צמח חדש התגלה בישראל בר דרבן הסירה

מזל טוב, במזרח גוש עציון, באתר בו התגלו בשנה האחרונה מספר רב של צמחים נדירים שמופיעים כמעט רק שם, התגלה בימים האחרונים צמח חדש ולא מוכר בישראל: בר דרבן הסירה, הצמח ממשפחת הנוריתיים התגלה במסגרת סיור בוטני-ארכיאולוגי שנערך לאחרונה באזור.

04.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
צמח חדש התגלה בישראל בר דרבן הסירה

צילום: אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע.

 

הצמח, שמעולם לא תועד בשטח ישראל, נמצא במהלך סיור בוטני-ארכיאולוגי שערכו מספר בוטנאים, ארכיאולוג ומלווים, ביניהם פרופ' אבי שמידע - בוטנאי מן המחלקה לאבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה של המכון ע"ש סילברמן למדעי החיים באוניברסיטה העברית בירושלים, עפרה פרידמן - אוספת זרעים לשימור עבור בנק הגנים ואוהד בנימיני, איש טבע ומדריך בבית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע.

"בתחילת הסיור, הבחנו בצמח חריג ולא מוכר'' מספר אוהד בנימיני. ''משהתקרבנו אליו ראינו את הפרחים הקטנים והמיוחדים, והבנו מיד כי לפנינו עומד מין חדש לישראל, שלא נצפה בגבולות הארץ לפני מציאה זו. את הצמח הכרנו מתמונות של ד״ר אורי פרגמן-ספיר, שצולמו בירדן. פרופ' שמידע מיד הזכיר לנו את השם - בר דרבן הסירה".

בנימיני מציין כי הצמח שייך למשפחת הנוריתיים, לה נציגים רבים בישראל והסוג ״בר דרבן״ קרוי כך על-שם ה״דרבן״ - אותו איבר מאורך שנמצא בחלק העליון של הצמח ובו מצוי הצוף. "האזור בו נמצא הצמח אינו שטח שנסקר מספיק מבחינה בוטנית, ובכלל, שטחים כאלה מזמנים פעמים רבות מציאות חדשות ומרגשות, בבית גידול מיוחד ונידח. בית הגידול מזכיר את בית הגידול בירדן - איזור גבוה ומדברי למחצה".

ומהי המשמעות של התגלית, מבחינה אקולוגית? לפי בנימיני, כרגע איננו יודעים, אך – עובדת היותו צמח חדש לישראל מצריכה מעקב וניטור אחר אוכלוסייתו, חיפוש פרטים נוספים באיזור הקרוב ובכלל, ולשמור על אוכלוסייתו ועל צמחים נדירים נוספים בסביבתו הקרובה. "בדומה לתגליות בוטניות נוספות – הדיווח המלא על התגלית המרתקת יעלה לאתר האינטרנט של כתב העת לצמחי ישראל, 'כלנית'. אנחנו מאושרים על המציאה המרגשת וכבר מצפים לבאה". אומר בנימיני

 

תגובות

מומלצים