צום יום הכיפורים 2020 שונה מכל השנים

מגיפה הקורונה שתוקפת את כדור הארץ מקצה לקצה הביאה את ישראל לציין את יום כיפור במצב חירום לאומי ובסגר מוחלט, למרות שמותר להגיע לבתי כנסת אבל בתנאים מיוחדים, כדי לשמור שהתחלואה לא תגדל כמו שהיא עכשיו בישראל.

27.09.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
צום יום הכיפורים 2020 שונה מכל השנים

 

החל משעה 17:00 הערב עד יום שני בשעה 20:05 חל יום כיפור, שבת שבתון, יום כיפור נחשב לקדוש במיוחד בקרב בני העם היהודי, הוא אחד ממועדי ישראל, הלכתית, סגולתו למחילת עוונות, והמצוות, האיסורים, והמנהגים הרבים הקשורים בכך.

גמר חתימה טובה לעם היהודי בישראל ובעולם.

 

ביום הזה מהערב עד מוצאי יום כיפור אין לנסוע ואין לקיים כל מסחר שהוא בארץ בשום עיר או כפר וכל העובר על החוק יוטל עליו קנס כספי גדול.

יום כיפור ומשמעותו לפי מה שצויין בויקיפדיה

יום הכיפורים חל בעשרה בתשרי ובמוקדו עומדות התשובה והסליחה, ועל פי ציווי התורה נדרש להתענות בו עינוי הנפש.

חז"ל מפרשים במשנה את מהות העינוי הכולל חמישה עינויים: הימנעות מ: אכילה ושתייה, סיכה (סיכת הגוף בשמן), רחיצה, נעילת הסנדל (נעילת נעל עור) ותשמיש המיטה (קיום יחסי אישות).

מצוות התענית, התפילה וההימנעות ממלאכה, זוכות לאחוזי שמירה מהגבוהים ביותר בקרב היהודים, מבין מצוות היהדות. על אף שיום הכיפורים הוא יום צום ותענית, אין אלו מפני אבלות או צרה כבתעניות ציבור אלא בשל קדושתו הרבה של היום. למעשה הוא זכור ונחשב ליום שמח מכיוון שעל פי המקרא וחז"ל, לאחר שמשה רבנו חזר פעם נוספת ושהה בהר סיני 40 יום, שהחלו מראש חודש אלול, נמחל ונסלח לישראל על חטא העגל, ומשה ירד מההר ביום הכיפורים עם לוחות הברית השניים.

בעקבות כך למדו ישראל ממשה את דרכי הסליחה והכפרה הציבוריים באמצעות התפילה ועבודת המקדש ונקבע יום זה כיום המסוגל במיוחד לסליחה וכפרה.

מאז שימש מדי שנה כאחד המועדים הבולטים באירועי עבודת המקדש והיווה מעמד לאומי מרכזי בימים בו היה קיים בית המקדש.

יום הכיפורים מכונה במקרא "שבת שבתון", ומקרא קודש, ובמשנה מוזכר כאחד מהימים הטובים שהיו לישראל (ביחד עם ט"ו באב.

ביום הזה לפני 47 שנים פרצה מלחמת יום כיפור, פתיחת המלחמה על ידי מדינות ערב הפתיעה את המודיעין של צה"ל, שלאחר הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים ב-1967 לא צפה את מועד פתיחתה, את עוצמת המתקפה, את מהלכי הפתיחה ואת מאפייני הלוחמה של צבאות ערב.

עם זאת, עד סוף המלחמה הצליח צה"ל להפוך את הגלגל, להתאושש מההלם הראשוני ולנצח במלחמה.

מלחמת יום הכיפורים התאפיינה בשימוש בטקטיקות ובטכנולוגיות לחימה חדשות וביטאה תפישׂה אסטרטגית ומערכתית חדשה ביחס להתמודדות צבאות ערב מול צה"ל, בייחוד מצד צבא מצרים.

המלחמה הייתה גם לזירת עימות כחלק מהמלחמה הקרה, כאשר מדינות ערב נתמכו וחומשו על ידי ברית המועצות, בזמן שישראל נתמכה על ידי ארצות הברית, ולמוקד מתח בין גושי ככל שהתארכה המלחמה והכף נטתה לטובת ישראל, עד כדי איום סובייטי מוחשי להתערבות צבאית.

במלחמה הזו צה"ל אבד מעל כ2000 לוחמים ביניהם דרוזים מהגליל והכרמל, יהיה זכרם ברוך

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים