רשות הגנת הפרטיות תקבל סמכויות נוספות

קידום תיקוני החקיקה בחוק הגנת הפרטיות שמוביל סגן רה"מ ושר המשפטים גדעון סער, תוביל את רשות הגנת הפרטיות לעמוד כסמכות העליונה ובעלת האופציות המורחבות לפקח ולהטיל סנקציות וקנסות על חברות שמחזיקות בפרטי מידע רגישים של אזרחים.

07.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
רשות הגנת הפרטיות תקבל סמכויות נוספות

 

 

הרשות להגנת הפרטיות מברכת את שר המשפטים וסגן רה"מ גדעון סער על הובלת קידום תיקוני החקיקה בחוק הגנת הפרטיות ומבקשת להודות לו על הנחת הצעת החוק על סדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה אשר אושרה היום.

 

הרשות סבורה כי במיוחד בעת הזו ונוכח התגברותם של אירועי אבטחת מידע, תיקוני החקיקה יובילו לשיפור המשמעותי המתבקש בתחום הגנת המידע האישי בישראל, לרבות הענקת סמכויות אכיפה מנהליות משמעותיות לרשות להגנת הפרטיות ובכלל זה מנגנון עיצומים כספים שיצמצם הפרות יעילות של החוק, וזאת בהתאמה למקובל בעולם. הדבר הכרחי למען ההגנה על הציבור לרבות מניעת אירועי אבטחת מידע עתידיים. 

 

הרשות מברכת את יוזמת השר לקדם בהמשך תיקונים מהותיים נוספים בחוק הגנת הפרטיות במיוחד בתחום זכויות נושאי המידע.

 

חשיבותה של הרפורמה מתחדדת במיוחד לאור אירועי אבטחת המידע שהתרחשו בעת האחרונה לרבות האירוע שהתרחש בחברת סייברסרב לפני ימים אחדים, הממחישים בפועל את הצורך המשמעותי בהגברת ההרתעה וכלי האכיפה של הרשות להגנת הפרטיות - הרגולטור הייעודי האמון על הזכות לפרטיות וההגנה על המידע האישי של הציבור. הרפורמה תחזק את יכולת האכיפה המנהלית של הרשות במקרים של אי עמידה ברמת אבטחת מידע מספקת ע"י מחזיקי מידע, כמקובל בעולם, והם הכרחיים לשם מניעת אירועי דלף עתידיים.

 

כלי האכיפה שמספק חוק הגנת הפרטיות הנוכחי מיושנים, ונחקקו ברובם בשנת 1981. רפורמת דיני הגנת הפרטיות אף הכרחית במיוחד בעת הזו, שכן מעבר להשלכותיה החשובות על חייו ורווחתו של כל אזרח וההגנה על פרטיותו, היא גם משפיעה באופן מהותי על המגזר העסקי ומפחיתה נטל רגולטורי באמצעות צמצום משמעותי בחובת הרישום של מאגרי מידע דיגיטליים. הרפורמה מהווה צעד חשוב גם בראי ההתאמה של ישראל לדיני הגנת הפרטיות המקובלים באירופה ובעדכון סמכויות האכיפה של הרשות כך שיתאימו למציאות הטכנולוגית של ימינו.

 

להלן עיקרי תיקוני החקיקה בחוק הגנת הפרטיות:

  • הפחתת הנטל הבירוקרטי באמצעות צמצום משמעותי בחובת הרישום על מאגרי המידע - במטרה למקד את הפעילות הרגולטורית של הרשות להגנת הפרטיות במאגרים המציבים איומים משמעותיים לפרטיות ולהפחית את הנטל הבירוקרטי על גופים המנהלים מאגרי מידע

  • התאמת ההגדרות בחוק להתפתחויות הטכנולוגיות והחברתיות.

  • הרחבת האכיפה המנהלית של הרשות להגנת הפרטיות - התאמת אמצעי הפיקוח וכלי האכיפה של הרשות להגנת הפרטיות לעידן הנוכחי ולמציאות הטכנולוגית, בדגש על כלי אכיפה מנהלית, ובראשם הסמכות להטיל עיצומים כספיים, תאפשר הרחבת הפעילות בתחומי ההגנה על המידע האישי גם אל מול חברות גדולות במשק.

 

קידום תיקוני החקיקה בחוק הגנת הפרטיות נעשה בהובלת מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט ציבורי- חוקתי) - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי יחד עם מ"מ ראש הרשות להגנת הפרטיות ד"ר שלומית ווגמן וצוות הרשות (עורכי הדין ראובן אידלמן, ניר גרסון ונעמה גורני)

 

מ"מ ראש הרשות להגנת הפרטיות, ד"ר שלומית ווגמן: על רקע מגיפת תקיפות הסייבר על מאגרי מידע רגישים בישראל ודליפת מידע אישי על אזרחים, נחיצות תיקון החוק ברורה. הגברת סמכויות האכיפה המנהלית של הרשות, בדומה למקובל בעולם, הכרחית לשם שיפור ההגנה על הציבור, מניעת אירועי דלף עתידיים ויצירת הרתעה ותמריץ בקרב גורמים המחזיקים מידע רגיש להגן עליו כנדרש בחוק. תיקונים אלו אף יתרמו לחיזוק מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית. זהו הפרק הראשון בסדרת תיקונים שיחד ישלימו רפורמה מקיפה הנחוצה להתאמת דיני הפרטיות לעת הנוכחית. כאני מודה לשר המשפטים על בחירתו לקדם חקיקה חשובה זו. תודתי לצוות המקצועי והמסור של הרשות ששוקד על גיבוש הרפורמה מזה מספר שנים, בשיתוף מחלקת ייעוץ וחקיקה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי."

 

 

תגובות

מומלצים