עלות הסגר למשק 2.5 מיליארד ש"ח לשבוע איך זה ישפיע על העסקים בכפרים?

בבנק ישראל מעריכים, שבניגוד לסגרים קודמים המשק הישראלי מוכן יותר, אך העלות תהיה גבוהה, וזה לא כולל עלויות מתמשכות שייגרמו מפשיטות רגל של עסקים ואבטלה מתמשכת, בעסקים בכפרים לא ברור איך ניתן לעבור את התקופה הנוכחית מבלי להתרסק.

28.12.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עלות הסגר למשק 2.5 מיליארד ש"ח לשבוע איך זה ישפיע על העסקים בכפרים?

 

רגע אחרי ההתאוששות העסקית הקטנה מהסגר השני, מגיעים לסגר השלישי והמצב הולך למטה ולא מתייצב, העסקים בכפרי הכרמל נמצאים במצב גוסס ללא פרנסה וללא שום תקווה עתידית.

העסקים ממשיכים לשלם שכר דירות, מסי ארנונה ותשלומים עבור תאגיד המים והביוב, חשמל ועוד ובתמורה ההכנסות הן דלות ועכשיו עם הסגר השלישי גם את ההכנסות האלה הם יאבדו.

בעלי עסקים אמידים הצליחו לשרוד את הסגרים הקודמים לעומתם בעלי עסקים קטנים קרסו וסגרו את העסקים.

רבים מהתושבים נמצאים בחל"ת מהסגרים הקודמים ורבים איבדו את מקום עבודתם, שזה לעצמו מהווה פגיעה מאוד קשה במשפחות ומשליך רבות על צדדים אחרים בחברה, כמו עלייה באחוזי האלימות במשפחה.

כמה עלו הסגרים הראשון והשני ? בנק ישראל עושה חישוב ומדגיש כי עלות הסגר השלישי תהיה נמוכה מעלות הסגרים הקודמים.

ב-23.12.2020 אושרה בממשלה החלטה על מעבר לסגר הדוק שהתחיל אתמול ראשון 27.12.2020 ב-17:00 למשך שבועיים לפחות. ההחלטה המרכזית היא על סגירת מקומות עבודה שמקבלים קהל, ובראשם המסחר, השירותים האישיים מקרוב ובתי המלון באיים הירוקים.

בנוסף, הפעילות הפרונטאלית במערכת החינוך לכיתות ה' עד י' תופסק. היציאה מהבית לצרכים שאינם מותרים תוגבל לק"מ אחד. מסעדות, שסגורות לישיבה עוד מהסגר השני, יוכלו לפעול רק במשלוחים. נציין כי מרבית החינוך הלא-פורמאלי (חוגים), פעילות התרבות ואולמות האירועים סגורים עוד מהסגר השני וצפויים להישאר כך. בתזכיר קצר זה נעריך את העלות של הכניסה לסגר השלישי, על בסיס ניסיון העבר.

על סמך נתוני החשבונאות הלאומית (לשלושת הרביעים הראשונים) ואינדיקטורים נוספים, ביצעה חטיבת המחקר של בנק ישראל הערכה לגבי שיעור הפעילות במשק בכל אחד מהחודשים ינואר-אוקטובר. 

כלכלני הבנק מעריכים כי שיעור הפעילות הממוצע שהיה בחודש אפריל, בו חל הסגר הראשון, עמד על 80%. כלומר שרמת הפעילות הייתה נמוכה ב-20% מזו שהייתה צפויה להתקיים בהיעדר הקורונה והסגרים שהוטלו בגינה. יש לציין כי זה הממוצע לאפריל, כאשר בסוף החודש כבר החלו הקלות ובתחילת החודש חל חול המועד פסח בו הפעילות ממילא נמוכה. לכן, ניתן להעריך שבשיאו של הסגר הראשון, לפני חג הפסח, שיעור הפעילות היה נמוך יותר.

אחרי הסגר הראשון, כאשר נפתח המשק, הפעילות זינקה מהר כך ששיעור הפעילות הממוצע בחודשי הקיץ (לפני הסגר השני) עמדה על 95%. הסגר השני, שהחל בסוף ספטמבר, גרר פחות פגיעה בפעילות על אף שההוראות בו היו מחמירות ביחס לסגר הראשון. הפגיעה הפחותה בפעילות נבעה, ככל הנראה, מהיערכות של העסקים לעבודה מרחוק וקיום חלקי של ההנחיות.

לפי הנתונים כלכלני הבנק מעריכים שבממוצע בחודש אוקטובר, שיעור הפעילות עמד על 88%. משמעותו של כל שבוע בו הפעילות ברמה זו, להבדיל מפעילות מלאה, הוא הפסד תוצר של 3.2 מיליארד ש"ח.

      שיעור הפעילות והעלות השבועית הממוצעת בחודשים נבחרים

חודש

אפיון

שיעור הפעילות

עלות שבועית כוללת (ביחס לפעילות מלאה)

מיליארדי ש"ח

אפריל

סגר I

80%

5.4

יולי-אוגוסט

שגרת קורונה

95%

1.3

אוקטובר

סגר II

88%

3.2

 

 

לקראת הסגר הנוכחי קיימים גורמים בגינם העלות השבועית של הסגר צפויה להיות נמוכה מזו שהייתה בסגר באוקטובר, שעלותו כאמור הוערכה בכ-3.2 מיליארדי ש”ח לשבוע:

  1. בשלב זה הנחיות הסגר הן פחות חמורות מאשר אלו שהיו בסגר השני: מקומות עבודה ללא קבלת קהל רשאים להמשיך לפעול באופן חלקי ומערכת החינוך לגילים הצעירים תפעל במתכונת רגילה.
  2. סביר שהעסקים במשק הוסיפו להיערך לפעילות בצל סגר.

 

גורמים בגינם העלות השבועית של הסגר הקרוב צפויה להיות גבוהה מזו שהייתה באוקטובר (3.2 מיליארד ש”ח):

  1. האומדן לאוקטובר הוא ממוצע חודשי, כאשר בסוף החודש (החל מה-19.10), החלו הקלות בסגר.
  2. הסגר באוקטובר היה בתקופת חגים בה ממילא הפעילות הכלכלית נמצאת בעצימות נמוכה מהרגיל. לעומת זאת, כעת הסגר יחול כולו על ימי פעילות עסקית רגילה (ללא חגים).

בשקלול מכלול גורמים אלו, ניתן להעריך כי העלות השבועית של הסגר עומדת על כ-2.5 מיליארד ש”ח לשבוע שמשקף שיעור פעילות של כ-90% במשק.

כמובן שהמדובר בעלות הישירה בלבד בתקופת הסגר. היא אינה כוללת עלויות מתמשכות שייגרמו, למשל, מפשיטות רגל של עסקים ואבטלה מתמשכת. כמו כן, נספרות באומדן העלויות רק פעילויות שערכן הכספי מכוסה בהגדרות התמ”ג של החשבונאות הלאומית. כלומר, היא אינה כוללת פגיעות כגון פגיעה בחופש התנועה של האזרחים, תועלת לפרטים שאינה מתומחרת בכסף (טיולים בטבע, ביקור משפחה), פגיעה בבריאות כתוצאה מדחיית טיפולים רפואיים לא דחופים ועוד.

 

פורטל הכרמל והצפון ימשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות הכלכליות וציבור העסקים מוזמן לעדכן בכל נושא באמצעות מייל מערכת editor@karmel.co.il  -  editor@karmelp.co.il

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים