ניתן ליחס ל"הומו ארקטוס" - האב הקדמון הישיר של כל בני האדם החיים היום. בתקופה זו, היו הקדמונים ציידים-לקטים. הם נהגו ללקט ולצוד את המזון שלהם ונעו ממקום למקום בהתאם להיצע שסיפק להם השטח. שחזור הסביבה הקדומה מלמד כי בני האדם הקדומים חיו על שפת נחל (אולי נחל קנה, שאפיקו עובר היום כחצי ק"מ מדרום לאתר) אשר היווה 'נקודה ירוקה' בנוף. בנקודה זו, היו זמינים במקום אחד שלושה צרכים בסיסיים של האדם הקדמון: מים לשתייה, סוגי מזון שונים (צמחייה ובעלי חיים) וסלעי צור, מהם יצרו כלים. היקף האתר מלמד שלאדם היה זיכרון גיאוגרפי של מקום, וייתכן שהוא חזר לאזור לפי מעגל עונתי.

אבני היד, שמאות מהן נמצאו באתר, הן כלי מרשים שצורתו לרוב מזכירה טיפה גדולה. סיתות ועיצוב אבני יד הם מלאכה מורכבת, הדורשת תכנון קפדני מראש והיכרות מעמיקה עם חומר הגלם. אבני היד היו בשירות האדם הקדום במשך למעלה ממיליון שנים. יש המציעים, כי כלים אלה שמשו בעיקר לביתור בעלי חיים גדולים כדוגמת פילים אחרים גורסים, שהם שימשו כ"אולר שוויצרי" של תקופת האבן, והיו לה שימושים נוספים כגון ציד וטיפול במזון צמחי. כלי הצור באתר מלמדים על חדשנות ויצירתיות טכנולוגית.

שמר מוסיפה כי חשיפת האתר בג'לג'וליה הייתה בגדר הפתעה. ''הימצאותו של אתר קדום כל כך על שטח נרחב ובמצב שימור נהדר היא מרגשת מאוד. אנחנו מכירים רק שני אתרים מתקופה זו במרכז הארץ: האחד בקיבוץ אייל, כחמישה ק"מ צפונית לג'לג'וליה, והשני, המתוארך לשלב תרבותי מעט מאוחר יותר, במערת קסם שנמצאת כחמישה ק"מ מדרום לכאן. הממצא מדהים, מבחינת הכמות, רמת ההשתמרות של הממצאים ואיכות הסיתות. אנחנו רואים כאן מגוון טכנולוגי רחב של טיפול באבני צור, ואין ספק שחקירתו לעומק תתרום רבות להבנת אורח החיים וההתנהגות האנושית לפני כחצי מיליון שנים.". 

פרופ' רן ברקאי, ראש החוג לארכיאולוגיה מאוניברסיטת תל אביב השותף לחפירה: "קשה להאמין שדווקא בין ג'לג'וליה לכביש 6, מתחת ל-5 מטרים של שכבות כיסוי, נמצא נוף קדום בן כחצי מיליון שנים שהשתמר באופן כל כך מרשים. אתר יוצא דופן זה, יאפשר לנו להתחקות אחר התנהגותו של האב הקדמון הישיר שלנו, ולשחזר את אורח חייו ודרכי התנהגותו במהלך המסע הארוך מאד של קיומו של המין האנושי. העבר האנושי של כולנו, כל בני האדם, טמון מתחת לקרקע, ויש לנו הזדמנות חד פעמית לנסוע בזמן חצי מיליון שנים ולהכיר טוב יותר את בני האדם הקדומים שחיו כאן לפנינו, בין ג'לג'וליה לכביש 6".

תגובות

מומלצים