ערעור על קלות עונש

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון הודעת ערעור על עונש מקל של 30 חודשי מאסר בפועל בלבד שהושת על שלושה אחים, אשר תקפו באכזריות ושדדו נהג מונית בן 62 בחיפה, "מתבקש מבית המשפט מסר חד וברור של ענישה חמורה ומרתיעה".

13.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
ערעור על קלות עונש

 

בהודעת הערעור ציינה הפרקליטות, כי "כחלק מהמאבק בתופעת מעשי השוד, בעיקר כלפי נהגי מוניות ובתי עסק הפעילים בלילה, מתבקש מבית המשפט מסר חד וברור של ענישה חמורה ומרתיעה, אשר יבטא את הגינוי של הפגיעה בקורבנות תמימים אשר במסגרת עיסוקם עובדים בלילות בגפם ופגיעים בשל כך למעשי שוד".

האחים רואד, יניר וחמודי טאלב הורשעו בכך שתקפו באכזריות ושדדו נהג מונית שהסיעם בשעת לילה מאוחרת באוגוסט אשתקד. במסגרת התקיפה, הכו הנאשמים את נהג המונית בפניו, חנקו אותו מאחור, דרשו את כספו ושדדו את ארנקו ואת הטלפון הנייד שלו. כתוצאה מהאלימות הקשה נגרמו למתלונן, בן 62, חבלות חמורות. הנאשמים הורשעו בשני תיקים נפרדים בביצוע עבירות של שוד בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות וביהמ"ש המחוזי בחיפה גזר עליהם עונש של 30 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי למתלונן. בגזירת דינו, התחשב בית המשפט המחוזי בנסיבותיהם האישיות של הנאשמים, כל אחד לפי חלקו ובין היתר בעובדה שעקב נגיף הקורונה שירות בתי הסוהר מגביל ביקורים והעברה של ציוד אישי.

מכאן הערעור, במסגרתו מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון להחמיר בעונשם של שודדים, "וזאת במסגרת המאבק בתופעת האלימות, אשר מעשי שוד הם אחד מביטוייה המכוערים... נוכח תופעת מעשי השוד, בעיקר כלפי נהגי מוניות ובתי עסק הפעילים בשעות הלילה, מתבקש מסר ברור וחד משמעי מבית המשפט אשר יבהיר את הפסול שרואה החברה בהתנהגות מעין זו ויבטא את הגינוי של הפגיעה בקורבנות תמימים שבמסגרת עיסוקם עובדים לבד ובשעות לילה מאוחרות  ובכך מהווים "טרף קל" למעשי שוד".

עוד צוין, כי בית המשפט המחוזי לא לקח בחשבון את עברם הפלילי המכביד של הנאשמים ואת המסוכנות הרבה הנשקפת מהם. "המחוקק נתן ביטוי לחומרה הרבה שיש בעבירות שוד בנסיבות מחמירות, בענייננו בחבורה, וקבע לעבירה זו עונש מירבי של עשרים שנות מאסר. בנסיבותיו של המקרה הזה, כאשר שלושת המשיבים יחדיו תקפו בצורה קשה את המתלונן, לא היה כל מקום להטיל עונש שנמוך מחמישית מהעונש המקסימלי של העבירה", נכתב בהודעת הערעור.

הודעת הערעור הוגשה ע"י עו"ד רחל מטר, מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.

 

תגובות

מומלצים