פיצוי של למעלה מ- 1.6 מיליון שקל להורים שבתם נולדה חרשת

בדיקות סקר גנטיות עשויות למנוע לידת ילדים עם מומים שונים. זוג הורים מאזור חיפה,  שפנו למכון הגנטי בביה"ח "בני ציון" גילו שהייעוץ שקיבלו לא היה מלא וכתוצאה מכך נולדה להם בת שסובלת מחרשות מלאה.

07.09.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פיצוי של למעלה מ- 1.6 מיליון שקל להורים שבתם נולדה חרשת

עו"ד יסמין גודיס, צילום גיא גרוס

 

ההורים, באמצעות עוה"ד נעמי לביא, ארנון אפרת ויסמין גודיס - דרור, תבעו בבית משפט המחוזי  בחיפה את מדינת ישראל- ביה"ח בני ציון על רשלנות רפואית . לטענת עורכי דינם ההורים ממוצא אשכנזי  קיבלו מהיועצת של בית החולים " רשימה של בדיקות גנטיות לביצוע ורשימה  נוספת תחת הכותרת "לא מומלצות".  לשאלת האם מה משמעות הרשימה הזאת? השיבה היועצת הגנטית במכון " איך אפשר לדעת אם עובר יוולד עיוור או חרש"?"  כלומר, לבדיקה גנטית אלו אין משמעות אופרטיבית. לכן, האם לא ביצעה את הבדיקות ה"לא מומלצות".

 

בתשובות שהתקבלו לבדיקות שבוצעו  נמצא כי האם "אינה נשאית למוטציות שנבדקו". כשנה לאחר מכן נכנסה האם להריון במהלכו כל הבדיקות שנעשו היו תקינות. אולם מיד לאחר הלידה התברר שהתינוקת סובלת מחרשות מלאה.

 

ההורים ההמומים פנו ליועץ גנטי פרטי שהסביר כי הסיבה הכי שכיחה לחרשות הינה מוטציות בגן הקונקסין.  בבדיקת דם התברר כי התינוקת נשאית של שתי מוטציות מהגן הזה ולכן היא חרשת. כמו כן התברר כי כל אחד משני ההורים נשא של אחת המוטציות של הגן שנמצאו בבתם. במקרה כזה לו היו יודעים ההורים עובדה זו היו דואגים לבדיקה בשבוע ה-12 להריון שבאמצעותה  ניתן לגלות עם העוברית "ירשה" את המוטציה ואז היו מפסיקים את ההריון.

 

לטענת התביעה היועצת ב"בני ציון" התרשלה שלא מסרה להורים מידע מלא אודות הבדיקות ה"לא מומלצות" ומידע שגוי לביצוע בדיקות לאיתור המוטציות בגן הקונקסין.

 

במסגרת הסכם פשרה שקיבל תוקף של פסק דין, נקבע שההורים יקבלו ממדינת ישראל- בני ציון,  סך של 970,000 ₪. כאשר הפיצוי הכולל קצבת ילד נכה מהביטוח הלאומי יעמוד על סך 1,644,000 ₪.

 

 

תגובות

מומלצים