פיתוח נוסף בנושא מניעה וטיפול באלרגיה

אנשים רבים סובלים מאלרגיה מחלה שתוקפת בכל ימות השנה, במיוחד בקרב ילדים ומבוגרים, הסובלים במיוחד הם חולי האסתמה שדרכי הנשימה שלהם רגישות מלכתחילה, פיתוח ישראלי חדש לטיפול באלרגיה, רבים הופכים לאלרגיים בגיל מבוגר.

13.05.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פיתוח נוסף בנושא מניעה וטיפול באלרגיה

 

באתר מד"א, הוקם עמוד רשמי לנושא מניעה וטיפול באלרגיה.


עליה דרסטית במקרי האלרגיה, בישראל מופיעה אצל כ-15% מהאוכלוסייה, בארצות מסוימות מגיעה לכ-20% ויותר, מדובר בתופעה עם רקע תורשתי ואכן, אם אחד ההורים סובל ממנה, הסיכון ללקות בה מוכפל.

הפריחה העונתית הכבדה גורמת לעליה ניכרת במספר הפניות למחלקות האלרגיה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. גורם נוסף לעליה במספר הסובלים מתגובה אלרגית: רגישות לאבק וחומרי הניקוי במסגרת עבודות הניקוי לקראת הפסח.

עבור רבים, עונת המעבר היא לא רק תקופה  משמחת של פריחה אביבית, אלא גם תקופה שבה יש עליה של ממש בתופעות אלרגיות מהם הם סובלים. השנה הן הופיעו מוקדם בשל חורף אביבי שגרם לפריחה משגשת שהקדימה להופיע כבר בחודש פברואר, יחד עם גלי אבק חמסיניים.

במרפאות האלרגיה של כללית מבחינים בגל פונים של אנשים הסובלים מתופעות של אלרגיה עונתית. ביטוייה הם נזלת ועיניים דומעות - תופעות שהן בעיקר מטרידות אך לעתים, בעיקר לסובלים מבעיות נשימה כמו אסטמה, מהוות גם בעיה רפואית חמורה.

האלרגיה מופיעה בתגובה לחשיפה לאבקנים. האביב הוא תקופת הפריחה העיקרית ולכן נגרם סבל מיוחד למי שאלרגי להם. בנוסף, תקופה זו מאופיינת גם בחמסינים עם רוחות חזקות, כפי שהיה רק לאחרונה. הן גורמות לכך שהקופסיות שמכילות את האבקנים של הפרחים נפתחות בכמות גדולה בבת אחת ונישאות למרחק.

מי שרגיש לאבקת הפרחים, חשוף כל הזמן לאבקנים בריכוז גבוה ועל כן חש ברע. כאשר מתווסף לכך זיהום אוויר, המצב מחמיר עוד יותר, כי השילוב עם רוחות החמסין והאבק מחמיר את המצב ומסכן את הקבוצות הרגישות לתחלואה זו ואת התסמינים.

כמובן, שהסובלים במיוחד הם חולי האסתמה שדרכי הנשימה שלהם רגישות מלכתחילה. ככל שהפריחה צפופה יותר, כפי שארע השנה, כן יש יותר נפגעים ובדרגת חומרה גדולה יותר.

בנוסף תודות למזג האויר הנוח, אנו מרבים לטייל בטבע ולכן נחשפים עוד יותר לצמחיה, כולל כזו המעוררת תגובה אלרגית. ברור כי במהלך הפסח שהשנה כולל חול מועד ממושך, יהיו עוד יותר מטיילים שיחשפו לפריחה, לעקיצות דבורים ואז יש חשש שיזנק עוד יותר מספר הסובלים מתגובות אלרגיות.

היבט נוסף, הנצפה במרפאות האלרגיה של כללית מידי שנה לקראת הפסח הוא התגובה הן לאבק והן לחומרי הניקוי בשל עבודות הנקיון לקראת חג הפסח.

הטיפול הוא בעיקר בקבלת טיפול מונע, בהתקרב עונת המעבר.

בחגים אנו מרבים לאכול מחוץ לבית אם כאורחים ואם במסעדות ולא תמיד יכולים לזהות מרכיב מזון שמהווה סיכון עבור מי שהינו בעל רגישות. לכן, אנו ממליצים לכל מי שעבר תהליך איבחוני ונמצא רגיש למזון, שתמיד יהיה מצוייד במזרק אפיפן, זה מציל חיים.

יתן לצפות בלומדה ללא צורך בהתחברות עם שם משתמש וסיסמה.
כמו כן, הוקם עמוד רשמי לנושא מניעה וטיפול באלרגיה באתר מד"א, אשר יתעדכן מעת לעת במידע שימושי נוסף לציבור.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים