סכנת כליה לכליות

בקרב האוכלוסייה הבוגרת שכיחות תחלואת כליות מגיעה ליותר מ-10% והתחלואה עולה, עם התארכות תוחלת החיים, במחוז חיפה וגליל מערבי יש כ-1000 מטופלי דיאליזה.

13.04.2018 מאת: פורטל הכרמל
סכנת כליה לכליות

צילום דוברות כללית

מחלת כליה הינה מגיפה שקטה, כי המחלה בשלביה הראשונים אינה מורגשת. אולם יש חשיבות רבה בפעולות מניעה ואיתור מוקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפוכים לכליות, עד כדי תלות בדיאליזה, צורך בהשתלת כליות וסכנת חיים. אכן, במחוז חיפה יש כיום לא פחות מ-1000 מטופלי דיאליזה. המודעות למחלה אינה מספקת ועל כן בחר צוות הנפרולוגיה המונעת של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי לנצל את יום הכליה הבינלאומי למתקפת הסברה, מעבר לפעולות איתור והדרכה שהוא עורך באופן יזום במהלך כל השנה.

ד"ר ויקטור פרחויקי מנהל השירות הנפרולוגי המרחבי של כללית בקהילה בחיפה וגליל מערבי ובבי"ח כרמל מקבוצת כללית, מסביר כי שכיחות מחלת הכליה באוכלוסיה הכללית הינה 1%, אך היא נוסקת ל-10% ויותר בקרב האוכלוסיה הבוגרת ועל כן שכיחותה במגמת עליה על רקע הזדקנות האוכלוסיה והתארכות תוחלת החיים.

כמו כן, גורמי הסיכון הם סוכרת, עישון, מחלות לב וכלי דם, צהבת סי ורקע משפחתי. אורח החיים שלנו תורם לעליה בשכיחות התחלואה, כי הוא גורם לעליה בשכיחות סוכרת, מחלות כלי דם ולב ויתר לחץ דם ובאוכלוסיות מסוימות עדיין יש שכיחות גבוהה של עישון – כל אלה מהווים גורמים לכמחצית ממקרי תחלואת הכליות.

כדי להעלות מודעות לנושא, יצאו ד"ר פרחויקי וניהל ח'טיב - מנהלת הסיעוד בנפרולוגיה המונעת של כללית לאולפני הרדיו לשעה של העברת מידע ונתן תשובות לקהל. ניהל הופיעה גם בטלויזיה בערבית באותו נושא והעבירה מידע לאוכלוסיה הערבית שנמצאת בסיכון בגלל הרגלי חיים כמו עישון ותזונה.

במהלך יום הכליה הפעילו צוותי כללית שני דוכני מידע ובדיקות: ברחבת הכניסה למרכז רפואי לין וברחבת הסופרפארם בקריון, תחת הכותרת:  האם אתה בסיכון למחלות כליה? לפונים לדוכן נלקחו אומדני סיכון למחלה, כגון: לחץ דם, דופק, משקל עודף, עישון וסוכרת, ניתנה הדרכה ובעת הצורך הומלץ לפנות להמשך מעקב על ידי הרופא המטפל. כמו כן, חולקו חומרי הסברה והדרכה.

 

תגובות

מומלצים