נעצר אזרח ישראל שהיה במגע עם סוכן חוץ

הותר לפרסום שהשב"כ בשיתוף משטרת ישראל יאחב״ל בלהב 433, עצר אזרח ישראלי שהפרקליטות היום הגישה נגדו כתב אישום, בגין מגע עם סוכן חוץ, גילוי החלטה לבגוד, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה ועבירות נוספות

07.04.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
נעצר אזרח ישראל שהיה במגע עם סוכן חוץ

 

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה לפני זמן קצר כתב אישום לביהמ"ש המחוזי מרכז נגד אזרח ותושב ישראל, בן 50, בגין מגע עם סוכן חוץ, גילוי החלטה לבגוד, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, השמדת ראיה, איסור הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. 

על פי האישום הראשון בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד תומר שטינברג, במהלך שנת 2018-2019 היה הנאשם בקשר עם אזרח לבנוני בשם חאלד ימאני באמצעות פייסבוק.

במסגרת הקשר, נפגשו הנאשם וחאלד בדנמרק באפריל 2018, ובהמשך בפריז, בירת צרפת, בספטמבר 2018.

במהלך המפגש בפריז אמר חאלד לנאשם כי הוא מתווך מטעם גורמי מודיעין וביטחון ממדינת איראן, אשר מעוניינים ליצור קשר עם הנאשם ולשתף עמו פעולה באופן חשאי.

לשם כך, ולאחר הסכמת הנאשם, צייד חאלד את הנאשם במכשיר הצפנה, הסביר לו כיצד לתפעלו והורה לו ליצור קשר עם הגורמים האיראנים באמצעות המכשיר לאחר שובו לישראל.

בהמשך, לאחר שובו של הנאשם לישראל, ניסה ליצור קשר עם הגורמים האיראנים באמצעות מכשיר ההצפנה, אך זאת ללא הצלחה. בשל כישלונו של הנאשם, הוא פנה לחאלד, באמצעות הפייסבוק, ועדכן אותו כי לא הצליח לתפעל את המכשיר, וחאלד ניסה להסביר לנאשם כיצד לתפעלו.

הנאשם, אשר חששו גבר נוכח התכתבות זו בפייסבוק עם חאלד, השליך את מכשיר ההצפנה לביוב, וכן שרף פתקית עליה רשם את כתובת הדואר האלקטרוני דרכה אמור היה להעביר את המסרים המוצפנים לגורמים האיראנים.

על פי האישום השני, במהלך פברואר 2020, נפגש הנאשם במהלך ביקור בעיר בודפשט בהונגריה, בשלושה מועדים שונים, בתיווכו של חאלד, עם שני אנשים נוספים שהציגו עצמם כנציגים מטעם מנגנוני ביטחון של מדינת איראן.

במהלך המפגשים, מסר הנאשם לאיראנים מידע רב ושוחח עימם על סוגיות שונות, והכל בכוונה לסייע לאיראן במאמציה לפגוע במדינת ישראל, בדרך של איסוף מידע מודיעיני, ביטחוני, מדינית, אזרחי, חברתי ותקשורתי.

עוד במסגרת המפגשים עם האיראנים, סיכמו הנאשם והאיראנים על המשך קשר חשאי עם שובו של הנאשם לישראל, באמצעות מכשיר הצפנה שהועבר לנאשם במהלך אחד המפגשים ואשר הוא תודרך על אופן הפעלתו (מכשיר ההצפנה השני).

במסגרת הקשר בין הצדדים, סוכם כי לאחר שובו של הנאשם לישראל, הוא יידרש לסייע לאיראנים במספר מישורים, ביניהם בדרך של חיווי דעה על מגויסים פוטנציאליים נוספים, מסירת מידע מתוך שטחי ישראל על נושאים ומוקדים נוספים על פי דרישה, וכן במישור הפעילות הביטחונית נגד מדינת ישראל.

בנוסף, העבירו האיראנים לנאשם סכום של 5,000 יורו, וזאת עבור כיסוי הוצאות נסיעתו של הנאשם לבודפשט, וכן עבור כיסוי הוצאות עתידיות במסגרת הקשר עם האיראנים. עם שובו של הנאשם לישראל לאחר סיום שהותו בבודפשט, המיר את הכסף במרכז המרת כספים ביישוב טולכרם למטבע ישראלי, וזאת בין היתר במטרה להסתיר או להסוות את מקורו.

בהמשך, ניסה ב-10.3.2020 ו-11.3.2020 להעביר מסרים לאיראנים באמצעות מכשיר ההצפנה השני ובהתאם להוראות שקיבל מהם במהלך המפגשים שקיים עמם.ב- 16.3.2020 הבחין הנאשם כי קיבל הודעה מוצפנת מן האיראנים, וניסה לפצחה באמצעות מכשיר ההצפנה השני, אך ללא הצלחה.

בהמשך, נעצר הנאשם על ידי משטרת ישראל, ובסמוך לאחר מעצרו ניסה לשבור מתקן החסן נייד (Disk On Key), וכן ניסה להעלים מתאם החסן נייד, שבהם השתמש לצורך קיום הקשר המוצפן עם האיראנים. 

התיק נחקר על ידי שב"כ ויאחב"ל בלהב 433 שבמשטרת ישראל.

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. ריגול ובריאות לפני 2 חודשים
ריגול נגד ישראל..עדיף על בריאות...

מומלצים