קרב חטין ותפילה משותפת לשלום

המועדון הישראלי לשחזור היסטורי ממלכת ירושלים ומשתתפים מחו"ל שחזרו את הקרב בקרני חטין במתכונת אותנטית כפי שהתרחש לפני 832 שנים ב 1187 בין הצלבנים הנוצרים של ממלכת ירושלים הצלבנית ובין הכוחות המוסלמים בראשות הסולטן צאלח א-דין.

06.07.2019 מאת: פורטל הכרמל
קרב חטין ותפילה משותפת לשלום

 

להיסטוריה יש הרבה ערך והשפעה על אזורים שונים בארץ, שיחזור המסע והקרב ההיסטורי של חיטין בין הצלבנים למוסלמים חוזר לקרני חיטין, לראות את ההיסטוריה בעיניים

זו השנה השמינית שמועדון מועדון "ממלכת ירושלים" המתמחה בשחזור התקופה הצלבנית (מלכד את מועדוני השחזור והסייף ההיסטורי מישראל וחו"ל לאירוע ציבורי מרתק ואטרקציה תיירותית מלהיבה.

בסיום האירוע התקיימה תפילה משותפת של נציגי שלוש הדתות בסיוע מועצה אזורית גליל תחתון אשר תומכת באירוע מזה מספר שנים.  

השחזור ההיסטורי החי התקיים כמידי שנה ביוזמת חברי מועדון REGNUM HIEROSOLYMITANUM "ממלכת ירושלים" על ציודם ועד כמה שניתן קרוב למקור: שריונים, קסדות, חרבות, רומחים וקשתות, חלקם רכובים על סוסים, וחלקם נעים רגלית.

 ההפקה המורכבת כללה הכנת הציוד המגוון, אימונים בטכניקות הסייף וירי בחץ וקשת ותכנון לוגיסטי כגון מסלול המסע, מוסיקה וריקודים אותנטיים (במשתה הלילה לפני הקרב). האירוע התקיים בסיוע פעיל של המועצה האזורית גליל התחתון ורשות הטבע והגנים ולאחרונה גם בתמיכה של מועצה אזורית עמק יזרעאל.

במהלך המיזם הוגדרו מקומות ושעות של מפגשים עם קהל הצופים. כגון: מחנה אבירים בעינות ציפורי, כפר קדם, ומתחם הקרב עצמו בקרני חיטין.

חשיבות הפרויקט היא בהכרת הנוף התרבותי וההיסטורי כחלק מתולדות ארץ ישראל והגליל התחתון.

הקהל לוקח חלק באירוע דרך חוויה אישית וקבוצתית, בהתחברות לנוף הגיאוגרפי, פיתוח תיירות היסטורית של האזור ותיירות אקולוגית בפרט, בהכרת התרבויות המקומיות המגוונות, בהכרה ושמירה על מלאכות מסורתיות.

מטרת הפרויקט להפוך לאירוע בינלאומי, בדומה למיזמים דומים ברחבי העולם ולתרום לקהילה המקומית והבינלאומית. זהו פרויקט השחזור הראשון והיחיד בארץ ומיוחד במינו וההתעניינות באירוע מרתקת ומעוררת וסקרנות רבה בקרב מדינות וקהילות רבות ברחבי העולם.

ההתעניינות באירוע מושכת אליה משתתפים מחו"ל- מארצות כמו מספרד, גרמניה, בלרוס, ארה"ב, אוקראינה, פולין, קפריסין, מולדביה ורוסיה (חלקן מקיימות פסטיבלים לאורך שנים), חברי מועדוני השחזור בעולם נמצאים בקשר הדוק עם עמיתיהם בישראל ולוקחים חלק באירועי שחזור במדינות השונות באופן הדדי.

סיפור הקרב

הקרב הגורלי התרחש לפני 831 שנים ב-4 ביולי 1187בין הצלבנים הנוצרים של "ממלכת ירושלים הצלבנית" בראשות המלך גי דה ליזיניאן ששלטה על חלקים ניכרים של ארץ ישראל, ובין הכוחות המוסלמים של השושלת האיובית בראשות הסולטן צאלח א-דין ששלטו על חליפות שהשתרעה מתכרית עירק, דרך סוריה ועד למצרים ואפריקה.

הקרב המר היווה את שיאו של אחד המאורעות אשר השפיעו ביותר על ההיסטוריה של א"י בימי הביניים. הצלבנים הנוצרים הגיעו מאירופה במסע הצלב הראשון, בתחילת המאה ה-11. בין הצדדים היו קרבות  מרים לאורך השנים, כוחות הצלבנים הורכבו מאבירים משוריינים מזויינים בחרבות ורומחים ורכובים על סוסים, שהיו ברובם חברי מסדרים צבאיים כטמפלרים והוספיטלרים יחד עם כוחות רגליים של בני ערים וכפרים מאירופה רובו אספסוף שהצטרף למסע ובני הארץ דור שני ושלישי, כולם לרובי מיגון קל מזויינים במגנים וחרבות. חלקם הקטן היו חיילים מקצועיים נושאי רובי קשת.

הכוחות המוסלמים ,שעלו במספרם על הצלבנים הורכבו בעיקר מערבים ממצרים וסוריה רבתי, סודנים וממלוכים, כ ח מחץ היוו ממלוכים וקשתים רוכבי סוסים ממוצא טורקי מצוידים במגנים וקלים בתנועה ומזויינים בקשתות מורכבות.

הקרב והמסע התרחשו  ב-3-4 ביולי, והתקיימו במטרה של כוחות הצלבנים לשחרר את טבריה ממצור המוסלמים, התחלתו הייתה במסע בן 30 ק"מ לכיוון היעד. לאחר מנוחה והתארגנות ליד מעיינות ציפורי, הצלבנים קיבלו החלטה גורלית ויצאו לכיוון טבריה. אחרי מסע קשה וקרב תוך כדי הליכה אל היעד ,עצרו הצלבנים ליד מסקנה-לוביה (קרוב לצומת גולני של היום) אחרי לילה קשה ביקשו הצלבנים למצוא דרך למקור מים והוא מעיין חיטין.

ב 4 ביולי, יום קיץ חם במיוחד, החלה תנועת הצלבנים ליעד, כוחות הצלבנים לפני תחילת המסע  מנו כ-1200 אבירים רוכבים על סוסים,4000 פרשים קלים סרג'נטים ובין 15,000 ל-18,000 חיילים רגילים. מסורבלים בתנועתם בגלל שריונם הכבד וחסרי מים .

המלווים שמנו כמה אלפים ביניהם חיילים מקצועיים נושאי רובי קשת וגם תושבים מקומיים, מגויסים חסרי ניסיון. אחרי יום ההליכה, ספגו הצלבנים אבדות רבות, ובשבת בבוקר, יום הקרב, כבר לא היו באותה כמות.

לעומתם הכוחות המוסלמים היו עדיפים במספרם,כ-45000 לוחמים מהם 12,000 פרשים מקצועיים, טורקים וממלוכים השולטים על מקורת המים.

הקרב התנהל בשטח מישורי למרגלות הר חיטין ועל ההר עצמו בשטח שהיה אפוף דלקות אש ועשן שהיקשו על פעולות הצלבנים.

הניסיון של הצלבנים להתבצר למרגלות ההר לא צלח, וגם התנועה מזרחה לכיוון הכנרת לא הצליחה.

הניסיון להגיע למקורות מים בסמוך לכפר חיטין לא עלה בידם. טבעת הכיתור סביב כוחות הצלבנים התהדקה וכן היה ניתוק הפרשים מכח הרגלים.

הסיבות לתבוסה הנוספות היה משבר המנהיגות ברמת הפיקוד העליון, וחוסר אמון בין מפקדים גבוהים.

כוחות הצלבנים הושמדו כמעט במלואם, חלקם ברח משדה הקרב כ-1000 איש לערך, חלק קטן נפל בשבי והובא לגלות כעבדים בדמשק, וראשו של אחד המפקדים דה שטיון נערף וכן גם אלו  של חברי מסדרים צבאיים שלא רצו להמיר דתם לאיסלם. הייתה זאת תחילת ההתמוטטות של ממלכת ירושלים, שנמשכה במשך המאה ה-12 ועד לתחילת המאה ה-13

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים