עלייה במספר הילדים שמפונים עם קוצר נשימה בכפרי הכרמל

הורים צריכים לשים לב כי תינוקות נוטים להיות חולים קשים יותר זאת משום שאצלם דרכי הנשימה קטנים יותר והמערכת החיסונית שלהם יותר חלשה וגופם מתמודד פחות טוב עם וירוסים וחיידקים, החשיפה הראשונה שלהם לזיהומים ויראליים יכולה להסתיים באשפוז בבית חולים.

21.10.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עלייה במספר הילדים שמפונים עם קוצר נשימה בכפרי הכרמל

 

בכפרי הכרמל דאלית אל כרמל ועוספיה נרשמת עלייה במקרים של פינוי ילדים ותינוקות עם קשיי נשימה.

בתקופת המעבר בין העונות ילדים ומבוגרים מפתחים מחלות שונות, והם יכולים לבטא את מצבם הגופני, בקרב התינוקות זה מצב אחר כיוון שהם אינם יכולים לבטא את מצבם, לכן על ההורים לשים לב לסימנים המעידים על מצבו הכללי של התינוק.

תינוק שאין לו תיאבון או שהוא ישנוני מידי מחייב פנייה לרופא, ככל שהילד יגיע מוקדם לרופא כך ניתן יהיה לטפל בו ולהקל עליו מהר יותר.

תינוק שסובל מקשיי נשימה הוא לא שקט, יפתח שיעול טורדני ויבש, ישמיע צפצופים או חרחורים בעת נשימה, יתאמץ בנשימה, ובמצב קיצוני ישתנה גוון עורו עד כדי כיחלון.

קושי נשימתי הוא מצב בו האדם מתקשה לשאוף ולנשוף בקלות. זה יכול לנבוע, בין השאר, מגודש באף, ליחה מרובה או יובש המוביל לשיעול טורדני.

תחלואה של כלי נשימה נעה ממצב קל ועד מצב קשה, כלומר נזלת, שיעול, חום, זיהום של כלי נשימה עליונים או ברוניכיוליטיס ועד דלקת ריאות שמצריכה טיפול באנטיביוטיקה.

יש קשיי נשימה הנובעים ממחלות ריאה כרוניות ואחרים נובעים ממחלות ששכיחותן גבוהה יותר בחורף, שמקורן בחיידקים או נגיפים ויראליים.

כיצד למנוע הידבקויות במחלות החורף?

מומלץ מאוד לחסן תינוקות מגיל חצי שנה נגד שפעת ובכך להפחית כמעט לחלוטין את ההידבקות במחלה. חשוב מאוד גם לחסן נגד שעלת, מחלה שעלולה בהיעדר חיסון, להפוך למסוכנת.

להרחיק את הילדים מאנשים או ילדים אחרים חולים.

ילדים קטנים ובעיקר תינוקות לא מצליחים לישון בלילה כאשר האף סתום או כשיש דלקת בדרכי הנשימה.

ניתן להגביה מעט את המזרן בחלק עליו מונח ראשו של התינוק כך שיהיה גבוה יותר משאר הגוף. ניתן גם לסייע באמצעים תרופתיים כמו טיפות אף להקלה על הגודש או סירופ מכייח להוצאת הליחה. אם הילד סובל גם מחום גבוה יש לתת תרופה להורדת חום.

לגבי תינוקות וילדים שיש להם מחלות נשימתיות מועדים לזיהומים חוזרים, בעיקר כאשר כאשר הם נחשפים לזיהומים ויראליים או אלרגניים המעוררים התקפים, לקבל חיסון נגד שפעת כדי למנוע סיבוכים נוספים כתוצאה מתחלואה.

זיהום בדרכי הנשימה יכול להיגרם ממחלה שכיחה כמו נזלת או חום שמקורו בזיהום של דרכי הנשימה העליונים. במקרים של ברונכיליוטיס או דלקת ריאות החמרה במצב הילדים עלולה להגיע עד אשפוז בבית חולים. לכן כאשר יש חום גבוה ומתמשך יש לפנות לייעוץ אצל רופא הילדים, במיוחד כשנלווה לחום גם קוצר נשימה או נשימה מהירה מאוד.

 

תגובות

מומלצים