סחטו דמי חסות מבעלי עסקים

המאבק בגביית דמי חסות, כתב אישום נגד שניים שסחטו בעלי עסקים, מעשי הסחיטה של החשודים כללו שימוש בירי, השלכת מטענים על בתי עסק, בתים פרטיים ורכבים, ואיומים בפגיעה בקורבנות ובילדיהם.

18.02.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
סחטו דמי חסות מבעלי עסקים

 

משטרת ישראל הביאה למעצר והגשת כתב אישום נגד שני תושבי אום אל-פחם בשנות העשרים לחייהם, שסחטו דמי חסות ("פרוטקשן") מבעלי עסקים ברחבי הצפון. מעשי הסחיטה כללו שימוש בירי והשלכת מטענים על בתי העסק, בתים פרטיים ורכבים, ובנוסף איומים בפגיעה בהם ובילדיהם. האיומים בוצעו באמצעות שיחות טלפון ושליחת סרטונים בהם הושמעו איומים על ידי רעולי פנים חמושים בכלי נשק שונים, צילומים של השלכת מטענים על בתים ושולבו בהם קטעי סרטים אכזריים עם אלימות קשה.

חקירת המקרה הובילה לאיסוף ראיות והגשת כתב אישום חמור נגד החשודים, בין היתר בגין סחיטה באיומים, עבירות נשק, חבלה בכוונה מחמירה, ירי מנשק חם ושוד.

החקירה החלה לאחר הגשת תלונה במשטרת ישראל, בעקבותיה צוות חקירה מיוחד החל בפעילות סמויה לגילוי זהות החשודים. צוות החקירה קיים מארבים וביצע שימוש באמצעים טכנולוגיים במשך שבועות, ועם התקדמות החקירה התגלו קורבנות נוספים, חלקם הגישו תלונה וחלקם אותרו במהלך הפעילות הסמויה.

בין הנסחטים: בעל מוסך למשאיות, בעל עסק ליצור מזון לבעלי חיים, בעל מאפייה, בעל עסק לעבודות זכוכית, קבלן, בעל מגרש מכוניות ובעלי עסקים שונים נוספים. כמו כן, נחשפו ראיות לביצוע ירי ועבירות נשק שונות שלא במסגרת אירועי הסחיטה.

באחד המקרים שנחקרו, בעל חברה לייצור מזון לבעלי חיים שנסחט על ידי אחד הנאשמים, קיבל ממנו טלפונים מאיימים : "אם לא תשלם 100,000 שקל, אני אשרוף את העסק שלך ואהרוג אותך ואת הילדים שלך"; "מה עם הדבר, אתה רוצה שנפגע בבן שלך או שיפוצצו אותך ואת הבן שלך". זאת אמר לאחר שיום קודם זרק הנאשם מטען חבלה לחצר ביתו של הקורבן, וכתוצאה מכך נגרם נזק לביתו ולרכבים שחנו בסמוך. בפעם אחרת שלח לו גם סרטון שבו נראים צילומי אבטחה מאירוע השלכת המטען לעבר ביתו.

לאחר שלושה חודשים של פעילות חקירה סמויה בליווי הפרקליטות, ועם גיבוש התשתית הראייתית נגד החשודים, עצרו שוטרי משטרת ישראל את החשודים והוגשו נגדם בקשות למעצר עד תום ההליכים וכתב אישום.

משטרת ישראל פועלת נגד ארגוני הפשיעה בתחומים רבים, תוך מתן דגש מיוחד על עבירות של סחיטה באיומים נגד בעלי עסקים, אשר מוצאים את עצמם לא רק תחת המעמסה של ניהול עסק עצמאי, אלה גם במצב בו הם ובני משפחותיהם מאויימים ונזקים נגרמים לעסקיהם ורכושם הפרטי.

משטרת ישראל מפעילה את כל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להילחם בתופעה ותעשה ככל הנדרש כדי להבטיח את שלום המתלוננים, לעצור את העבריינים ולהובילם באזיקים אל בית המשפט.

משטרת ישראל קוראת לכל אזרח שנפל קורבן לעבירה המלווה באיומים, לא להיכנע לסחיטה ולדווח לנו על כך מיד. הניסיון המצטבר במגוון עבירות סחיטה באיומים מלמד כי התשלום או הציות לאותו עבריין לא מבטיח דבר ואף מעודד, לא אחת, את העבריינים להעמיק את הסחיטה וכן להמשיך ולבצע את זממם נגד אותו קורבן וקורבנות נוספים.

 

תגובות

מומלצים