עיצום כספי על חברה שהטעתה בפרסומים

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מודיעה על כוונתה להטיל קנס בסך 242,400 ₪ על חברת נאוקן שמשווקת התכשיר "ואלור הומני" שהוצג כבעל יכולות לריפוי סרטן, החברה הציגה בפרסומים מידע ללא תימוכין וביסוס מדעי ורפואי באשר לסגולות הרפואיות של התכשיר.

10.10.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עיצום כספי על חברה שהטעתה בפרסומים

 

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת נאוקן בע"מ על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי בסך 242,400 ₪. כוונת החיוב נשלחה למנכ"ל החברה.

לחברה אין הפרות קודמות ולכן העיצום הכספי הופחת ב 20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (במקור הסכום היה 303,000 ₪ ופחת ל 242,400 ₪).

יודגש כי לחברה קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן לטעון הן כנגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.

החקירה החלה בעקבות עבודת מודיעין ומידע שהתקבל ברשות, מהחקירה עולה כי:

חברת נאוקן בע"מ המשווקת את תוסף התזונה ואלור הומאני - valor humani, הטעתה בפרסומים שונים את הצרכנים על ידי ייחוס סגולות רפואיות שאין להן תימוכין כלל. החברה פרסמה כי שימוש במוצר יועיל וישפר את מצבם הבריאותי של חולי הסרטן על סוגיו השונים, וזאת בניגוד לחוות דעתו של יו"ר הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום במשרד הבריאות ד"ר טל לביא, ובניגוד לחוות דעתו של יו"ר המועצה הלאומית למניעה ואבחון וטיפול במחלות ממאירות פרופ' אליעזר רובינזון.

המסרים והתוצאות הרפואיות המתוארות בפרסומי החברה, הוצגו ללא תימוכין ואין בהם כדי לבסס מדעית ורפואית פעילות רפואית כלשהי של תוסף התזונה בפרט ביחס למחלות הסרטן.

כמו כן, החברה פרסמה את המוצר תוך אזכור שמותיהם של מוסדות רפואה ומחקר מוכרים בישראל (בית החולים הדסה ומכון ויצמן), באופן בו ניתן להבין כי מוסדות אלו נותנים חסותם למוצר, וזאת על אף התנגדות בית החולים הדסה עין כרם לעשות כן.

 במסגרת החקירה נאספו חומרים מהחברה ומנכ"לית החברה נחקרה במשרדי הרשות.

מהחקירה עולה כי באתר החברה נכתב כי:

"במחקרים נמצא באופן חד משמעי כי ואלור הומני הורג את התאים הסרטניים, ומראה תוצאות טובות יותר מאשר טיפולים כימותרפיים".

"חולי סרטן כבר החלו להשתמש בואלור הומני וישנם כבר תוצאות בשטח על מטופלים רבים, כולל מטופלים בשלבי החלמה טוטאלית."

"אין התנגשות של המוצר עם טיפולים קונבנציונליים וגם המחקרים וגם הלקוחות בשטח, הראו תוצאות יותר טובות בכמה וכמה מקרים".

"מחקר פרה-קליני חדש שנערך בתכשיר בפארק הטכנולוגי של הדסה עין כרם, מראה בצורה חד משמעית פעילות אנטי סרטנית של מוצרי valor humani השונים."

"מטופלים עם סרטן ערמונית, עצם, לימפומה, מילומה נפוצה, סרטן כבד, סרטן השד וכו' שקיבלו את התכשיר הראו הטבה משמעותית במדדים הסרטניים".

"מדובר במחקר המתמשך למעלה מ-18 שנה ואיננו מתבסס רק על מיצוי צמחים אלא על הליך ייחודי המתגלה כיעיל".

"העובדות מדברות בעד עצמן, תוצאות ניסויי מעבדה בשילוב עם דיווחי המטופלים שנטלו את התכשיר מראות שיש בפירוש סיכוי אמיתי להצלת חיים."

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי: "יחוס סגולות רפואיות למוצרים הנחזים ל"תרופות פלא" הינו הטעיה חמורה שלעיתים עלולה אף לפגוע בבריאות הצרכן, להחסיר ולמנוע ממנו טיפול רפואי מציל חיים. מדובר בניצול חולשתם של חולים בשעה הקשה להם מכל, כאשר הם השתכנעו לרכוש את התכשיר הנמכר לצרכנים באלפי שקלים. הרשות לא תאפשר לבצע הפרות חמורות מהסוג הנ"ל ותפעל למיצוי הדין כנגד המפרים ".

סעיפי חוק הגנת הצרכן לפיהם החברה נמצאה מפרה:

סעיף 2(א)(4)– איסור מסירת מידע העלול להטעות את הצרכן בכל עניין מהותי (השימוש שניתן לעשות בנכס או בשירות, התועלת שניתן להפיק מהם והסיכונים הכרוכים בהם מהווים מידע מהותי).

סעיף 2(א)(10) – איסור מסירת מידע העלול להטעות את הצרכן בכל עניין מהותי (החסות, העידוד או ההרשאה שניתנו לייצור הנכס או למכירתו או למתן השירות מהווים מידע מהותי).

סעיף 2(ג) – איסור הטעיה בפרסומת.

 

תגובות

מומלצים